تحویل ماهواره ناهید ۱ به سازمان فضایی، خبر خوش پژوهشگاه فضایی در آینده نزدیك

تحویل ماهواره ناهید ۱ به سازمان فضایی، خبر خوش پژوهشگاه فضایی در آینده نزدیك به گزارش می هاست رئیس پژوهشگاه فضایی ایران از تحویل ماهواره ناهید 1 به سازمان فضایی آگاهی داد و اضافه كرد: ماهواره پارس 1 تا اختتام امسال تكمیل خواهد شد.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، دكتر حسین صمیمی امروز در مراسم آغاز هفته جهانی فضا با تاكید بر اینكه امسال هفته جهانی فضا را در حالی آغاز می نماییم كه فعالیت های صلح آمیز ایران مشمول تحریم های آمریكا شده است، اضافه كرد: این تحریم ها جزئی از فشار حداكثری این كشور بر ایران است؛ ولی ما با رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و با تاكید بر همت جوانان بزودی بی اثر بودن این تحریم ها را به جهانیان آشكار خواهیم كرد.
وی تعامل سیستماتیك میان بازیگران بخش فضایی را از ضروریات امروز صنعت فضایی كشور نام برد و تصریح كرد: در صورتیكه همه دستگاه های اجرایی با مسائل بودجه درگیر هستند، نیاز است تا استفاده حداكثری از سرمایه گذاری های صورت گرفته در ایجاد زیرساخت ها توسط دستگاه های اجرایی حس گردد و نیاز است تا بستری مناسب برای هم افزایی دانش اندوخته شده ایجاد شود.
صمیمی اشاره كرد: زمان آن رسیده است كه با تدوین یك الگوی مشاركتی علمی و استفاده حداكثری از امكانات موجود گام های بعدی برای ساخت ماهواره های سنجشی و مخابراتی را برداریم و از فواید این اقدام كه كاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به اجرای پروژه ها است، بهره مند شویم.
رئیس پژوهشگاه فضایی با ارائه پیشنهادی به سازمان فضایی اظهار داشت: هر ساله مراجع جهانی نجومی با عنایت به ضروریات دنیا شعاری را انتخاب می كنند و پیشنهاد می شود كه سازمان فضایی ایران نیز برمبنای ضروریات كشور یك شعار محلی را اعلام نماید.
صمیمی، «اتحاد ایرانی برای ساخت ماهواره ایرانی» را یك شعار پیشنهادی محلی برای كشور دانست و اضافه كرد: با طرح این شعار امیدواریم كه ماهواره بعدی یك ماهواره مشاركتی باشد كه در كشور ایجاد می شود.
صمیمی، توسعه خدمات فضاپایه را در دستور كار پژوهشگاه فضایی نام برد و تصریح كرد: بر این اساس با همكاری وزارت كشور برآورد خسارات ناشی از سیل ۹۸ را با استفاده از فناوری فضایی انجام دادیم و در این همكاری ۱۵۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی شد. چونكه با استفاده از فناوری فضایی هزینه های پرداخت شده برای سیل در جاهایی هزینه شد كه باید پرداخت می شد.
رئیس پژوهشگاه فضایی از تحویل ماهواره"ناهید ۱" به سازمان فضایی آگاهی داد و اضافه كرد: هم اكنون تعامل برای پرتابگر در حال انجام می باشد.
وی با اشاره به اینكه ماهواره "پارس ۱" نیز تا آخر سال جاری تكمیل خواهد شد، افزود: ایستگاه ستاندن تصاویر نیز در دستور كار پژوهشگاه قرار دارد و این امر با همكاری سازمان جغرافیایی ایران صورت خواهد گرفت.
بگفته وی برمبنای تعاملات صورت گرفته، مقرر است از زیرساخت های سازمان جغرافیایی برای ایجاد ایستگاه های ستاندن تصاویر ماهواره ای استفاده گردد.
رئیس پژوهشگاه فضایی افزود: بلوك انتقال مداری به اتمام رسیده است و بر روی نمونه كیفی آن ۳۵ آزمون انجام شده است.
او همینطور با تاكید بر لزوم توجه به سرریز دانش فناوری فضایی در سایر حوزه ها اظهار داشت: این امر در دستور كار پژوهشگاه فضایی قرار دارد و برای این منظور كمیته ویژه ای از پیشكسوتان این حوزه تشكیل شده است.
صمیمی اشاره كرد: در آینده نزدیك خبرهای خوشی در زمینه عقد قرارداد همكاری با سایر دستگاه ها چون حوزه های پتروشیمی، خودروسازی و هواشناسی اعلام خواهد شد.
منبع:

1398/07/13
14:57:21
5.0 / 5
4245
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان