لزوم استعلام اصالت گوشی هنگام خرید دستگاه

لزوم استعلام اصالت گوشی هنگام خرید دستگاه می هاست: لازم است كه مشتركان قبل از خرید دستگاه سیم كارت خور نو یا كاركرده، حتما با بازگشت به سامانه ی همتا، از اصالت دستگاه اطمینان حاصل كنند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، كارشناسان همواره به متقاضیان گوشی یا سایر دستگاه های سیم كارت خور مانند تبلت تاكید دارند كه با اجرای طرح رجیستری، برای پیشگیری از مشكلات احتمالی، قبل از خرید دستگاه، حتماً باید استعلام اصالت كنند و در پاسخ استعلام اصالت، به قانونی بودن، تطابق مشخصات پاسخ استعلام اصالت (مدل و برند ذكرشده در پاسخ) با مشخصات ظاهری دستگاه، شركت واردكننده، نوع واردات، نوع ارز و روشن شدن دستگاه در گذشته توجه داشته باشند.
متقاضیان جهت استعلام اصالت دستگاه، همانطور كه در وب سایت همتا آمده، ابتدا لازم است به سامانه همتا متصل شوند. از چهار روش می توان با سامانه همتا ارتباط برقرار كرده و پروسه استعلام اصالت را انجام داد: پیامك به شماره ۷۷۷۷، سایت اینترنتی به آدرس hamta.ntsw.ir، كد دستوری #۷۷۷۷* و اپلیكشین همتا. سپس آن باید مراحل انجام پروسه استعلام اصالت را انجام داد.
برای این كار، ابتدا باید كد دستوری #۷۷۷۷* را با یك شماره سیم كارت دلخواه شماره گیری كرده و دكمه برقراری تماس را انتخاب نمود. سپس با ارسال عدد ۱، باید گزینه استعلام اصالت را انتخاب كنند. در این مرحله باید ۱۵ رقم ابتدایی شناسه (IMEI) دستگاه را بدون هرگونه علامت اضافی (ممیز، خط تیره و …) وارد كرد. این شناسه (IMEI)، به تعداد اسلات دستگاه (شكاف برای قرارگیری سیم كارت) بستگی دارد و روی جعبه، پشت باتری یا با شماره گیری #۰۶#*، قابل رؤیت است. پس در این مرحله احتیاجی به باز كردن جعبه دستگاه نیست. درصورتی كه شناسه IMEI را به درستی وارد كرده باشید، پاسخ استعلام به صورت پیامك برای شما ارسال خواهد شد.
انواع پاسخ های استعلام اصالت دستگاه
اما درصورتی كه در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذكر شده بود « شناسه دستگاه (IMEI) قانونی نیست و در شبكه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت.»، یعنی این شناسه (IMEI) برخلاف قانون است و به هیچ عنوان، امكان ثبت و فعال شدن آن در سامانه همتا وجود ندارد. بدین سبب سفارش می شود از خرید این دستگاه، اجتناب كنید، برای اینكه سپس گذشت ۳۰ روز از زمان نخستین روشن شدن دستگاه، قطع خواهد شد.
درصورتی كه در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذكر شده بود «واردكننده: شركت ****»، یعنی شركت تجاری ذكرشده، مبادرت به واردات قانونی این دستگاه كرده و هم چنین، كد فعال سازی آنرا به سامانه همتا اعلام نموده است. هرگونه مشكل در زمینه فقدان كد فعال سازی، عدم تطابق شناسه (IMEI) ذكر شده در پیامك تأیید فعال سازی با شناسه (IMEI) قابل مشاهده بوسیله #۰۶#* و …، باید توسط شما با این شركت در بین گذاشته شود.
درصورتی كه در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذكر شده بود «واردكننده: به صورت مسافری»، یعنی این دستگاه صرفاً جهت استفاده شخصی مسافر وارد كشور شده و نباید مورد استفاده ی تجاری قرار بگیرد. هم چنین، این دستگاه فاقد هرگونه گارانتی یا خدمات سپس فروش بوده و در صورت بروز مشكل احتمالی در آینده، شخص خریدار، مرجع معتبری برای رفع مشكلات خود نخواهد داشت. بدین سبب سفارش می شود از خرید این دستگاه، اجتناب كنید.
از طرف دیگر اگر در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذكر شده بود «واردكننده: صرفاً مناطق آزاد»، یعنی پرداخت عوارض این دستگاه، منطبق بر ضوابط مصوب در مناطق آزاد تجاری بوده و این دستگاه ها، صرفاً در همان مناطق آزاد، امكان استفاده از خدمات شبكه اپراتوری را دارا خواهند بود. بدین سبب اگر قصد استفاده از این دستگاه در داخل ایران و خارج از مناطق آزاد را دارید، سفارش می شود از خرید این دستگاه، اجتناب كنید، برای اینكه به زودی، نمایش خدمات اپراتوری برای این دستگاه ها، در خارج از مناطق آزاد تجاری، قطع خواهد شد.
درصورتی كه در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذكر شده بود «واردشده با ارز دولتی»، یعنی واردكننده این دستگاه، برای واردات آن ارز دولتی دریافت كرده است. بدین سبب اگر فكر می كنید با عنایت به نرخ ارز دولتی، گران فروشی رخ داده، می توانید بوسیله نهادهای نظارتی (تعزیرات و سازمان حمایت و …)، نسبت به ثبت شكایت اقدام كنید.
اما اگر در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذكر شده بود «این دستگاه قبلاً با یك سیم كارت روشن شده است»، باید دقت داشته باشید، یعنی این دستگاه، قبل از این، حداقل با یك سیم كارت روشن شده و از خدمات شبكه اپراتوری بهره برده است، بدین سبب نباید بعنوان دستگاه آكبند، نمایش شود. در صورتیكه این عبارت درانتها پاسخ استعلام اصالت ذكر نشد، اظهارنظر قطعی در زمینه روشن شدن این دستگاه نمی توان داشت.
همین طور چنانچه در پاسخ استعلام اصالت از سامانه همتا، ذكر شده بود « شناسه (IMEI) دستگاه قانونی نیست ولی مشمول طرح ثبت تلفن همراه نیست»، یعنی این دستگاه هنوز مشمول طرح رجیستری نشده و می توانید با قرار دادن سیم كارت در دستگاه و استفاده از آن، شناسه (IMEI) را بعنوان شناسه (IMEI) دستگاه قانونی ثبت كنید.1398/01/13
13:51:42
5.0 / 5
4744
تگهای خبر: اپراتور , اپل , اینترنت , باتری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان