وزیر ارتباطات اعلام كرد

پوشش ۲۰ میلیون خانواری فیبر نوری تا پایان دولت

پوشش ۲۰ میلیون خانواری فیبر نوری تا پایان دولت می هاست: به گزارش می هاست، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: مقرر شده تا پایان دولت سیزدهم ۲۰ میلیون خانوار (کاربر) به فیبر نوری دسترسی پیدا خواهد نمود.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور امروز (دوشنبه) در دهمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، اظهار نمود: در کشورهای مختلف سهم اقتصاد دیجیتال از تولید ناخالص داخلی از ۱۵ تا بیشتر از ۴۰ درصد است اما در ایران این عدد کمتر از هشت درصد است و البته در برنامه هفتم توسعه تکلیف ۱۵ درصدی برای این وزارت خانه تعیین شده است.
وی با اشاره به اینکه اتفاقات خوبی در حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده است، اضافه کرد: در همین راستا کارگروهی در دولت به نام اقتصاد دیجیتال تشکیل شده تا موانع در این عرصه برداشته شود. در قوانین بودجه سنواتی در بند هفتم بودجه برای اقتصاد دیجیتال تعیین شده و برای نخستین بار در برنامه هفتم هم در مفاد مختلف به اقتصاد دیجیتال اشاره شده است.
زارع پور اظهار داشت: تکالیف پیشبینی شده زیرساخت ها را برای توسعه اقتصاد دیجیتال فراهم می آورد. در زمینه بانکداری الکترونیک و هوشمند هم احتیاج به همین زیرساخت ها داریم. در ارتباطات موبایل از نظر سرعت و کیفیت در میانه جدول در میان کشورهای مختلف هستیم اما در ترافیک و ارتباطات ثابت در قعر جدول هستیم در حالیکه مردم عموما از ارتباطات ثابت استفاده می نمایند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به اینکه برای نخستین بار در کشور به تصاویر باکیفیت بالا از همه کره زمین دسترسی پیدا کردیم، اعلام نمود: الان درحال افزایش سرعت اینترنت ثابت مبتنی بر فیبر هستیم که سرعت نامحدود به مردم می تواند بدهد و در یکی از شهر های توانستیم سرعت دانلود ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت دانلود ۸۰۰ مگابیت بر ثانیه محقق شد و به دنبال رسیدن به سرعت گیگابیت بر ثانیه هستیم و هم اکنون بیشتر از چهار میلیون کاربر به فیبر نوری دسترسی دارند و الان در ۲۰۰ شهر توسعه فیبر نوری در حال انجام می باشد و تا آخر سال به هشت میلیون خانوار می رسیم. همینطور به دنبال توسعه فیبر نوری تا ۲۰ میلیون کاربر یعنی همه خانوارهای شهری تا پایان دولت هستیم.
زارع پور اضافه کرد: با زیرساخت هایی که با کمک بخش خصوصی ایجاد خواهد شد، فراهم کردن زیرساخت های پردازشی و حداکثر استفاده از هوش مصنوعی را در کشور داشته باشیم. از طرفی کار بزرگی که انجام شده اینست که به سمت دولت هوشمند حرکت نماییم. لازمه آن هم اینست که اگر مردم خدمتی دریافت نمایند احتیاج به حضور و حتی ارسال مدرک هم نباشد. بانکداری الکترونیک و هوشمند هم همین مسأله صدق می کند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: پارسال قانونی مصوب شد که اگر دستگاهی در ارائه اطلاعات به دستگاه دیگر کوتاهی کرد، جرم انگاری تعریف شده است. پارسال هفت میلیارد تراکنش و تبادل اطلاعات بین دستگاههای مختلف انجام شده است. البته در برنامه هفتم توسعه این داده ها با رعایت حریم خصوصی در اختیار بخش خصوصی هم قرار گیرد تا مشکلی از مردم حل شود.
به قول او چالش جدی در همه دستگاه ها بخصوص سیستم بانکی به نام کمبود نیروی انسانی وجود دارد. در برنامه هفتم توسعه تکلیف جذب سالانه ۱۰۰ هزار نیروی ماهر در حوزه اقتصاد دیجیتال تعیین شده است. دیگر در این حوزه عذر و بهانه ای پذیرفته نیست وقتی بانکی می تواند افتتاح حساب یا پرداخت تسهیلات را به صورت آنلاین انجام دهد، چرا همه بانکها این کار را انجام نمی دهند و هم چنان بر روال سنتی خود تاکید و پافشاری دارند؟ در حالیکه هم اکنون سرویس احراز هویت آنلاین فعال گشته است.
زارع پور اظهار داشت: هر سرویسی در مرکز ملی تبادل اطلاعات وجود دارد، قابل استناد است و سیستم بانکی می تواند از آن استفاده نماید. درخواست دیگر از سیستم بانکی اینست که در پنجره ملی دولت هوشمند حضور فعال تری داشته باشند.1402/08/29
12:56:58
0.0 / 5
97
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان