برچسبی كه می تواند اندام های حیاتی بدن را كنترل كند

برچسبی كه می تواند اندام های حیاتی بدن را كنترل كند به گزارش می هاست سیستم جدیدی با نام BodyNet ادعا دارد كه با استفاده از یك سری حسگرهای نرم و سبك وزن و منعطف، می تواند حركات بدن، ضربان و تنفس را درك كنند. این اندازه گیری های دقیق و بیسیم سپس با یك برچسب به گیرنده هایی كه بر روی لباس فرد نصب می شود، فرستاده می شود.تاكنون این فناوری بر روی یك نفر امتحان شده و همانطور كه در عكس می توانید مشاهده كنید، این گیرنده كمی سنگین و قدیمی است. اما این تیم می خواهد تا بعد از 3 سال كار، طراحی آنرا اصلاح و بهبود ببخشد. همینطور پزشكان امیدوارند تا بتوانند از آن برای ردیابی اختلالات خواب و بیماری های قلبی استفاده كنند.
به گفته مهندس شیمی Zhenan Bao، «ما تصور می نماییم كه تا چندین سال آینده بتوان حسگری كه تمام بدن و فیزیولوژی آنرا پوشش بدهد بدون آنكه تداخلی در رفتار طبیعی فرد ایجاد كند، تولید نماییم.»
در حالی كه خیلی از مهندسان بر روی حسگرهای مشابهی كار كرده اند كه روی پوست می چسبند، اما طراحی تیم استنفورد از یك سیستم بیسیم بی نظیر استفاده می نماید. آنتن های موجود در آن از یك جوهر فلزی ساخته و بر روی یك برچسب پلاستیكی مانند پوست انسان چاپ شده كه می تواند به راحتی خم و كشیده شود.
با حركت بدن، جریان الكتریكی كه از راه این جوهر فلزی در حال عبور است تغییر و منجر به اندازه گیری دقیقه ای از فیزیك شخص می شود. اما در حالیكه این آنتن منعطف امكان تماس با پوست را فراهم می آورد، تمام این حركات می تواند باعث ایجاد تداخل در امواج رادیویی ارسال شده به گیرنده شود. برای مرتفع ساختن چنین مشكلی، مهندسین مجبور به طراحی نوع كاملا جدیدی از ارتباط بیسیم شدند كه به آنتن ها علیرغم كشش ها و انقباضات اجازه ارسال سیگنال های قوی به گیرنده را بدهد.
اكنون محققان در تلاشند تا عرق، دما و حسگرهای دیگر را در این برچسب بگنجانند و همینطور بتوانند آنرا به قدری كوچك كنند تا بتوان روزی آنرا در الیاف لباس ها ببافند.
sciencealert ۲۱۲۱


منبع:

1398/08/10
13:46:03
5.0 / 5
4632
تگهای خبر: فناوری , نصب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان