در گفت وگو با می هاست اعلام شد

تعیین نرخ برق تولید بیت كوین در كارگروه ستاد اقتصاد دیجیتال

تعیین نرخ برق تولید بیت كوین در كارگروه ستاد اقتصاد دیجیتال به گزارش می هاست دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی از تشكیل كارگروهی در زمینه رمزارزها اطلاع داد و اظهار داشت: در این كارگروه در مورد نرخ ترجیحی برقی كه باید به ماینرها عرضه شود، مذاكراتی در دستور كار قرار دارد.


دكتر مهدی محمدی در گفتگو با ایسنا با اشاره به برنامه های ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال در مورد رمز ارزها، اضافه كرد: بخش استخراج (Mining) رمز ارز تعیین تكلیف شده، ولی خرید و فروش آن همچنان ممنوع اعلام شده است.
وی افزود: در این ستاد كارگروهی با حضور نمایندگان دو وزارت صنعت و ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه ماینینگ تشكیل دادیم و بر روی نرخ ترجیحی برقی كه باید به ماینرها عرضه شود، در حال مذاكره هستیم.
محمدی تصریح كرد: تابحال این بحث ها به نتیجه ای نرسیده است، ولی مذاكره در این زمینه در دستور كار ما قرار دارد.
دبیر ستاد توسعه فناوری های حوزه اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی، اقتصاد دیجیتال در تعریف بین الملل را شامل چهار حوزه "تجهیزات سخت افزاری و پلت فرم های پایه مانند تجهیزات مخابراتی و IT پایه"، "نرم افزار"، "محتوا و شبكه های اجتماعی" و "كسب و كارهای الكترونیكی" دانست و افزود: سهم هریك از این حوزه ها در توسعه اقتصاد دیجیتال متفاوت می باشد، ولی بر مبنای آمارها در دنیا ۳۰ درصد اقتصاد دیجیتال مربوط به سخت افزار، ۳۰ درصد مربوط به نرم افزار، ۲۰ درصد مربوط به كسب وكارهای الكترونیكی و مابقی مربوط به محتوا می شود.
محمدی با اشاره به اینكه بر طبق این آمارها بخش عمده ای از اقتصاد دیجیتال مربوط به حوزه های سخت افزار و نرم افزار حوزه ICT است، افزود: در این عرصه بازار بزرگ در سطح بین المللی وجود دارد و ما كمتر توانسته ایم در بازارهای بین المللی این حوزه وارد شویم.
دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال با اشاره به حمایت های این ستاد از شركت های دانش بنیان فعال در این عرصه، تصریح كرد: ما در ستاد اقتصاد دیجتیال معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر روی توسعه فناوری های نوظهور دیجیتال متمركز شدیم و بیشتر حمایت های ما معطوف به توسعه ۵ تا ۶ فناوری حوزه اقتصاد دیجیتال می شود.
محمدی، "هوش مصنوعی"، "بلاكچین"، "اینترنت اشیا"، "كلان داده ها" و "هوشمندسازی تولید" را همچون فناوری های مورد حمایت این ستاد ذكر كرد و خاطرنشان كرد: این تكنولوژی ها جزو فناوری های نوظهوری است كه در كشور به ندرت به آن پرداخته می شود و این در شرایطی است كه آینده اقتصاد دیجیتال بر اساس این فناوری ها قرار خواهد داشت و می توان اظهار داشت كه این فناوری ها پارادایم نسل چهارم صنعتی را شكل خواهند داد.
وی افزود: بر این اساس از فعالان این عرصه در حوزه هایی چون برگزاری بوت كمپ ها (دوره های آموزشی)، راه اندازی شتاب دهنده ها و مراكز نوآوری و هم همكاریهای بین المللی شركت ها در زمینه كسب تكنولوژی و یا صادرات حمایت می شود.
محمدی بیشترین حمایت های ستاد از این شركت ها را حمایت معنوی دانست و خاطرنشان كرد: بعنوان مثال حمایت ما از برگزاری بوت كمپ ها به این صورت است كه بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از هزینه های ثبت نام دانشجویان در این رویدادها از جانب ستاد به صورت یارانه پرداخت می شود و پولی كه به طرف برگزاركننده اعطا می شود هم در چارچوب تسهیلات و وام است؛ ولی اگر این دوره ها باعث اشتغال زایی و كارآفرینی شركت كنندگان شود، این تسهیلات بلاعوض خواهد شد.
او همینطور به بیان میزان صادرات شركت های دانش بنیان در این عرصه پرداخت و خاطرنشان كرد: صادرات در اقتصاد دیجیتال شامل دو بخش ملموس و غیر ملموس می شود. بخش ملموس صادرات شامل مواردی چون نرم افزار و سخت افزار می شود كه آمارهای مربوط به صادرات این محصولات تا حدودی مشخص است و این آمارها نشان داده است كه در سال های اخیر میزان صادرات این محصولات افت كرده كه دلیل آن شرایط تحریم و چالش های بوجود آمده در زمینه مبادلات كالایی و مالی است.
دبیر ستاد اقتصاد دیجیتال معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به بخش غیر ملموس صادرات این حوزه اشاره و تصریح كرد: بیشترین میزان صادرات در این عرصه مربوط به تعاملات محتوا و یا به عبارت صحیح تر فریلنسرها است؛ یعنی در جاهایی كه شركت ها بر روی پروژه های بین المللی مشاركت دارند و یا مبادرت به فروش برنامه ای در خارج می كنند. ما آمارهای دقیقی در این زمینه در دسترس نداریم، ولی به نظر می آید در سال های اخیر در حوزه سخت افزار و نرم افزار وضعیت بهتری داشتیم، چون هم فضای فریلنسی در ایران رشد كرده و هم هزینه تولید در ایران پایین است و شاید بتوان گفت با وجود مهندسان نرم افزار ماهر، ایران یكی از ارزان ترین كشورهای تولیدكننده نرم افزار است.1398/08/21
14:27:49
5.0 / 5
4444
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان