واعظی تاكید كرد

رفع فیلترینگ در ایران

رفع فیلترینگ در ایران به گزارش می هاست، به نقل از ایسنا وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی مبنی بر لزوم استفاده مدیران از شبكه اجتماعی توئیتر كه هم اكنون در ایران نیز فیلتر می باشد اظهار داشت: به نظر من كارگروه تعیین مصادیق فیلترینگ باید در مورد رفع فیلتر این شبكه اجتماعی تجدید نظر نماید.


محمود واعظی در حاشیه مراسم افتتاح پروژه های اپراتور دوم در راستای شبكه ملی اطلاعات، با اشاره به جلسه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره اینترنت نامحدود اظهار كرد: این چهارمین جلسه ای بود كه طی یك هفته انجام و كار كارشناسی تقریبا تمام شده است. روز یكشنبه یك جلسه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات میگذاریم و امیدواریم این طرح توسط اعضا تصویب شود.وی درباره جزئیات این طرح نامحدود توضیح داد: پیش از این حجم فروشی در شرایطی كه كیفیت و سرعت مهم نبود، اتفاق می افتاد. در حال حاضر مكانیزمی را طراحی كرده و پیش بینی كردیم كه مصرف معمولی كاربران، بنگاه ها و كسانی كه كارهای تحقیقاتی می كنند، چقدر است.او ادامه داد: بر این اساس، در بازه ای تا سرعت دو مگابیت، كاربران در طول روز چندین ساعت می توانند از اینترنت بین الملل و ۱۰ برابر آن از اینترنت داخل استفاده كنند كه یك قیمت دارد. برای سرعت سه تا شش و همچنین شش تا ۱۶ مگ هم هزینه های دیگری در نظر گرفته شده است.واعظی با بیان اینكه امیدواریم با این كار تحولی ایجاد شود كه مردم دیگر نگران مساله حجم نباشند، افزود: این طرح را یكشنبه به كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات میبریم كه اگر تصویب شود، یك تا دو ماه به اپراتورها فرصت می دهیم كه خود را در چارچوب جدید تعریف و طرح را اجرا كنند.
رفع فیلتر سایت ها برای كارهای تحقیقاتی، منوط به تشخیص كارگروه تعیین مصادیقاو همچنین با اشاره به در اختیار دادن اینترنت بر حسب سن، جنس و نیاز كاربران گفت: در گذشته سیستم فیلترینگ ما تنها در مرز گیت وی ورودی به كشور اعمال می شد. در فاز بعدی اپراتورهای ارائه دهنده اینترنت می توانند با استفاده از تجهیزاتی كه دارند فیلترینگ را از ابتدا اعمال كنند.وزیر ارتباطات در ادامه با اشاره به فراهم شدن زیرساخت های رفع فیلترینگ برای كاربران خاص بیان كرد: اگر بر اساس مصوبه ای كه باید در كارگروه تعیین مصادیق انجام شود، مشخص شد كه مثلا یك استاد دانشگاه از یك سری سایت برای كارهای تحقیقاتی خود استفاده كند كه در حال حاضر فیلتر است، ارائه دهنده اینترنت می تواند آن سایت را برای كاربر باز كند.
سرمایه گذاری خارجی برای فیبر نوریوزیر ارتباطات در پاسخ به حضور سرمایه گذار خارجی در زمینه فیبر نوری اظهار كرد: با توجه به اینكه توسعه فیبر نوری در كشور یك نیاز جدی است، مذاكراتی كردیم. مردم ما در منزل علاقه مند هستند از یك زوج سیمی كه وارد منزل و محل كارشان می شود برای خدماتی از تماشای تلویزیون و استفاده از اینترنت و سایر خدمات استفاده كنند. بنابراین لازم است این زوج فیبر نوری باشد.او ادامه داد: سرمایه گذاری در فیبر نوری گران است. به شركت مخابرات ایران و ایرانیان نت پروانه داده شده اما سرعت كند است. در مذاكرات ماه های گذشته به توافق رسیدیم و امیدواریم تا هفته آینده، توافق نهایی برای سرمایه گذاری در هشت كلانشهر به مبلغ ۷۵۰ میلیون دلار انجام شود.واعظی در پاسخ به این سؤال كه بسیاری از مدیران و مسئولان از توئیتر استفاده می كنند، آیا زمان آن نرسیده كه توئیتر رفع فیلتر شود، گفت: كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه باید درباره فیلترینگ توئیتر تجدیدنظر كند.او با اشاره به سیاست كاهش تعرفه وزارت ارتباطات بیان كرد: درباره اینترنت در چند دوره كاهش قیمت اینترنت داشتیم و این روند باید در آینده ادامه پیدا كند. اما متاسفانه درباره صوت موبایل مقداری گران هستیم. در این راستا، كاهش تعرفه ایرانسل به 33 تومان، كار خوبی برای كاربران موبایل است. بسته تركیبی صوت و دیتا هم اقدام مثبت دیگر است.وی در پاسخ به برنامه ای برای رفع اختلالات هنگام توسعه شبكه اپراتورها گفت: اپراتورهایی كه توسعه شان با اختلال مواجه می شود، اگر مدت مشخصی باشد كه به مردم اعلام كنند، از نظر رگولاتوری قابل قبول است اما اگر اعلام نكنند، به آنها تذكر داده شده و جریمه و اقدامات تنبیهی در انتظارشان خواهد بود.
توقف اجرای فیلترینگ هوشمند روی اینستاگرام او درباره توقف فیلتر اینستاگرام از امروز گفت: اینستاگرام رمزنگاری شده و از این رو با اجازه ای كه از شورای عالی فضای مجازی گرفته ایم، با مدیر اینستاگرام تماس گرفتیم و اعلام كردند كه آمادگی دارند، درباره موضوعاتی كه از نظر ما نامناسب است، در یك بازه زمانی بنشینم و درباره محدودیت های خود با آنها صحبت كنیم.وزیر ارتباطات گفت: برخی موضوعات از نظر قانون، مقررات، سنت و فرهنگ ما قابل قبول نیست و آنها اعلام كردند كه آمادگی دارند، این موضوعات در این شبكه را در ایران رعایت كنند. بنابراین اكنون كه موضوع رمزنگاری در اینستاگرام پیش آمده موضوع پالایش محتوا در اینستاگرام را با مذاكره حل می كنیم.واعظی در پاسخ به این سؤال كه دیگر فیلترینگ هوشمند روی اینستاگرام اجرا نمی شود، گفت: اگر مشكل از مبدأ حل شود، تجهیزات فیلترینگ هوشمند را در جای دیگر استفاده می كنیم.
 

1396/04/30
18:19:33
5.0 / 5
5694
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان