دبیر علمی كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا اعلام كرد

انتقال داده ها در بستر ارتباطات بیسیم نوری ممكن می شود

انتقال داده ها در بستر ارتباطات بیسیم نوری ممكن می شود می هاست: دبیر علمی دومین كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا با بیان این كه هدف از برگزاری این كنفرانس بین المللی این است كه آخرین یافته ها در زمینه یكی از فناوری های نوظهور در حوزه آی سی تی و مخابرات بی سیم را به اشتراك بگذارد، اظهار داشت: سوژه اصلی آن است كه از امواج نوری (نورهای مرئی، منابع نوری لیزری و نورهای نامرئی) برای انتقال دیتای بسیار پرسرعت و با نرخ بالا كه هیچ گاه در سیستم های سنتی نمایش نشده اند، استفاده نمائیم.


محمد سجاد صدوق در حاشیه دومین كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا و در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به برگزاری دور اول این كنفرانس در دانشگاه صنعتی اصفهان در اردیبهشت ۹۷، توضیح داد: درانتها آن رویداد دانشگاه شهید بهشتی بطور رسمی برای میزبانی كنفرانس اعلام آمادگی كرد و پس از بررسی های كارشناسی و رقابت بین چندین دانشگاه بنا شد تا امسال میزبان دومین دور برگزاری باشیم.
وی اشاره كرد: هدف از رویداد حال حاضر این است كه آخرین یافته ها و تحقیقات علمی در زمینه یكی از فناوری ها در حوزه آی سی تی و مخابرات در حوزه بیسیم را به اشتراك بگذارد.
دبیر علمی دومین كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا با اشاره به اینكه هم اكنون با اشتغال طیف فركانسی در امواج الكترومغناطیس، خیلی از سرویس ها در بستر تلفن همراه نمایش می شود، اظهار نمود: شاهراه و بستری كه این سرویس ها در آن عرضه می شوند، به مثابه جاده هایی هستند كه خودرو ها (یعنی سرویس ها) بتواند در آن حركت كنند. این در شرایطی است كه هم اكنون در جاده ها یا همان بسترهای فركانسی ترافیك بالایی وجود دارد كه سبب كمیابی آنها می شود؛ به عبارتی می توان گفت طیف فركانسی محدود و درخواست های بشر نامحدود است.
صدوق با اشاره به اینكه شهروندان دوست دارند كه خدمات متنوع صوت، تصویر و داده در تلفن های همراه با نرخ (سرعت) بالا و خطای كمتر به آنها نمایش شود اشاره كرد: راهكار این مساله آن است كه در حوزه مهندسی مخابرات به سمتی برویم كه از بسترهای نوین و راهكارهای جدید برای نمایش خدمات مخابراتی استفاده كنیم؛ یكی از این راهكارها استفاده از فركانس های بالاتر و بسترهای كشف نشده است، همچون امواج نوری كه دارای بسامدهای تغییرات شدیدتر در واحد زمان هستند.
وی در همین زمینه افزود: بشر همواره با نور آشنا بوده و نور عاملی در شادی ها و باز مورد استفاده در زندگی روزمره ما بوده است. هم اكنون راهكار این است كه از همین نور كه اهداف روشنایی بخشی دارد، برای انتخاب داده های مخابراتی به صورت بیسیم باز استفاده شود؛ بطوریكه هیچ گونه سیم و یا حتی فیبر نوری در بین فرستنده و گیرنده نباشد كه به این فناوریلای_فای یا مخابرات نوری (light fidelity) می گویند.
صدوق اضافه كرد: هم اكنون فیبرهای نوری وجود دارند، اما سوژه كنفرانس ما نیستند، بلكه بر ارسال و دریافت داده با استفاده از منابع نور ولی به صورت بیسیم و سیار متمركز شده ایم و سوژه اصلی آن است كه از امواج نوری چه نورهای مرئی، چه منابع نوری لیرزی و چه نورهای نامرئی برای انتقال دیتای بسیار پرسرعت و با نرخ های بسیار بالا كه هیچگاه در سیستم های سنتی نمایش نشده اند، استفاده نمائیم.
وی تشریح كرد: صحبت آن است كه منابع داده ای ما انسان ها همچون صوت و تصویر بوسیله گیرنده های نوری دریافت شود؛ بدین سان تبلت، موبایل، مودم خانگی یا ساعت هوشمند ما به گیرنده های نوری مجهز می گردد كه بتوانند از نورهای مرئی و ال ای دی كه در ساختمان ها باب شده است، "داده" دریافت نمایند. این در شرایطی است كه بسامد قطع و وصل شدن این انتقال داده به خاطر سرعت بالا برای چشم انسان نامحسوس خواهد بود.
دبیر علمی دومین كنفرانس بین المللی مخابرات نوری بیسیم غرب آسیا سپس به فواید ارتباطات بیسیم نوری یا "لای فای" پرداخت و تشریح كرد: اساساً در سیستم های سنتی همچون امواج رادیو فركانسی دیگر جایی جهت استفاده نیست، بدین سبب می توان اظهار داشت كه نخستین مزیت نمایش بستری نوین برای سرویس های مخابراتی است.
وی ادامه داد: همین طور در بستر نور بودن در این فناوری موجب می شود ضرری برای انسان نداشته باشند، ضمن آنكه نرخ یا سرعتی برابر با چندین دیگابیت در كسری از ثانیه محقق خواهد شد.
صدوق تصریح كرد: همین طور فناوری فوق موجب خواهد شد استفاده از تلفن همراه در خیلی از فضاها همچون پمپ بنزین، نیروگاه، پستهای فشار قوی برق، بیمارستانها و داخل كابین هواپیما كه بیشتر ممكن نبود، امكان پذیر شود؛ بدون آنكه به سیستم های سنتی كه از قبل وجود داشته، اخلالی وارد شود.
او همینطور دو مزیت دیگر را امنیت بسیار بالا، غیر ممكن بودن شنود و باز مختل نشدن سرویس دهی در سیستم های با سرعت تحرك بالا همچون قطار و هواپیما دانست و اظهار داشت: همكاریهای چندجانبه علمی در مقالات در سطح بین المللی كه در این كنفرانس محقق شده و باز نمایش آخرین یافته های پژوهشی و صنعتی دانشمندان بین المللی سبب شده این كنفرانس بتواند ما را به افق مورد نظرمان برساند. این در شرایطی است كه نمایش یافته های دانشجویان و محققان خارجی در چارچوب سخنرانی ها، نشان داده است فشارهای قدرت های بین المللی بر شتاب علمی كشور ما اثرگذار نبوده است.
به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، تعداد مقالات دریافتی در این كنفرانس ۵۲ مقاله بوده و تعداد ۳۹ مقاله باز پذیرفته شده است. همین طور تعداد مقالات دریافت شده از دانشگاه های ایرانی ۲۶ مقاله و تعداد مقالات دریافت شده از دانشگاه های خارج از كشور ۱۳ مقاله بوده است، ضمن اینكه ۲۰ مقاله در چارچوب نمایش شفاهی خواهند بود و ۱۹ مقاله در چارچوب پوستر نمایش خواهند شد.
منبع:

1398/02/08
11:10:33
5.0 / 5
4383
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان