گزیده اخبار اقتصادی شنبه

رونق تولید همین نزدیكی ها

رونق تولید همین نزدیكی ها به گزارش می هاست رونق تولید بعنوان شعار سال انتخاب گردید و برنامه ریزی های دستگاه های مختلف در سال 1398 برمبنای این شعار طراحی شده است اما به نظر می آید دولتمردان آنقدر بزرگ به مبحث نگاه می كنند كه از داشته های قدیمی كه در سالیان گذشته اقتصاد قابل قبولی داشت، غافل شده اند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، عموم خوانندگان در روز جاری اخباری در زمینه آینده تولید داخلی، مذاكره با همسایه ها برای پیشگیری از قطع برق، میزان مصرف سوخت در ایران، افزایش قیمت روغن موتور، كاهش واردات و صادرات كالا، اختلاف بر سر میزان بازگشت ارز صادراتی میان وزارت اقتصاد و بانك مركزی، واردات نوشابه های میلیونی، حذف باردیگر قیمت از آگهی های آنلاین و كاهش نرخ ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
شعار سال جاری رونق تولید انتخاب گردید تا در ادامه شعارهای سال های گذشته این دفعه هم مساله اقتصادی و تكیه بر توان داخلی پررنگ تر از گذشته پیگیری شود. بررسی ها نشان از آن دارد كه یكی از تولیدات ملی ایران كه می تواند با رونق خود دیگر صنوف و صنایع مرتبط را تقویت كند صنعت فرش دستباف است و این در شرایطی است كه به واسطه افزایش قیمت، عدم آشنایی با این محصول به صورت جدی و حرفه ای و وجود رقبای تازه نفس اما بی كیفیت در بازارهای هدف این صنعت در سال های اخیر نتوانسته آن طور كه باید شرایط مناسبی را پشت سر بگذارد.
در سال های نه چندان دور برای پشتیبانی از قالیبافان و رشد صنعت فرش دستباف تمام قالیبافان تحت پوشش بیمه قرار بگیرند، اما تا به امروز این مهم رخ نداده و رئیس اتحادیه بافندگان فرش دستباف اعتقاد دارد اگر تمام بافندگان فرش دستباف تحت پوشش بیمه قرار بگیرند، عاملی مشوق برای رونق ملی ترین تولید داخل خواهد بود.

برق همسایگان ما را می گیرد؟
سال قبل به واسطه افزایش بی سابقه دمای هوا در كشور مصرف برق و آب رشد قابل توجهی به خود گرفت. ازاین رو خاموشی هایی در كشور رخ داد كه در آن زمان با اتخاذ برخی تصمیمات و مدیریت مصرف از خاموشی های طولانی مدت و گاه و بی گاه جلوگیری شد. حال امسال وزارت نیرو برای آنكه از قطع برق جلوگیری كند برنامه هایی را در دستور كار خود قرار داده كه از این برنامه ها می توان به تبادل برق در فصل تابستان با كشورهای ارمنستان و آذربایجان اشاره نمود.
مصرف انرژی در ایران تنها محدود به مصرف برق و یا آب نمی شود؛ یكی از منابع انرژی كه ایرانیان در آن مصرف قابل توجهی دارند و حتی زمزمه هایی وجود داشت كه مقرر است برای آن برنامه سهمیه بندی بار دیگر در نظر گرفته شود، مصرف بنزین است.
بنا بر آمار تا آخر سال ۱۳۹۷ حدود ۱۹.۷ میلیون خودروی سبك در ایران وجود داشته كه متوسط مصرف خودرو های تولیدی ایران پارسال حدود ۷.۷ لیتر در ۱۰۰ كیلومتر بوده كه نشان از مصرف بالای سوخت و آلایندگی خودرو های تولیدی دارند و این در شرایطی است كه متوسط مصرف روزانه بنزین پارسال حدود ۸۷.۷ میلیون لیتر بوده است و در مجموع روزانه ۳۵ میلیون دلار یارانه پنهان به بنزین اختصاص می یابد و در شش ماهه نخست سال قبل بیشتر از ۵.۵ میلیارد دلار یارانه به بنزین تعلق گرفته است.

گرانی دامن روغن موتور را گرفت
از اوایل سال قبل به واسطه رشد قیمت ارز و كاهش ارزش پول ملی قیمت انواع كالا به خصوص كالاهای خوراكی در كشور افزایش پیدا كرد، حال بررسی ها نشان از آن دارد كه پس از افزایش قیمت كالاهای مصرفی قیمت روغن موتور به صورت یكپارچه از جانب شركت های تولیدی تا ۷۰ درصد گران شده است و كارخانجات تولیدی روغن موتور مدعی آن هستند كه این افزایش قیمت به علت افزایش قیمت تمام شده مواد اولیه تولید است كه به صورت وارداتی در كشور تأمین می شود.

اختلاف میان وزارت اقتصاد و بانك مركزی
پارسال به علت افزایش قیمت ارز دولت و بانك مركزی برای كنترل بازار و عرضه ارز به تجار مقرر كرد تا سامانه نیما نیاز واردكنندگان را تأمین كند كه در این میان قرار بر آن بود تا صادركنندگان ارز خویش را به این سامانه واریز نمایند كه به قول وزیر اقتصاد ۷۵ درصد از ارز صادراتی به هیچ شكلی وارد كشور نشده است حال با این تفاسیر رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده كه ۶۰ درصد از ارز صادرات به چرخه اقتصاد برگشته است. حال باید بررسی شود كه آمار كدام یك از سازمان های معتبر دولتی در این زمینه شفاف تر اعلام شده است.
در حالیكه تمام نگاه ها در بازار واردات و صادرات برای تأمین ارز به سامانه نیماست مجموع عملكرد تجارت خارجی ایران پارسال نشان از آن دارد كه میزان واردات و صادرات غیرنفتی ایران روند نزولی به خود گرفته است و در این دوره صادرات ۱۱.۷ درصد و واردات تا ۱۷.۵ درصد كاهش داشته است.

نوشابه های میلیون دلاری!
اما در این میان برخی آمار واردات جالب و قابل تأمل است، در یك ماهه ابتدای سال جاری واردات نوشابه حدود ۳۱ میلیون دلار ارز از كشور خارج كرده كه امارات متحده عربی، چین، آلمان و پاكستان چهار كشوری هستند كه واردات نوشابه در فروردین ماه انجام شده و در میان آنها آلمان با ۲۶ میلیون و ۹۴۲ هزار دلار بیشترین سهم واردات نوشابه به ایران را داشته است.
قیمت ها رفت و برگشت!
تصمیمات یك روزه در رفت و برگشت دو هفته گذشته بود كه پس از واكنش های بسیار به ایجاد فضای دلالی در سایت های پذیرنده آگهی و تأثیر آن بر بازار به خصوص بازار مسكن و خودرو، مقرر شد قیمت از آگهی های خودرو و مسكن در سایت های پذیرنده آگهی حذف شود، این تصمیم عمر كوتاهی نداشت و بار دیگر با سازوكار دیگر قیمت ها بازگشتند اما انگار این دفعه هم این تصمیم دوای اصلی درد بازار خودرو و مسكن نبود تا بار دیگر قیمت ها حذف شوند.

نرخ صرافی آب رفت
بانك ها امروز (۲۸ اردیبهشت) قیمت ارز را نسبت به آخرین روز كاری هفته گذشته كاهش دادند و هر دلار آمریكا را ۱۴ هزار و ۱۳۶ تومان خریدند. همینطور قیمت خرید یورو نسبت به هفته گذشته با كاهش همراه شد و به زیر ۱۶ هزار تومان رسید؛ به صورتی كه شعب ارزی بانك ها امروز هر یورو را ۱۵ هزار و ۷۷۳ تومان می خرند.
هر پوند انگلیس هم امروز در شعب ارزی بانك ها به قیمت ۱۷ هزار و ۹۹۳ تومان خریداری می شود. از جانب دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانك ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به صورتی كه قیمت فروش ارز مسافرتی در بانك ها ۱۶ هزار و ۵۶۶ تومان اعلام شده كه با احتساب كارمزد به حدود ۱۶ هزار و ۹۰۰ تومان می رسد.
صرافی های مجاز بانك مركزی هم امروز هر یورو را به قیمت ۱۶ هزار و ۴۰۰ تومان می خرند و ۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان می فروشند. هر دلار آمریكا هم امروز در این صرافی ها كاهش قابل توجهی نسبت به هفته گذشته پیدا كرده و به قیمت ۱۴ هزار و ۴۵۰ تومان خریداری می شود و به قیمت ۱۴ هزار و ۵۵۰ تومان به فروش می رسد.
1398/02/29
15:28:29
5.0 / 5
4743
تگهای خبر: آنلاین , خودرو , سایت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان