اعتبار رمز دوم پویا ۱۲۰ ثانیه شد

خداحافظی با فیشینگ!

خداحافظی با فیشینگ! می هاست: یك كارشناس بانكی معتقد می باشد كه با اجرای طرح رمز دوم پویا، این امید می رود كه بحث فیشینگ در نظام بانكی منتفی شود. وی همینطور از افزایش مدت زمان اعتبار این رمزها از 60 ثانیه به 120 ثانیه نیز آگاهی داد.


محمد رحیم زاده عبدی در گفت و گو با ایسنا، درباره طرح رمز دوم پویا با اشاره به افزایش میزان تقلب و كلاهبرداری ها از كارت های بانكی، اظهار نمود: از سال قبل قوه قضاییه اعلام نمود كه طرح رمز دوم یكبار مصرف باید تا اردیبهشت سال جاری توسط بانك ها اجرایی شود.
وی ادامه داد: برخی مشتریان به روش هایی كه بانك ها قرار بود نسبت به اجرای این طرح پیش بگیرند، اعتراض داشتند كه سوژه اختیاری كردن رمز دوم پویا و بعد از آن استفاده از این رمز برای تراكنش های بالای ۵۰۰ هزار تومان مطرح كه در نهایت همه این ها منتفی شد.
مدیر نرم فزار بانك پارسیان با اشاره به اینكه به این ترتیب، با روش های پیشنهادی بانك ها برای اجرای این طرح عملا قابل اجرا نبود، اشاره كرد: بعد از این موضوعات بانك مركزی كوشش كرد كه این طرح بطور یكسان بین همه بانك ها انجام شده و همه تراكنش ها را نیز دربربگیرد كه در همین راستا سامانه «هریم» كه مبنای آن استفاده از پیامك است، افتتاح شد.
رحیم زاده عبدی اشاره كرد: این سامانه به شكلی عمل می كند كه مشتری بانك جهت استفاده از خدمات بدون حضور كارت كه تابحال برای انجام آنها از رمز دوم ایستا استفاده می كرده، از این پس بوسیله دكمه ای كه در درگاه پرداخت آنلاین تعبیه می شود، درخواست رمز یكبار مصرف می كند.
وی افزود: این درخواست از طرف درگاه پرداخت به بانك مركزی و از بانك مركزی به بانك صادركننده كارت ارسال می شود كه بانك صادركننده نیز بر همین مبنا پیامكی را حاوی رمز یكبار مصرف به شماره تلفن همراه ثبت شده مشتری ارسال می كند.
مدیر نرم افزار بانك پارسیان با تاكید بر اینكه این رمزها قابلیت یكبار مصرف را دارند، اظهار داشت: با اجرای طرح رمز دوم پویا این امید می رود كه عملا بحث فیشینگ منتفی شود، چونكه دیگر حتی درگاه های پرداخت جعلی نیز نمی توانند درخواست رمز دوم به بانك صادركننده بدهند، چونكه این درگاه ها به بانك مركزی متصل نیستند، با این وجود اگر بهر دلیلی رمز مشتری در زمان استفاده از آن لو برود هم اهمیتی ندارد، چونكه این رمز فقط یك دفعه قابلیت مصرف دارد و بعد از آن باطل می شود.
رحیم زاده عبدی همین طور با اشاره به مدت زمان اعتبار رمز دوم پویا، اظهار داشت: زمان دار بودن این رمزها نیز یكی دیگر از حسن های آن است كه امنیت را بیشتر می كند، به طوریكه هر رمز دوم پویا پس صدور توسط بانك تنها ۱۲۰ ثانیه معادل دو دقیقه فعال است و بعد از آن باطل می شود.
وی درباره افزایش مدت زمان رمزهای دوم پویا از یك به دو دقیقه نیز، اشاره كرد: با عنایت به اینكه ممكنست در نظام مخابراتی كشور تاخیرهایی در روند ارسال پیامك ایجاد شود، زمان این رمزها از یك دقیقه به دو دقیقه افزایش یافته است.
به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، این در حالیست كه قبل از این بانك مركزی مدت زمان استفاده از رمزهای دوم پویا را ۶۰ ثانیه (یك دقیقه) اعلام نموده بود.
منبع:

1398/09/20
21:29:35
5.0 / 5
4093
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان