اینترنت اشیا

اینترنت اشیا به گزارش می هاست، به نقل از ایسنا یك كارشناس حوزه فناوری اطلاعات با تاكید بر اهمیت استفاده از اینترنت اشیاء این پدیده را یك انقلاب نوین دانست كه در حوزه های صنعتی، تجاری و آموزشی دارای كاربردهای صرفه‌جویانه می باشد.


سیامك غنیمی فر با بیان این كه پروژه اینترنت اشیاء در جهان پدیده‌ای است همانند انقلاب صنعتی و كشف نیروی بخار، گفت: پیش بینی شده است تا سال ۲۰۳۰ حدود ۱۵ میلیارد از اشیاء به این فناوری جدید مجهز باشند. از اینترنت اشیاء امروزه در حوزه اتومبیل‌های خودران، ارتباط خودروها با یكدیگر و همین طور پیروی از علائم راهنمایی و رانندگی استفاده می‌شود كه موجب صرفه‌جویی در مصرف سوخت به دلیل استفاده درست از زمان می‌شود.
 
عضو سابق هیات مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران با تاكید بر این كه حوزه جدید اینترنت اشیاء حوزه‌ای مناسب برای سرمایه‌ گذاری است، گفت: اینترنت اشیاء امكان برقراری ارتباط با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده را فراهم می‌كند. از پتانسیل اینترنت اشیاء می‌توان در امور آموزشی استفاده كرد، اما استفاده جدی‌تر از این فناوری در حوزه واقعیت مجازی است كه در آن ارتباط كاربر با واقعیت قطع نمی‌شود. این سیستم را می‌توان در امور صنعتی و برای كنترل صنعتی استفاده كرد.
 
وی با بیان این‌كه در شرایط فعلی امكان توسعه امور نرم افزاری در كشور ما بسیار بیشتر از توسعه سخت افزاری است، اظهار كرد: امروزه بسیاری از فناوری‌های كاربردی و موثر در حوزه نرم‌افزاری ایجاد می‌شوند. در این حوزه ما امكانات بالقوه خوبی داریم كه اگر تمركز بیشتری روی آن داشته باشیم، میتوانیم در این حوزه بسیار پیشرفت كنیم.
 
این كارشناس فناوری اطلاعات در پایان همچنین به اثرگذاری استفاده از اینترنت اشیاء در ایجاد ارزش افزوده و رشد اقتصادی در كشور اشاره كرد و افزود: اینترنت اشیاء در وهله اول در استفاده از زمان موجب صرفه‌جویی می‌شود كه به تبع آن در حوزه‌های مربوط به انرژی نیز صرفه‌جویی اتفاق می‌افتد. در حوزه هوشمند سازی منازل و ترموستات‌های حرارتی خودكار منازل اینترنت اشیاء می‌تواند در تنظیم استفاده از سیستم‌های گرمایشی و حتی سرمایشی موثر باشد.
 
این روزها بحث ورود فناوری‌های جدید به كشور خیلی داغ است. در صدر این فناوری‌ها اینترنت اشیاء قرار دارد كه حوزه بسیار جذاب در حوزه فناوری‌های جدید اطلاعاتی و ارتباطاتی به شمار می‌رود.
 
اینترنت اشیاء فناوری است كه از طریق آن امكان كنترل وسائل منزل از راه دور فراهم می شود، تصور كنید وقتی در یك روز گرم تابستانی در راه منزل هستید برای خنك شدن خانه تان در هنگام ورودتان گوشی همراه خود را روشن و كولرتان را روی درجه خیلی خنك تنظیم كنید!؟
 
اصطلاح «اینترنت اشیاء» اولین بار توسط كوین اشتون در سال 1999 بكار برده و برای نخستین بار توسط انتشارات مؤسسه MIT به دنیا معرفی شد. اینترنت اشیاء به معنی یك شبكه جهانی از اشیاء مرتبط كه هر یك دارای آدرس مختص به خود بوده است كه بر اساس قراردادهای استانداردشده‌ای با یكدیگر در ارتباط هستند. این سیستم جدید كنترل از راه دور و كنترل هوشمند اشیا و دستگاه‌ها، امروزه در كشورهای توسعه یافته در سیستم‌های اداری و همچنین وسایل منزل بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد اما هنوز در ایران مقدامات استفاده از آن به صورت تجاری فراهم نشده است.
1396/04/19
20:11:57
5.0 / 5
5716
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان