ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته ای كه گذشت

از رفع فیلتر تلگرام تا تغییر و تحولات در حوزه مخابرات

از رفع فیلتر تلگرام تا تغییر و تحولات در حوزه مخابرات می هاست: مهم ترین خبر حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای مخاطبان در هفته ای كه گذشت، رفع فیلتر تلگرام بود كه بعد از كش وقوس های فراوان انجام شد. همینطور وزیر ارتباطات اعلام نمود ضرر كسب وكارها از فیلترینگ بررسی می گردد.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، در حالیكه در ایام اخیر فیلتر پیام رسان تلگرام به یكی از دغدغه های مردم در حوزه ارتباطات تبدیل گشته بود، در نهایت در نخستین روز هفته با نظر رئیس جمهور رفع فیلتر شد. حوالی ساعت ۲۱: ۳۰ شنبه شب (۲۳ دی) برخی كاربران اعلام نموده اند كه دسترسی آن ها به «پیام رسان تلگرام» با استفاده از اینترنت خانگی و بدون استفاده از فیلترشكن، ممكن شده است. برخی كاربران هم خبر دادند كه دسترسی آن ها به «تلگرام» با استفاده از اینترنت سیمكارت هم بدون استفاده از فیلترشكن امكان پذیر شده و دقایقی پس از اعلام اولیه هم مشتركان سیمكارت های مختلف هم از برقراری این دسترسی خبر دادند.

در نهایت مدیر روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در پاسخ به پیگیری ها، با استفاده از تلگرام به خبرنگاران اعلام نمود: خبر رفع فیلتر تلگرام صحیح است.

تودیع و معارفه هیات مدیره مخابرات

همچنین مراسم تودیع و معارفه هیات مدیره شركت مخابرات ایران و ارتباطات سیار، سه شنبه ۲۶ دی ماه برگزار گردید و مجید صدری -مدیر عامل جدید شركت مخابرات ایران- با بیان اولویت های این شركت اظهار نمود: اولویت ما پس از توسعه و تقویت منابع انسانی مخابرات بعنوان بزرگترین ثروت این شركت، مساله توسعه مبتنی بر كیفیت شركت مخابرات است.

وی با اشاره به اینكه خانواده مخابرات ایران از قدیمی ترین مجموعه های اقتصادی كشور است كه فرهنگ سازمانی و نیروی انسانی متخصص آن همواره زبانزد تمام سازمان هاست، اضافه كرد: توسعه كمی و كیفی و مشتری مداری از دیگر اولویت های مدیریت جدید شركت است، به نحوی كه با ادامه مسیر توسعه، ضمن حفظ سهم بازار كنونی به دنبال افزایش آن در بازار متكثر ICT كشور هستیم.

رسول سراییان -رئیس سازمان فناوری اطلاعات- هم اظهار نمود: در حوزه تلفن همراه كه همیشه سودآوری صعودی داشته است، روند خوبی داشته ایم اما در حوزه تلفن های ثابت مشكلاتی در حوزه سودآوری وجود دارد كه برخی از موارد آن خارج از حوزه مدیریتی بوده، اما خوشبختانه از سال ۱۳۹۵ این مسیر به سیر طبیعی خود برگشته و در حال بهتر شدن است.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال ادغام همراه اول و شركت مخابرات هم بیان كرد: بهتر است از منظر تكنولوژیك و منافع بازار به این مساله نگاه كنیم؛ امروز همه اپراتورها به این سمت حركت می كنند كه تمام خدمات مورد نیاز مشتریان را در قالب یك بسته به مشتریانشان ارائه نمایند. این بسته شامل یك بسته ارتباطات ثابت و اینترنت و در كنار آن ارتباطات موبایلی است.

وحید صدوقی - مدیرعامل سابق همراه اول – هم به عرضه آمارهایی از عملكرد ۱۲ ساله خود در این مجموعه پرداخت و با بیان این كه در ۱۲۳۱ شهر كشور شبكه ۴G به راه افتاده است، اظهار داشت: طی چهار سال قبل چیزی حدود ۲۰ هزار سایت افتتاح شد كه حدودا خیلی از ركوردها را شكست. غیر از چین، همراه اول نخستین اپراتور در زمینه راه اندازی سایت ها است.

وی با بیان این كه میانگین عمر تجهیزات شبكه همراه اول دو تا سه سال است، اظهار داشت: در چهار سال قبل حدود ۱۴۰۰ ترا در دیتا رشد داشته ایم كه از این نظر در كشور مقام اول را داریم و علی رغم رشد ۱۰۰۰ برابری ترا، درآمد ما ۲۰ برابر شده است.

صدوقی با بیان این كه در این چند سال درآمد ما هر سال در حوزه دیتاها دو برابر شده است، اظهار نمود: امسال هم احیانا ۳۶۰۰ میلیارد تومان درآمد در بخش دیتا خواهیم داشت. هم اكنون همینطور ۹۳. ۵ میلیون سیم كارت همراه اول واگذار شده است، كه از این تعداد ۵۰ میلیون سم كارت فعال است. این آمار در حالی است كه در سال ۱۳۸۴ تنها ۸. ۵ میلیون سیم كارت رجیستر شده بود.

همچنین حمید فرهنگ -مدیرعامل جدید اپراتور اول- با تاكید بر لزوم حركت از سمت خام فروشی دیتا به دیگر حوزه ها اظهار نمود: ۱۰ هزار میلیارد تومان در خلال پنج سال قبل در همراه اول سرمایه گذاری شده است كه به شكلی منابع ملی بشمار می رود كه صحیح نیست این منابع صرف عرضه و فروش خام دیتا شود. استفاده از ظرفیت دیگر بخش های خصوصی همچون "ام وی ان او"ها باید در كنار برند همراه اول صورت گیرد.

فرهنگ با اشاره به اینكه برنامه های همراه اول در حوزه های مختلف مانند اینترنت اشیاء ادامه پیدا خواهد نمود افزود: این روند موفق ادامه پیدا نخواهد كرد، مگر با همدلی و تعامل با وزارت ارتباطات چراكه مصرف دیتا رشد كرده است و ما نمی توانیم صرفا برروی صوت حساب نماییم. ضمن اینكه در حوزه دیتا هم نمی خواهیم كه فروشنده دیتای خام باشیم.

بررسی ضرر كسب وكارها از فیلترینگ

محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به اهمیت مبحث تامین مالی كسب وكارهای كوچك هم اشاره نمود و اظهار داشت: در مدل جدید تامین مالی كسب و كارهای نوپا، تامین مالی جمعی در بورس صورت می گیرد. بنا بر این طرح، افراد می توانند ایده های خویش را در بورس عرضه نموده و منابع مالی پروژه را با استفاده از پول های خرد كه عموما ۱۰ تا ۵۰ میلیون تومان است تامین كنند و البته در آینده هم افزایش سرمایه صورت می گیرد.

وزیر ارتباطات همینطور در پاسخ به سوالی در خصوص ضرر كسب وكارها از فیلترینگ اظهار داشت: ضرر كسب وكارها را از فیلترینگ بررسی می نماییم، اغتشاشات در همه كشورها ممكن است برخی مشكلات را تولید كند و حتی كسب و كارهای واقعی را هم تحت الشعاع قرار دهد كه بر این اساس اغتشاشات اخیر در ایران هم سبب شد قیمت ارز و سكه بالا رود و بر روند طبیعی كسب وكارها اثر بگذارد. البته بازارها به رفتار دراز مدت ما نگاه خواهند كرد.

وی در پاسخ به این پرسش كه آیا شروطی كه برای رفع فیلتر تلگرام مطرح شده بود، به نتیجه رسید كه این پیام رسان رفع فیلتر شد، اظهار داشت: بزودی در این زمینه گزارشی را به مردم عرضه می دهیم.

آمار گوشیهای رسمی بعد از رجیستری

آذری جهرمی درباره طرح رجیستری تلفن همراه هم اظهار داشت: ۶۰ درصد گوشیهای آیفون اكنون از مجاری رسمی وارد كشور می شوند و این آمار قابل قبولی است، در حالیكه در گذشته تنها ۵ درصد این گوشیها به صورت رسمی وارد می شد. بخشی از گوشیهای تلفن همراه به صورت مسافری وارد كشور می شوند، اما اكنون با اجرای طرح رجیستری ۵ هزار گوشی تلفن همراه غیرفعال شده است كه البته همه آن ها متأثر از اجرای طرح رجیستری نیستند و ممكن است همراه مسافر وارد كشور شده و همراه او هم خارج شود.

آذری جهرمی درباره گرانی هفته های اخیر گوشی تلفن همراه از رایزنی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ساماندهی بازار اطلاع داد و اظهار داشت: ما بر روی این مسئله حساس هستیم و بر این اساس با این وزارت خانه هم مذاكراتی می نماییم البته افزایش نرخ ارز تأثیر بسزایی در گرانی گوشیها داشته ضمن اینكه حذف ارز مبادله ای هم بازار را متأثر كرده است. محدودیت تعداد واردكنندگان گوشی تلفن همراه از دیگر دلایل افزایش قیمت است. البته ممكن است كانال واردات محدود باشد و تصدی گری در این رابطه مشاهده شود كه البته رقابت كافی را از بین می برد و وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در این رابطه در حال تدوین دستورالعملی است كه تعداد وارد كنندگان متنوع شوند و این در مراحل آخر كار است.

تضمینی برای فعالیت كسب وكارهای نوپا

وزیر ارتباطات همینطور اظهار نمود: در دولت این تصمیم گرفته شد كه شكایت بدنه دولت از كسب وكارهای نوپا پیش از مطرح شدن در مراجع قضایی، در كمیته ای به مسوولیت معاونت حقوقی ریاست جمهوری و عضویت نمایندگان وزارت ارتباطات، وزارت كار و معاونت علمی ریاست جمهوری بررسی شود و سپس به دستور قضایی ارجاع شود. این تصمیم می تواند تضمینی برای فعالیت كسب وكارهای نوپا باشد.

وی تصریح كرد: با موافقت رییس جمهور بنا شد ۵۰۰ میلیارد تومان در دو سال پیش رو، برای توسعه خدمات كسب و كارهای نوپا كه در زمینه شبكه ملی اطلاعات فعالیت می نمایند، در نظر گرفته شده است كه این منابع می تواند مستقیم به این بنگاه ها داده شود یا به صندوق سرمایه گذاری های خطرپذیر تزریق شود. در سه هفته آینده وزارت ارتباطات با مركز ملی فضای مجازی در این زمینه به جمع بندی نهایی می رسد.
1396/10/29
19:18:58
5.0 / 5
5172
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان