ماهواره آلاینده سنج اروپا

ماهواره آلاینده سنج اروپا به گزارش می هاست اروپا ماهواره ای مجهز به ابزاری خاص جهت رصد و سنجش آلاینده های هوا در جهان به فضا فرستاد.به گزارش می هاست به نقل از اسپیس، سازمان فضایی اروپا پیشرفته ترین ماهواره رصد آلودگی هوا را به فضا فرستاد. ماموریت این ماهواره نقشه بندی توزیع آلاینده های خطرناك در جهان با كیفیت بی سابقه است.
موشك یوركات ماهواره Sentinel-۵P را از مقر پلستسك در شمال مسكو به فضا برد. حدود یك ساعت و نیم بعد سازمان فضایی اروپا نخستین سیگنال از این ماهواه را دریافت كرد.
این ماهواره بخشی از برنامه Copernicus سازمان فضایی اتحادیه اروپا(بزرگترین برنامه رصد زمین در جهان) است.
برنامه كوپرنیكوس شامل ۶ماهواره از جمله Sentinel-۵P است. جالب آنكه این نخستین ناوگان ماهواره برای رصد تركیب شیمیایی جو زمین است.
ارسال این ماهواره به فضا درحالی انجام شده كه هم اكنون فقط ماهواره Aura(متعلق به ناسا) آلودگی هوا را می سنجد. ماهواره ناسا در سال ۲۰۰۴ میلادی به فضا ارسال شد و اكنون ماموریت ۶ ساله اصلی خویش را تمام كرده است.
به هرحال ماهواره Sentinel-۵P مجهز به ابزاری به نام Tropomi است كه قادر است گستره وسیعی معادل ۲۶۰۰ كیلومتر را رصد كند. این ابزار آلاینده های موجود در فضا از جمله دی اكسید نیتروژن و دی اكسید سولفور را می سنجد. این دو ماده از از سوزاندن سوخت های فسیلی به وجود می آیند.
 

1396/07/22
20:20:39
5.0 / 5
5317
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان