شروط وزارت نیرو برای فعالان بیت كوین

شروط وزارت نیرو برای فعالان بیت كوین به گزارش می هاست پرونده استخراج ارز دیجیتال و بیت كوین هم چنان در هیأت دولت باز بوده و مقرر است قانونی یا غیرقانونی بودن آن تعیین و در صورت قانونی بودن، ساز و كار استخراج ارز مجازی در كشور مشخص شود و در این راستا چنانچه قانون استخراج ارز مجازی در ایران شفاف شود، وزارت نیرو باید شرایط را برای این منظور فراهم آورد و وظایفی را هم برعهده دارد.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، استخراج ارز مجازی حدود دو ماه است كه با گرم شدن هوا و افزایش میزان مصرف برق به یكی از بحث های داغ تبدیل گشته است؛ به صورتی كه می توان از برخی گفته های مسئولان بخش قابل توجهی از افزایش مصرف برق در كشور را بر گردن فعالان این حوزه انداخت.
موضوعی كه استخراج كنندگان ارز مجازی آن را رد كرده و ادعا می كنند در ساعات اوج مصرف برق، دستگاه های خویش را خاموش می كنند. آنها همچنان از شفاف نبودن قانون گلایه دارند و می گویند در حالیكه برخی افراد مانند دبیر شورایعالی فضای مجازی استخراج ارز مجازی را قانونی می دانند، برخی دیگر آنرا غیرقانونی دانسته و حتی وزارت نیرو مبادرت به جمع آوری مزارع ارز مجازی كرده است.
تعرفه بیت كوین ها در حال بررسی
در این راستا در حالیكه بانك مركزی در آخرین اظهار نظر خود درباره رمزارزها اعلام نمود فعالیت در این بخش مجاز نمی باشد و با متعاملان آن برخورد می شود. طبق اعلام بانك مركزی انتشار رمز ارز با پشتوانه ریال، طلا و فلزات گران بها و انواع ارز در انحصار بانك مركزی است، مصطفی رجبی مشهدی- سخنگوی صنعت برق- به ایسنا گفت: هنوز تعرفه استخراج ارز مجازی مشخص نشده است. این مورد در حال رسیدگی بوده و بزودی تعرفه آنها مشخص می شود. تا زمانی هم كه تعرفه مشخص شود، در انحصار بانك مركزی است. البته تعرفه آن در كمیته اقتصادی هیأت دولت كه هم بانك مركزی و هم وزارت نیرو عضو آن هستند، در حال بررسی است و هنوز هیچ چیز به صورت رسمی ابلاغ و جلسات هم هنوز تمام نشده است. هر خبری هم منتشر می شود گمانه زنی است.
بر اساس اعلام وزارت نیرو، او همینطور در آخرین اظهار نظر خود اعلام نمود: مبحث بیت كوین ها بزودی در هیئت دولت مطرح و مقررات آن تعیین تكلیف خواهد شد. وزارت نیرو مسئولیت تأمین پایدار برق كشور را بر عهده دارد و اگر مراجع ذی صلاح، استخراج ارز دیجیتال را به صورت رسمی تأیید كنند، باید چند اقدام در این زمینه در دستور كار قرار گیرد.

وظایف و شرایط وزارت نیرو
سخنگوی صنعت برق اضافه كرد: در ابتدا باید شرایط شبكه را برای میزان مصرف این واحدها مهیا نماییم، اگر مزرعه ای قصد تولید بین كوین دارد، باید شبكه های بالادستی و زیرساخت های آنرا هم به صورت كامل فراهم نماییم تا برق پایداری داشته باشیم.
وی با تاكید بر این كه تجهیزات مورد استفاده در این بخش باید استانداردهای لازم را داشته باشند، اظهار داشت: تمامی صنعت برق در تلاش است تا پیك تابستان را خوبی سپری نماییم و مردم از رفاه نسبی برخوردار باشند، ازاین رو این دسته از مصرف كنندگان اگر جزو مشتركان رسمی صنعت برق شدند، باید مانند سایر صنایع مصرف برق خویش را در ساعت اوج پیك كنترل و مدیریت كنند. همانگونه كه صنایع با امضای تفاهم نامه های مدیریت مصرف میزان استفاده برق خویش را در ساعت پیك كاهش داده و یا مشتركان بخش كشاورزی در چهار ساعت اوج مصرف چاه های كشاورزی خویش را خاموش می كنند، این واحدها هم باید در زمان اوج مصرف میزان برق مصرفی خویش را كاهش دهند.
او با اشاره به اینكه برای پیك تابستان سال جاری ۳۰۰۰ مگاوات نیروگاه جدید به ظرفیت نیروگاه های موجود اضافه شده است، عنوان كرد: به دنبال بارندگی های مناسب سال آبی جاری حدود ۴۵۰۰ مگاوات توان تولید نیروگاه های برقابی هم نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا كرده است.
بر اساس این گزارش، بر مبنای آماری كه تا كنون مسئولان وزارت نیرو عرضه كرده اند، مصرف برق مراكز تولید بیت كوین در كشور حدود ۵۰۰ مگاوات تخمین زده می شود. به منظور راه اندازی هر نیروگاه هزار مگاواتی حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری مورد نیاز است ازاین رو برای تأمین ۵۰۰ مگاوات برق این مراكز بایستی حدود پنج هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری صورت بگیرد.
تولید هر بیت كوین معادل مصرف برق ۲۴ سال یك مشترك خانگی در تهران است، بخش عمده ای از دستگاه های مورد استفاده این حوزه در ایران بازدهی كمی دارند و هر چه زمان سپری می شود مصرف برق آنها هم افزوده می شود.
1398/04/25
15:53:19
5.0 / 5
4577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان