در راستای سیاست های وزارت ارتباطات اجرایی می شود

تجهیز ۵ استان كشور به بالن های مخابراتی

تجهیز ۵ استان كشور به بالن های مخابراتی به گزارش می هاست رئیس پژوهشكده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، تجهیز هر استان به یك بالن مخابراتی را از سیاست های وزارت ارتباطات دانست و اظهار داشت: مجری این طرح این پژوهشگاه است و در فاز اول 5 استان كشور به این بالن ها مجهز خواهند شد.


رحیم احسانی در گفت و گو با ایسنا، درباب اقدامات پژوهشگاه فضایی در زمینه طراحی و ساخت سكوهای استراتسفری، اضافه كرد: قرار گرفتن ماهواره در فضا بمنظور ارائه سرویس های متنوع آن است؛ ولی تا رسیدن به این هدف، ما راه های میانبری را در پیش گرفتیم كه از آن جمله می توان به سكوهای استراتسفری اشاره نمود.
وی كاربرد این سكوها را در شرایط بحرانی دانست و تصریح كرد: در صورتیكه ماهواره ای در فضا نداشته باشیم و بخواهیم به خدمات ارتباطی همچون مخابراتی و یا تصویربرداری دسترسی داشته باشیم، یكی از راهكارهای آن سكوهای استراتسفری هستند.
احسانی با اشاره به اینكه این سكوها در دو نوع ثابت و متحرك هستند، اشاره كرد: سكوهای ثابت استراتسفری، "بالن"ها هستند كه دراین زمینه ۳ نوع سامانه را آماده كردیم كه قادرند محموله های ۱۵ كیلوگرمی، ۵۰ كیلو و ۳۰۰ كیلوگرمی را از زمین بلند كنند و سرویس های مخابراتی، تصویربرداری و تقویت بی سیم را عرضه كنند.
كشتی هوایی پروژه فضایی دیگر كشور
رئیس پژوهشكده سامانه های حمل و نقل فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، سكوهای متحرك را موسوم به "كشتی هوایی" دانست و تصریح كرد: در زمینه كشتی های هوایی مطالعات اولیه آنرا انجام دادیم، ولی هنوز وارد مرحله ساخت و عملیاتی كردن و نمونه ساختن، نشدیم. به سبب منابع محدود مالی می خواهیم دراین زمینه گام به گام به جلو برویم.
تجهیز استانها به بالن
وی درباب برنامه های این پژوهشگاه در زمینه توسعه بالن ها، اظهار نمود: برمبنای سیاست های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، مقرر است هر استان مجهز به یك بالن شود كه متولی اجرای این سیاست، كمیته پدافند غیر عامل وزارت ارتباطات و مجری آن، این پژوهشگاه است و هم اكنون با تعاملی كه میان این كمیته، معاونت برنامه ریزی وزارت ارتباطات و پژوهشگاه فضایی ایجاد شده، مقرر است پنج بالن را ظرف مدت ۵ تا ۶ ماه آینده آماده نماییم و به این كمیته تحویل دهیم تا در پنج استان توزیع شود.
احسانی افزود: علاوه بر آن با توافقی كه با شركت زیرساخت داشتیم، مقرر است پنج بالن نیز برای این شركت آماده نماییم.
وی از ساخت این بالن ها برای سازمان صدا و سیما آگاهی داد و اظهار داشت: این سازمان از بالن های ساخته شده بعنوان سامانه ای برای شرایط بحرانی بهره برداری خواهدنمود و در صورت بروز چالشی بوسیله بالن كارهای رسانه ای این سازمان صورت خواهد گرفت.
بگفته این محقق حوزه فضایی، این توافق در فاز مطالعاتی قرار دارد و در صورت نهایی شدن این طرح بعنوان یك پروژه تعریف می شود.
احسانی به مكانیزم عملكردی این بالن ها اشاره نمود و با اشاره به اینكه این بالن ها یك هفته مداومت پروازی دارند، اشاره كرد: از آنجایی كه در بالن ها از گاز هلیوم بعنوان گاز سبك استفاده می شود و به مرور زمان نشت می كند و این امر سبب پایین آمدن بالن خواهد شد؛ بدین جهت مداومت پروازی این تجهیزات محدود است.
استفاده از نانو كاتالیست در ماهواره ناهید-۲
رئیس پژوهشكده حمل و نقل فضایی از مطالعات این پژوهشكده در زمینه نانو فناوری آگاهی داد و با تاكید بر اینكه این مطالعات با رویكرد كاربرد نانو مواد در كارهای فضایی اجرایی شده است، اضافه كرد: استفاده از نانو مواد در سپرهای حرارتی در موتورهای فضایی همچون این مطالعات است. موتورهای فضایی یك سپر حرارتی دارند كه به آن "نازل" می گویند و زمانی كه موتور روشن می شود، شعله از درون آن عبور می كند و بیرون می آید. چون دمای این شعله ۶۰۰ تا هزار درجه سانتی گراد (در صورت برخواستن از زمین ۳ هزار درجه سانتی گراد) است؛ بدین جهت هر آلیاژی نمی تواند در مقابل این دما مقاومت كند.
احسانی، با اشاره به اینكه در سپرهای حرارتی فضایی از الیاف شیشه و رزین استفاده می شود، اظهار نمود: ما با استفاده از نانو مواد، مقاومت این سپرها را در نمونه های آزمایشگاهی در مقابل سایش و حرارت ارتقا دادیم.
وی، تولید كاتالیست ها با فناوری نانو را از دیگر دستاوردهای این پژوهشگاه در زمینه نانو فناوری ذكر كرد و افزود: این نانو كاتالیست را كه در تراسترهای دارای واكنش های شیمیایی به كار می رود، در ماهواره "ناهید- ۲" نیز مورد استفاده قرار دادیم.
رئیس پژوهشكده سامانه های حمل و نقل فضایی با اشاره به اینكه از سرریز دانشی این مطالعات در سایر حوزه ها نیز استفاده شده است، توضیح داد: از نانو ذرات تولید شده بعنوان پوشش دهی ظروف یكبار مصرف بمنظور افزایش زمان ماندگاری محصولات لبنی استفاده كردیم. از این طرح در فاز آزمایشگاهی به دستاوردهای خوبی رسیدیم و در حال مذاكره با یكی از شركت های تولیدكننده لبنیات هستیم كه در صورت نهایی شدن از این نانو پوشش ها برای افزایش ماندگاری لبنیات استفاده می شود.
منبع:

1398/11/27
22:43:09
5.0 / 5
4216
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان