افق روشن پایش اراضی کشور با کمک هوش مصنوعی

افق روشن پایش اراضی کشور با کمک هوش مصنوعی به گزارش می هاست، طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران اولین جلسه کمیته فنی پایش اراضی کشور با محوریت چگونگی استفاده از تصاویر ماهواره خیام و نحوه استقرار هسته پردازشگر تصاویر با استفاده از فناوری هوش مصنوعی برگزار گردید.به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، یکی از ۲۳ پروژه های اولویت دار دولت الکترونیک که به منظور ایجاد سهولت در عرضه خدمات و مجوزهای زمین محور و مدیریت و پایش بهینه اراضی ایجاد و راه اندازی شده، سامانه پنجره واحد مدیریت زمین است که از مهم ترین اهداف این سامانه میتوان به ثبت و صدور مجوزهای در رابطه با ساخت و ساز در اراضی و املاک خصوصی و استعلامات مربوطه، ثبت و واگذاری بهره برداری از اراضی و املاک ملی، دولتی و وقفی، ثبت و پیگیری گزارش های مردمی زمین خواری و نظارت بر اجرای قوانین در رابطه با حوزه زمین اشاره نمود.

این سامانه که حالا به نشانی https: //iraneland.ir قابل دسترس و استفاده برای کاربران است، دارای دو سامانه با عنوان درگاه متقاضیان و پایش اراضی است. در همین رابطه اخیرا سازمان فناوری اطلاعات ایران اعلام نموده است اولین جلسه کمیته فنی پایش اراضی کشور با محوریت چگونگی استفاده از تصاویر ماهواره خیام و نحوه استقرار هسته پردازشگر تصاویر با بهره گیری از فناوری هوش مصنوعی برگزار شد.

در اولین جلسه کمیته فنی پایش اراضی کشور که بر مبنای تکالیف مندرج در منشور سامانه زمین برگزار گردید، موضوعات مهمی مورد تحلیل و ارزیابی قرار گرفت. در جلسه سامانه پایش اراضی کشور که یکی از زیرسامانه های پنجره واحد مدیریت زمین است، احسان کشتکاری - عضو هیات عامل سازمان فناوری اطلاعات ایران-، مازیار مباشری- مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی از سازمان فناوری اطلاعات ایران- و هم چنین نمایندگانی از دبیرخانه ستاد هماهنگی و مبارزه با مفاسد اقتصادی، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، وزارت خانه های جهادکشاورزی، کشور، نیرو و هم سازمان های فضایی ایران، نقشه برداری کشور، جغرافیایی نیروهای مسلح، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و برخی فعالان بخش خصوصی دانش بنیان در حوزه تأمین تصاویر ماهواره ای حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه، گزارشی از آخرین وضعیت تصاویر ارسالی توسط ماهواره خیام عرضه شد. این گزارش بر اساس عرضه اقدامات انجام شده در امتداد تفاهم نامه منعقد شده درخلال سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان فضایی کشور به منظور تأمین تصاویر ماهواره ای برای استفاده در پنجره واحد مدیریت زمین با هدف مقابله با زمین خواری از راه پایش و محافظت از اراضی کشور صورت گرفت. به همین دلیل نماینده سازمان فضایی ایران با عرضه آماری در سه حوزه: مساحت دریافت شده از مناطق درخواستی، مساحت برداشت نواری و مساحت مجموع اعلام کرد، این ماهواره آمادگی کافی جهت ارسال تصاویر ماهواره ای خیام به سازمان فناوری اطلاعات ایران را دارد و طی چند ماه آتی، تصویربرداری از اراضی کل کشور باکیفیت بالا را به پایان می رساند.

پس از عرضه گزارش سازمان فضایی ایران، مسئولین حاضر در جلسه بنا به عواملی مانند گذشت زمان قابل توجه از آغاز به کار ماهواره خیام، انعقاد تفاهم نامه بین دو سازمان مذکور و حساسیت مسأله جلوگیری از تخریب اراضی حساس کشور با بهره گیری از تکنولوژی روز، خواهان تسریع در بهره برداری از تصاویر ماهواره خیام در سامانه پنجره واحد مدیریت زمین شدند. در این نشست باتوجه به تدوین و نهایی سازی شیوه نامه نحوه تبادل اطلاعات درخلال دو سازمان، آمادگی تمامی زیرساخت های لازم جهت استفاده از تصاویر خیام اشاره یاد شده قرار گرفت و عنوان شد باید در آینده نزدیکی شاهد دریافت نخستین مجموعه تصاویر «نقاط دارای اولویت» بر حسب نیازمندی های دستگاه های ذینفع باشیم و کاربردی سازی ماهواره خیام در سامانه زمین به همراه رفع مشکلات مردم صورت پذیرد.

در ادامه مازیار مباشری- مدیر کل دفتر تدوین ضوابط فنی و مقررات دولت الکترونیکی- هم با نشانه رفتن این مهم که تأمین، پردازش و توزیع تصاویر، سه مولفه اصلی در مدیریت پایش اراضی کشور است، اظهار داشت: سامانه پنجره واحد مدیریت زمین در ایجاد هسته پردازشگر تصاویر از روش های مبتنی بر هوش مصنوعی، تأمین خدمات پردازشی و ذخیره سازی از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان بهره می برد. از این روی میتوان گفت ترسیم افق روشن پایش اراضی کشور با کمک هوش مصنوعی و هم همکاری شرکتهای دانش بنیان امکان پذیر است. سپس در مرحله توزیع تصاویر، گزارش آماده شده از هسته پردازشگر به پلت فرم زمین ارسال و موارد مشکوک به دستگاه های متولی محافظت از اراضی از راه همین پلت فرم اعلام می شود. بعد از تایید تخلف توسط یگان حفاظت دستگاه های مذکور و ارجاع به ادارات حقوقی دستگاه های متولی محافظت از اراضی، تشکیل پرونده و رسیدگی به پرونده در محاکم قضایی در دستور کار قرار می گیرد.

مباشری در ادامه ابراز امیدواری کرد که با تعامل مثبت و سازنده­ ای که با مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه درحال شکل گیری است، در صورت رفع بعضی از موانع و با اتصال سامانه پنجره واحد مدیریت زمین به سامانه ثنای قوه قضاییه، امکان تشکیل پرونده های قضایی تخلفات حوزه اراضی از راه پنجره واحد مدیریت زمین تسهیل شود. این امر در صورت تحقق، کاهش زمان تعیین تکلیف پرونده ها، شفافیت و رهگیری تخلفات مکتشفه را در بر خواهد داشت.

وی در خاتمه پیشنهاد نمود، سامانه ۱۶۴۹ بعنوان بستری جامع برای جلب مشارکت عمومی در حوزه پایش اراضی کشور مورد استفاده قرار گیرد و به منظور پشتیبانی از گزارشگری ناکارآمدی های حوزه اراضی توسط مردم، تمامی کانال های تعاملی دستگاه های متولی محافظت از اراضی در سامانه ۱۶۴۹ تجمیع شوند و نهادهای ذینفع امکان تشویق­ های مادی و معنوی از عرضه این گزارشات را فراهم آورند.

گفتنی است چندی قبل نخستین جلسه شورای اطلاع رسانی و ترویج سامانه پنجره واحد مدیریت زمین هم برگزار شد؛ طی این رویداد، نقشه راه شورای اطلاع رسانی سامانه زمین با رویکرد تقسیم وظایف و شرح عملکرد برای سازمان فناوری اطلاعات ایران، بعنوان متولی فنی سامانه و سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری بعنوان راهبرد سامانه و سایر بازیگران تبیین شد و مورد بررسی قرار گرفت.

طبق گفته مسؤلان هدف از راه اندازی این شورا، باتوجه به حضور دستگاه ها و وزارت خانه های مختلف در این سامانه، ایجاد هماهنگی و انسجام در انجام رسالت اطلاع رسانی و هم احصای شاخصهای کلیدی عملکردی در تعامل با دستگاه های ذینفع به صورت آمارهای رسمی و انتشار بموقع آنها برای عموم اعلام شده بود.

منبع:

1402/06/28
15:57:50
0.0 / 5
252
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان