رفع موانع سرمایه گذاری در كشور با اصلاح قوانین

رفع موانع سرمایه گذاری در كشور با اصلاح قوانین می هاست: سرمایه گذاری (Investmant) یكی از عوامل اصلی تولید در كنار نیروی كار، انرژی و فناوری است. عاملی كه با وجود اهمیت زیاد در تولید و اشتغال زایی اما با مشكلاتی در بخش های مختلف كشورمان همچون بخش صنعت روبه رو است.


رهبر معظم انقلاب اسلامی دوم شهریورماه در نشست تصویری با اعضای دولت به مناسبت هفته دولت فرمودند: «متأسفانه در سال های اخیر، سرمایه گذاری در کشور مبتلا به اختلال شده و دراین زمینه عقب هستیم که برای بر طرف کردن این مشکل، ابتدا باید سرمایه گذاری های کلانی که در کشور رها شده و یا کُند پیش می روند، احیا شوند و هیچ طرح بزرگ سرمایه گذاری بلاتکلیف نماند.»
ناتوانی صنعتگران از پیش بینی آینده
در این پیوند، «محمدرضا شهیدی» دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اظهار داشت: مدیران و فعالان اقتصادی قادر به حل مشکلاتی نظیر قوانین کار، مالیات، بیمه و غیره هستند، اما مهمترین مانع سرمایه گذاری در صنعت، ناتوانی صنعتگران از پیش بینی آینده است.
به گفته این مقام صنفی، فعالیت تولیدی همانند فعالیت تجاری نیست که بین ۶ ماه تا دو سال زمان ببرد و بعد بتوان آنرا تعطیل کرد، برای اینکه یک کارخانه تولیدی باید دست کم بین ۱۰ تا ۱۵ سال کار کند.
وی بیان داشت: بطور مثال حالا اقتصاد کشور از نظر ارزی در تنگنا قرار دارد و واردات لوازم خانگی ممنوع شده است، بنا بر این برای فعالان اقتصادی توجیه دارد که وارد عرصه تولید لوازم خانگی شوند.
شهیدی افزود: با این وجود، اگر احتمال بهبود وضعیت اقتصادی از ۶ ماه تا چند سال آینده وجود داشته باشد، شاید مجدد درهای واردات باز شود و آن وقت است که همه کارهای تولیدی لطمه خواهند دید.
وی تاکیدکرد: حالا مهمترین عامل مانع سرمایه گذاری در کشور، ناتوانی فعالان اقتصادی در برنامه ریزی بلندمدت به سبب تغییر ضوابط، مقررات و قوانین است.
دبیر انجمن تولیدکنندگان لوازم صوتی و تصویری کشور اظهار داشت: مواردی بوده که شرکتی با صرف زمان و بازاریابی مناسب، بازاری صادراتی برای محصول خود پیدا کرده، اما به ناگاه با صدور بخشنامه ای جلوی صادرات آن گرفته شده است.
وی افزود: این شرایط علاوه بر وارد کردن زیان شدید به آن شرکت، سبب سلب اعتماد خارجی ها نیز می شود، برای اینکه دیگر نمی توانند در برنامه ریزی های خود روی ایرانیها حساب کنند.
شهیدی اظهارداشت: تغییر مداوم قوانین و مقررات و نگاه سلیقه ای برخی مدیران، عامل اصلی در تغییر جهت سرمایه گذاری ها از سمت تولید است، بطوریکه حتی برخی منتظرند تا ببینند دیدگاه های دولت بعدی، صادرات گرا و تولیدمحور است یا خیر؟
وی خواهان آن شد تا مجلس شورای اسلامی نیز برای طرح ها و قوانین و مقررات خود زمان تعیین کند، یا اینکه تغییر مداوم قوانین و ضوابط از طرف مدیران جرم تلقی شود.
تحریم ها و مشکلات سرمایه گذاری
عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی کشور نیز دراین زمینه معتقد است: دشمنان قسم خورده این مرز و بوم در سال های گذشته با وضع تحریم ها، دشواری ها و موانع مختلفی بر سر راه تولید و اشتغال در کشور قرار داده اند.
«رضا رضایی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباب مشکلات سرمایه گذاری در صنعت خصوصاً صنعت قطعه سازی کشور، به مواهبی همچون وسعت و گستردگی کشور، وجود منابع غنی رو زمینی و زیر زمینی و نیاز به دانش فنی بالای ایرانیها از طرف همسایگان بعنوان فرصت های بزرگی برای رشد و توسعه کشور اشاره نمود که با وجود تحریم ها مسکوت مانده است.
به گفته وی، این تحریم ها که در پوشش محدودیت فروش نفت و صادرات، محدودیت های نقل و انتقال پول، سوئیفت بانک ها و غیره ظاهر شده، مشکلات زیادی برای فعالان اقتصادی کشور آفریده است؛ مشکلاتی که همچنان ادامه دارد.
این مقام صنفی اشاره کرد: با این وجود، تولیدکنندگان ایرانی نشان دادند دست کم قادر به تامین نیازها با بهره گیری از پتانسیل داخلی و هنر دور زدن تحریم ها هستند، اما در این میان برخی سوء مدیریت های داخلی به مشکلات دامن زده است.
وی با اشاره به نام گذاری سال های اخیر با یک رویکرد اقتصادی از طرف رهبر معظم انقلاب، تاکیدکرد: این نام گذاری ها و شعارها باید به شعور، راهکار، استراتژی و نقشه راه تبدیل گردد، اما معتقدم «ضعف هایی در این راستا شاهد می باشیم و تدابیر اتخاذ شده، آن طور که باید موثر نبوده است».
لزوم تدوین قوانین جنگی
رضایی تاکیدکرد: امروز در شرایط جنگ اقتصادی به سر می بریم و در این پیوند، باید بجای قوانین و ضوابط هیجانی، قوانین جنگی تدوین کرد.
وی بیان داشت: اینچنین ناکارآمدی ها و سوء مدیریت ها، به اهداف دشمنان در جلوگیری از رشد اقتصادی کشور کمک کرده است.
فرسودگی ناوگان سخت افزاری صنعتی
عضو هیات مدیره انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودروی کشور اضافه کرد: با آنکه مهندسان و مبتکران کشورمان، در زمینه های فناوری، شرکت های دانش بنیان و غیره اقدامات خوبی در سال های گذشته انجام دادند، اما ناوگان سخت افزاری صنعتی کشور از فرسودگی و کهنگی رنج برده و نیاز به بازسازی و به روزرسانی دارد.
وی اظهار داشت: این مهم در کیفیت، قیمت و رقابت پذیری محصولات تولیدی کشورمان تاثیر بسزایی خواهد داشت.
رضایی، عامل دیگر از موانع سرمایه گذاری را وجود قوانین فرسوده و ناکارآمد عنوان نمود که سابقه چنین قوانینی از قبل از انقلاب وجود داشته و هنوز هم وجود دارد.
وی دراین زمینه پیشنهاد کرد که مجلس شورای اسلامی به اصلاح این قوانین بپردازد.
این مقام صنفی تاکیدکرد: رشد اقتصادی از مسیر رشد تولید اتفاق می افتد که آن هم نیازمند بستر امن است، اما امروز تولید که در شرایط چالشی، دیربازده بودن و کم بازدهی قرار دارد، در مقابل بازارهای پر رونق دلالی همانند سکه، ارز، خودرو، مسکن و غیره قرار دارد و بدین سبب آن طور که باید طرفدار ندارد.


1399/06/22
12:56:18
5.0 / 5
1833
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان