نبرد آخر برای تعطیلی ارزش افزوده

نبرد آخر برای تعطیلی ارزش افزوده به گزارش می هاست وزیر ارتباطات بعد از چندین ماه تلاش از احتمال تعطیلی كامل سرویس های ارزش افزوده به خاطر تخلفات و دزدی آنها از مردم اطلاع داده است. میزان تخلفات آنها كه سودش به جیب شركت ها و اپراتورهای تلفن همراه می رود، آن قدر زیاد است كه محمد جواد آذری جهرمی از لفظ اختاپوس های ارزش افزوده برای آنها بهره برده است.به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، روزنامه همشهری نوشت: «پس از مدت ها كش وقوس درباره تخلفات كلان سرویس ارزش افزوده وزیر ارتباطات سرانجام با یك توییت خط قرمز آخر را كشید تا نبرد با اختاپوس دزدی از مردم به مرحله نهایی، حساس و سرنوشت ساز خود برسد. محمدجواد آذری جهرمی در توییتر خود اعلام نمود: «شاید وقتش رسیده باشد كه بزودی كل سرویس های ارزش افزوده را برای همیشه تعطیل نماییم.»

تا پیش از این وزیر ارتباطات هیچ وقت از تعطیلی كامل این سرویس قدیمی كه مایه نگرانی و از دست رفتن پول مردم با هزاران كلك شده حرف نزده بود. مجموعه وزارت ارتباطات تا قبل از این با جریمه شركت های ارزش افزوده یا اپراتورها تلاش داشت تا متخلفان این حوزه را تنبیه كرده و به شكلی وضعیت آنرا با یك تصفیه سر و سامان ببخشد. توییت آذری جهرمی اما نشان داده است احیانا همان گونه كه بسیاری حدس می زنند تخلفات سرویس های ارزش افزوده آن قدر گسترده است كه حالا وزیر ارتباطات تصمیمی انقلابی برای تعطیلی كامل آن گرفته است.

از دزدی با اپلیكیشن ها تا وعده اینترنت رایگان

اكثر مردم طعم تلخ قبض هایی با رقم نامتعارف یا تمام شدن سریع شارژ خط های اعتباری خویش را چشیده اند. شبكه های اجتماعی و سایت های مختلف پر از انواع تبلیغات برای فریب كاربران برای وارد كردن شماره تلفن همراه شان است تا روزانه حداقل ۵۰۰ تومان از جیب آنها بدون هیچ خدمات جدی یا محتوایی سرقت شود. شركت های ارزش افزوده از چند سال قبل و با هدف عرضه خدمات ویژه به كاربران موبایل راه اندازی شدند. این سرویس ها قرار بود خدمات اضافه ای مثل متن، خدمات حوزه آی تی، سرگرمی و... را دربرداشته باشد و در ازای این خدمت، هزینه ای هم از مشترك بگیرد. حالا اما مدت هاست كه ورق برگشته است. بسیاری از شركت های فعال در این عرصه خدمات خاصی به مشتركان شان عرضه نمی كنند. در بهترین حالت آنها را در یك باشگاه هواداری عضو كرده و در ازای این عضویت در بازه های روزانه یا ماهانه هزینه ای از او دریافت می كنند. در واقع برخلاف نام این سرویس ها، هیچ ارزش افزوده ای به كاربر عضو شده در این باشگاه ها داده نمی گردد. میزان تخلفات آنها كه سودش به جیب شركت ها و اپراتورهای تلفن همراه می رود، آن قدر زیاد است كه محمد جواد آذری جهرمی از لفظ اختاپوس های ارزش افزوده برای آنها بهره برده است.

نبرد در مقابل گردش مالی كلان

هیچ كس اطلاع دقیقی از گردش مالی مجموعه شركت های فعال در حوزه ارزش افزوده ندارد اما تنها یك پرونده تخلف در این عرصه كه وزیر ارتباطات اعلام نمود نشان از كلاهبرداری ۲۲ میلیارد تومانی داشت. در واقع ارزش افزوده و حجم كلاهبرداری انجام شده در آن یكی از اسرار مگوی كشور است.

محمدجعفر نعناكار، مدیركل حقوقی سازمان فناوری اطلاعات ایران دراین باره به همشهری می گوید: «یك چرخه مالی خیلی بزرگ وجود دارد كه صاحب محتوا، صاحب خدمات و تجمیع كننده و عرضه كننده و اپراتور، همه سود می برند. تنها كسی كه ضرر می كند، كاربر صاحب سیمكارت است.»

همین گردش مالی كلان است كه تعطیلی این سرویس ها را احیانا برای وزیر ارتباطات كشور هم خیلی سخت خواهد نمود. واقعیت این است كه اپراتورها از ارزش افزوده ها سود كلانی می برند اما كسی جزئیات آنرا علنی نمی داند. به صورت مشخص آمار دقیق و شفافی از میزان درآمد سالانه اپراتورهای تلفن همراه از خدمات ارزش افزوده وجود ندارد اما با اتكا به آمارهای مقطعی وزارت ارتباطات هم می توان از رقم هنگفت گردش مالی این حوزه سر درآورد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات چندی قبل خبر از درآمد سالانه ۳هزار میلیارد تومانی در بازار پیامك داد كه ۶۰درصد آن متعلق به خدمات ارزش افزوده و پیامك های تبلیغاتی است. همینطور تیرماه سال۹۵ مرتضی براری، كه در آن زمان معاونت امور دولت و استان های وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات (دولت یازدهم) را برعهده داشت، گفته بود كه در سال۹۴ همراه اول ۱۲۰۰میلیارد تومان و اپراتورهای ایرانسل و رایتل هر كدام هزار میلیارد تومان از محل خدمات ارزش افزوده درآمد كسب كرده اند. این رقم ها تنها سهم درآمدی اپراتورها از ارزش افزوده است و در سوی دیگر سهم شركت های تجمیع كننده و تولیدكننده های محتوا قرار دارد كه نشان داده است حجم گردش مالی این بازار چقدر زیاد است.»
1398/06/28
22:56:46
5.0 / 5
4289
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان