دعوا در دولت بر سر فیلترینگ

دعوا در دولت بر سر فیلترینگ به گزارش می هاست، روزنامه خراسان نوشت: روز گذشته در حالیکه اظهارات وزیر ارتباطات در رابطه با جرم انگاری تولید و تجارت فیلترشکن با واکنش هایی همراه شد، امیر سیاح، رئیس بهبود فضای کسب و کار اظهار داشت: «در جلسه ای که روز گذشته در وزارت ارتباطات داشتیم و در واقع جلسه شورای اقتصاد بود، با قاطعیت بیان کردم که خواسته ما بازگرداندن اینستاگرام است و اگر می خواهید مردم به پلت فرم دیگری کوچ کنند باید آن پلت فرم به قدری با کیفیت باشد که خود شان به حضور در آن تمایل داشته باشند. با زور و اجبار نمی توان راهی پیش برد.»عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیئت دولت در رابطه با برخی محدودیت شبکه های اجتماعی و فروش فیلترشکن ها گفت فروش فیلترشکن و کسب درآمد از آن مجاز نیست اما متاسفانه جرم انگاری هم نشده و تلاش هایی دارد صورت می گیرد که این مساله به سرعت علاوه بر غیر مجاز بودن، جرم انگاری هم بشود که جزو وظایف بنده نیست و طبیعتاً نهادهای مربوط باید آنرا دنبال کنند اما آن چه مهم می باشد اینکه استفاده از آنها سبب ایجاد ناامنی در ابزارهای ارتباطی مردم خواهد شد..
وی با بیان اینکه توسعه اقتصاد دیجیتال و پشتیبانی از کسب و کارهای فضای مجازی در دستورکار دولت می باشد، تصریح کرد: بدین منظور روز گذشته مصوبه معافیت مالیاتی کسب و کارهایی را داشتیم که در بستر فضای مجازی فعال می باشند تا تسهیلات بانکی و حمایت های تبلیغاتی را در چارچوب ۱۵ ماده در پشتیبانی از این کسب و کارها عرضه دهیم و در آینده نزدیک به طور گسترده اطلاع رسانی خواهد شد.
وی اضافه کرد: با این اقدام کسب و کارهای مجازی کشور، جان جدیدی خواهد گرفت و شیوه اجرا و اقدام هفته آینده اطلاع رسانی می شود.
وزیر ارتباطات اضافه کرد: کسب و کارها در سکوهایی که می روند، مخاطب برایشان مهم می باشد و این نگرانی جدی وجود دارد کسانی که به سکوهای داخلی می روند، در فضاهای داخلی چه مخاطبانی خواهند داشت و در مصوبه ای که برای این مساله داریم، یک بسته ویژه برای تبلیغات و کسب و کارهایی که در این سکوهای داخلی فعال شوند در نظر داریم. به کسب و کارهایی که می خواهند در بستر داخلی فعالیت کنند قول می دهیم در کوتاهترین زمان ممکن بتوانند شرایطی را که در بسترهای خارجی داشتند احیا کنند.

محدودیت های اخیر امنیتی است
وی همینطور اظهار داشت: در یک ماه گذشته هیچگاه اینترنت در کشور به صورت کامل قطع نشده بود ولی ما مقداری محدودیت داشتیم و آن هم به علت مسائل امنیتی بود که در همه کشورها وجود دارد. در این روزها خیلی از محدودیت ها برداشته شده، غیر از دو برنامه ای که از قبل هم اعلام شده بود. وقتی محدودیت ها رفع گردد، خسارت های مردم توسط اپراتورها جبران خواهد شد. حتی در رابطه با عرضه دهندگان خدمات ماهواره ای هم اعلام نموده ایم که از فعالیت شرکتی که قواعد جمهوری اسلامی و قواعد بین المللی را بپذیرد، استقبال می نماییم.
زارع پور در رابطه با وضعیت نهایی پلت فرم های دارای محدودیت، اظهار نمود: تصمیم گیری در رابطه با ادامه فعالیت این دو پلت فرم در مراجعی گرفته می شود که وزارت ارتباطات یک عضو از آن تشکیلات است و ما نظرات کارشناسی خویش را در آن جا عرضه می نماییم اما اجازه دهیم این تصمیم توسط همان مجموعه متولی این امر اعلام گردد که ادامه فعالیت این دو پلت فرم چگونه خواهد بود.
در همین حال، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با برنامه این وزارت خانه برای معرفی یک پلت فرم قابل اعتماد داخلی برای مردم اظهار داشت: در اتفاقاتی که افتاد و تصمیماتی که از جانب مراجع امنیتی گرفته شد مهم ترین بحث این بود که ما در حوزه سرویسهای داخلی، پلت فرم ها و شبکه های پیام رسان، باید چند مساله را برای مردم کاملاً تأمین کنیم؛ یکی اینکه به هر حال این تسهیل و سرویس ها و خدماتی را که لازم است به آنها بدهیم نکته بعدی اینکه باید مردم آن حس اعتماد عمومی را داشته باشند که من فکر می کنم این خیلی مهم می باشد.
وی اضافه کرد: هم اکنون این بحث در مراجع مختلف تصمیم گیری وجود دارد و ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از این حوزه که در ارتباط با تأمین محتواست مسئولیت داریم و کارها را پیگیری می نماییم. با همدلی با هم در مجموعه دستگاه قضایی و وزارت ارتباطات و همه مجموعه ها به این اجماع رسیده ایم که هر کاری این جا اتفاق می افتد باید دو پیش فرض داشته باشد؛ یکی که بیشترین تسهیل و دسترسی اتفاق بیفتد و اینکه اعتماد عمومی راجع به آن وجود داشته باشد این کاری است که ما دنبال می نماییم و فکر می کنم با اجماعی که در نظام روی این مورد است ان شاءا... مردم با آرامش بتوانند این کار را انجام دهند.

مقام وزارت اقتصاد: خواستار بازگرداندن اینستاگرام هستیم
روز گذشته در حالیکه اظهارات وزیر ارتباطات در رابطه با جرم انگاری تولید و تجارت فیلترشکن با واکنش هایی همراه شد، امیر سیاح، رئیس بهبود فضای کسب و کار اظهار داشت: «در جلسه ای که روز گذشته در وزارت ارتباطات داشتیم و در واقع جلسه شورای اقتصاد بود، با قاطعیت بیان کردم که خواسته ما بازگرداندن اینستاگرام است و اگر می خواهید مردم به پلت فرم دیگری کوچ کنند باید آن پلت فرم به قدری با کیفیت باشد که خود شان به حضور در آن تمایل داشته باشند. با زور و اجبار نمی توان راهی پیش برد.»

بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: فیلتر «اینستاگرام» و «واتس اپ» موقتی است گزارش جنجالی آرمان امروز در رابطه با رسمیت بخشی به فروش وی پی ان در کشور نماینده مجلس: رئیسی به جای ایجاد یک میلیون شغل، ۱۰ میلیون شغل اینترنتی را از بین برد / اگر مجلس پای کار بود باید وزیر ارتباطات استیضاح می شد
۲۱۲۲۰

1401/08/13
14:44:47
0.0 / 5
266
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان