یافته های یك تحقیق نشان داد

نقش پررنگ اینترنت در خواب آلودگی روزانه

نقش پررنگ اینترنت در خواب آلودگی روزانه می هاست: اینترنت را می توان معجزه ای بی بدیل در دنیای علم و فناوری دانست كه توانسته پیشرفت های شگرفی را برای انسان به ارمغان آورد اما به مانند هر پدیده دیگری، استفاده نادرست از اینترنت نیز می تواند تبعات نامطلوبی به همراه داشته باشد. پژوهشگران كشور تأثیرگذاری این مساله را در وضعیت هوشیاری روزانه دانشجویان بررسی نموده اند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، در جهــان امــروزی، اینترنــت توانسته اســت اثــرات گسترده ای در جنبه های مختلـف زنـدگی انسان ها بگذارد. اینترنت وسیله ای است كه بیشتر افـراد از آن برای كارهای خـود در كسـب دانـش، آموزش،، كسب وكار و سرگرمی استفاده می نمایند. طبق آمار، بـالای ۷۰ درصــد نوجوانــان و جوانــان از اینترنــت، شــامل شبكه های اجتماعی و ارتباطی، سایت ها و نرم افزارهای آنلاین اسـتفاده می كنند و در كل، میزان استفاده این گروه سنی از اینترنت بیشتر از بزرگسالان است.
همچنین اطلاعات آماری نشان از آن دارند كه حدود نصف كاربران اینترنت جهان در مناطق آسیایی زندگی می كنند و در بـین كشـورهای خاورمیانـه نیـز كاربران اینترنت در ایران بطور شایان توجهی بیشتر از سایر كشورها هستند.
آن گونه كه متخصصان امر می گویند، از سال ۲۰۰۰ تـا ۲۰۱۶ تعـداد كاربران اینترنت در ایران از ۴ درصـد بـه ۶۸ درصـد افزایش یافته است. اما این افزایش، با تبعاتی نیز همراه بوده است. طبق تحقیقات انجام شده، استفاده بی رویه از اینترنـت موجب ایجاد افسردگی، اضطراب، تنهایی، بیش فعـالی و همین طور اتخاذ تصمیمات هیجـانی می شود. مطالعات نشان می دهند استفاده لطمه زا و اعتیـادآور از اینترنت با مشكلات روانی- اجتماعی، افـت تحصـیلی، كاهش عملكرد شغلی، كاهش اعتمادبه نفس، كـاهش رابطــه والــدین و فرزنــدان و كمبــود خــواب در بــین دانشــجویان هم راه است. بنا بر این بایستی ضمن انجام پژوهش های داخلی دقیق در این رابطه، به ایجاد راهكارهایی برای كنترل مشكلات موجود پرداخت.
در این راستا، پژوهشگرانی از دانشگاه علوم پزشكی اردبیل به انجام پژوهشی پرداخته اند كه در آن به ارتباط استفاده لطمه زا از اینترنت با خواب آلودگی روزانه دانشجویان پرداخته شده است.
این مطالعه توصیفی مقطعی بر روی ۲۸۰ نفر از دانشجویان پزشكی دانشگاه علوم پزشكی اردبیل اجرا شده است و این افراد، با استفاده از پرسشنامه های استفاده لطمه زا از اینترنت، مورد مصاحبه قرار گرفته اند.
نتایج این تحقیق نشان می دهند كه خواب آلودگی روزانه ارتباط شدیدی با استفاده از اینترنت دارد و دانشجویان باید تحت آموزش ها و آگاهی لازم در مورد استفاده مفید از اینترنت قرار گیرند.
مالك اباذری، محقق گروه بهداشت عمومی دانشكده بهداشت دانشگاه علوم پزشكی اردبیل و همكارش دراین باره می گویند: «میانگین سنی شركت كنندگان در این مطالعه حدود ۲۴ سال بود و برمبنای نتایج، نمره استفاده لطمه زا از اینترنت برای ۳۴ درصد آنها طبیعی، ۴۵ درصد خفیف، ۱۸ درصد متوسط و ۳ درصد شدید بود. میزان شیوع خواب آلودگی روزانه نیز حدود ۱۲ درصد بود. ضمناً برمبنای یافته ها، بین استفاده لطمه زا از اینترنت و خواب آلودگی روزانه ارتباط مثبت و قابل توجهی به دست آمد».
این پژوهشگران در تشریح نتایج اعلام نموده اند: «بر اساس یافته ها، حدود ۶۶ درصـــد از دانشجویان مورد بررسی، به نحـوی اخـتلال در اسـتفاده از اینترنـت را نشان دادند و ۱۲ درصــد آنها نیز در طــول روز احسـاس خواب آلودگی می كردند».
طبق تعریف پژوهشگران فوق، اسـتفاده لطمه زا از اینترنـت عبارتی است كه جهت استفاده غیرقابل كنترل، بیش ازحد و مضر از اینترنت بكار برده می شود.
اباذری و همكارش كه این یافته ها را در مجله «سلامت و بهداشت» به چاپ رسانده اند، باتوجه به عوارض خواب آلودگی در كارهای روزانه و افزایش بیش از پیش كـاربران اینترنت و بروز اعتیاد و لطمه های حاصـل از آن، بر این باورند كه «ضروری است آموزش ها و راهكارهـای لازم جهت استفاده مفید از اینترنـت در اختیـار دانشـجویان و سایر آحاد جامعه قرار گیرد».
مجله «سلامت و بهداشت» از نشریات دارای رتبه علمی پژوهشی از كمیسیون نشریات علوم پزشكی كشور است كه توسط دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی درمانی اردبیل منتشر می شود.
منبع:

1398/10/22
19:25:54
5.0 / 5
4043
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان