هک شدن حساب شبکه های اجتماعی امکان پذیر است؟

هک شدن حساب شبکه های اجتماعی امکان پذیر است؟ می هاست: می هاست: خیلی از کاربران ایرانی در رسانه های اجتماعی پر طرفدار خارجی فعالیت می نمایند، داخل کانال های مختلف عضواند یا ادمین کانال و گروهی را برعهده دارند، بدین سبب ممکنست دغدغه امنیت دیجیتال را داشته باشند و بارها برایشان سوال مطرح شود آیا هک شدن رسانه های اجتماعی امکان پذیر است؟به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، ابداع کنندگان اینطور پیامرسان ها ادعا کردند اگر کسی بتواند رمزگذاری پیام های اینطور رسانه های اجتماعی را بشکند و به محتوای آنها برسند به آنها جایزه می دهند؛ این یعنی که ابداع کنندگان اینطور پیامرسان ها نسبت به سیستم رمزگذاریشان و پروتکلهای که برای رمزگذاری و محتوا استفاده می نمایند خیلی مطمئن هستند. بدین سبب بصورت کلی باتوجه به ادعاهای مطرح شده از طرف ابداع کنندگان رسانه های اجتماعی می توان گفت هک اینطور رسانه های اجتماعی امکان پذیر نیست ولی به اعتقاد کارشناسان، نفوذ به حساب کاربران اگر نکات امنیتی رعایت نشده باشد، امکان پذیر است که بدون شک این مساله به سهل انگاری کاربران باز می کردد نه مشکل امنیتی پیامرسان ها.

چطور از نفوذ به حساب رسانه های اجتماعی جلوگیری کنیم؟

علی اصغر زارعی- کارشناس ارشد مدیریت سیستم های اطلاعاتی و مهندسی فناوری و اطلاعات - در گفت و گو با ایسنا در این زمینه توضیح داد: مهم ترین نکته پرهیز از استفاده اپلیکیشن های غیر رسمی است بنا بر این سفارش می شود به هیچ عنوان اپلیکیشن های غیر رسمی را نصب و استفاده نکنید.

وی اضافه کرد: فعال کردن تأیید هویت دو مرحله ای در اینطور اپلیکیشن ها یکی از راه های جلوگیری از نفوذ به حساب رسانه های اجتماعی است. با فعال سازی این توانایی در هر دستگاه دیگری برای ورود به حساب شما؛ پس از وارد کردن شماره و کد تأیید شما باید حتما رمز عبور یا همان کد تأیید دو مرحله ای را وارد کنند، این تنظیم امنیتی جلوی بسیاری از نفوذها را می گیرد.

برای فعال کردن این توانایی شما به Settings اپ بروید در بخش Privacy and Security گزینه Two Step Verification آنرا انتخاب کنید و در صفحه ای که برای شما ظاهر می شود رمز عبور مورد نظر خودتان را وارد کنید. همین طور سفارش می شود برای وارد کردن رمز عبور، تلفیقی از حروف کوچک و بزرگ و اعداد و علامت ها استفاده کنید.

در مرحله بعد آدرس ایمیل خودرا برای Recovery رمز که اگر زمانی بهر دلیلی رمز وردتان را فراموش کردید بوسیله آدرس ایمیلی که وارد می کنید امکان Reset کردن آنرا داشته باشید در این مرحله یک ایمیل برای شما ارسال می شود. روی لینک ایمیل ارسالی کلیک کنید و در نهایت پیام تأیید فعال شدن این توانایی را مشاهده خواهید کرد.

تعریف کد برای ورود به رسانه های اجتماعی مهمست چون این کار موجب می شود که بهر دلیلی دستگاه شما به دست افراد غریبه افتاد کسی به آسانی نتواند به رسانه های اجتماعی شما دسترسی پیدا کند. برای فعال کردن این توانایی Settings در بخش Privacy and Security یک گزینه است که نوشته Passcode Lock آنرا فعال کنید و کد انتخابی خودتان را دو بار وارد کنید تا تأیید شود و عملیات با موفقیت صورت گیرد.

علاوه بر موارد ذکر شده چک کردن مدام بخش Active Session از اهمیت بسیاری برخوردار است، در این قسمت اگر دستگاه ناشناسی به حساب شما متصل شده باشد می توانید خیلی راحت آنرا شناسایی کنید و دسترسی آنرا قطع کنید؛ با زدن گزینه Terminate all other Sessions دسترسی بقیه دستگاهها به پیامرسان شما قطع خواهد شد. آدرس بالا از مسیر آیکون Settings روی گزینه Privacy & Security بزنید و بعد به بخش Devices بروید در این صفحه می توانید فهرست تمام دستگاه های که به حساب پیامرسان های شما متصل شده اند را ملاحظه کنید.

جلوگیری از اضافه شدن خودکار به گروه ها

اجازه ندهید که هر کاربری بتواند شما را به گروه ها و کانال های مختلف اضافه کند. برای این کار از قسمت Settings روی گزینه Privacy & Security بزنید و روی Groups & Channels بزنید و از داخل قسمت Groups را در حالت My Contacts قرار دهید. اجتناب از استفاده از شبکه های عمومی و وای فای های نامشخص برای ورود به حساب دیگر اقدامی است که می توان برای جلوگیری از هک شدن پیامرسان ها انجام داد؛ برای اینکه این شبکه ها به طور معمول از رمز عبور و تأیید هویت برای ورود به رسانه های اجتماعی استفاده نمی کنند؛ بدین سبب افراد ناشناس می توانند بوسیله این شبکه ها به حساب شما نفوذ کنند و دسترسی به اطلاعات شخصی شما را پیدا کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، بهتر است از شبکه های وای فای عمومی و ناشناس استفاده نکنید و در صورت لزوم از یک شبکه وای فای امن و مطمئن استفاده کنید.

به گفته زارعی انتخاب روش های امن برای ذخیره رمز عبور مانند مدیریت رمز عبور با بهره گیری از مدیر کلید، یک روش امن برای ذخیره رمز عبور در رسانه های اجتماعی است. در این روش، یک مدیر کلید برای شما ایجاد می شود که تمام رمزهای عبور شما را در خود ذخیره می کند. شما فقط باید یک رمز عبور قوی برای مدیر کلید تعیین کنید و بوسیله آن به همه رمزهای عبور خود دسترسی داشته باشید. این روش امنیت بالایی را برای حفظ رمزهای عبور شما فراهم می آورد و همین طور به شما کمک می نماید تا از یک رمز عبور قوی و تصادفی برای هر حساب استفاده کنید.

نکته قابل توجه این است بروزرسانی نرم افزارها و سیستم عامل بصورت منظم می تواند از هک رسانه های اجتماعی پیشگیری کند برای اینکه با بروزرسانی نرم افزار و سیستم عامل، لطمه پذیری های امنیتی برطرف و به روز می شوند. هکرها به طور معمول از لطمه پذیری های نرم افزار و سیستم عامل برای دسترسی به حساب های رسانه های اجتماعی استفاده می نمایند، بدین سبب بروزرسانی نرم افزار و سیستم عامل می تواند این لطمه پذیری ها را برطرف کند و از هک شدن پیشگیری کند.

اجتناب از کلیک بر روی لینک های ناشناس و پیام های مشکوک می تواند موجب ورود ویروس ها و نرم افزارهای مخرب به سیستم شود که می تواند به دزدیده شدن اطلاعات شخصی و حساب های رسانه های اجتماعی منجر شود. بنابراین، اجتناب از کلیک بر روی لینک های ناشناس و پیام های مشکوک می تواند به جلوگیری از هک شدن رسانه های اجتماعی کمک نماید.

تحلیلگران تاکید دارند که هک شدن بوسیله روش های مهندسی اجتماعی را نادیده نگیرید و اطلاعات حساب خودرا در اختیار هیچ کس قرار ندهید. این روش همه حساب های شما را می تواند به خطر بیندازد. در این روش هکر با بهره گیری از نا آگاهی کاربر می تواند اطلاعات محرمانه و شخصی آنرا دریافت و پس از آنها اخازی کند بدین سبب اگر کاربران آگاه به این مساله نباشند به آسانی مورد حمله قرار می گیرند.

در پایان می توان گفت موارد گفته شده راه نفوذ به حساب های رسانه های اجتماعی شما را می کاهد و امنیت حساب های شما را تضمین می نماید.

منبع:

1402/06/21
20:24:26
0.0 / 5
247
تگهای خبر: اپل , اپلیكیشن , امنیت , امنیتی
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان