ردپای دستكاری در نظرسنجی تلویزیون پیدا شد

ردپای دستكاری در نظرسنجی تلویزیون پیدا شد می هاست: درحالی كه دستكاری در نظرسنجی صداوسیما در آخرین ماه سال قبل جنجال به پا كرده بود، وزیر ارتباطات با اشاره به بررسی های فنی انجام شده، از نقش یكی از كاركنان اسپانسر برنامه مورد نظر آگاهی داده است.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، موضوع دستكاری در نظرسنجی یكی از برنامه های تلویزیونی صدا و سیما، به سبب ردپای بعضی از شركت های ارزش افزوده به وزارت ارتباطات هم كشیده شد. خیلی از كاربران اپراتورهای تلفن همراه اعلام نمودند پیامك تأیید رأی به این برنامه ی تلویزیونی برایشان ارسال شده، اما آنها اصلاً در این رأی گیری شركت نكرده و یا رای شان برنامه دیگری بوده است و این مساله از اختلال در سامانه رأی گیری بخش مردمی جشنواره تلویزیونی جام جم حاكی بود.
محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - همان زمان اعلام نمود آرای اعلام شده، واقعی نیستند و از بررسی این مساله و ارسال نتایج به صداوسیما و پلیس فتا آگاهی داد. سپس آن، دبیر جشنواره تلویزیونی جام جم ادعا نمود «جابجایی آرای نظرسنجی محبوب ترین برنامه صداوسیما را شركتی كه از وزارت ارتباطات مجوز دارد، انجام داده است.»، اما سیدجمال هادیان - رئیس مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- این ادعا را رد كرده و اظهار داشت: تغییر آرا در شركت طرف قرارداد تبلیغات انحصاری صدا و سیما صورت گرفته است كه هیچ مجوزی از وزارت ارتباطات ندارد.
‎محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- باز با تاكید بر شفاف سازی در این زمینه در پست توئیتری نوشت: ‏شركت های ارزش افزوده و USSD مجوزی از وزارت ICT ندارند و فعالیت آنها مطابق قانون تجارت است، اگر آنگونه كه در بخش های خبری سیما طرح شد، فعالیت آنها باید با ستاندن مجوز از وزارت ICT باشد، مطابق مصوبه ۱۹۲ كمیسیون تنظیم مقررات‬ ارتباطات، تبلیغ یا فعالیت آنها سریعاً در صداوسیما متوقف شود.
وزیر ارتباطات همین طور از شناسایی عامل دستكاری در نظرات مردم آگاهی داد و اظهار داشت: گزارش كامل و با جزئیات فنی چگونگی دستكاری نظرات مردم در جشنواره صداوسیما، نهایی و برای پلیس ارسال شد. عامل دستكاری در نظرات مردم شناسایی شده است. هك یا اختلال منتفی است. طبیعتاً شناسایی آمر یا آمران و انگیزه آنها را پلیس پیگیری خواهدنمود.
اما در آخرین اظهار نظر درباره این اتفاق، جهرمی در توئیتر خود نوشت: طبق گزارش بررسی وقایع فنی، دستكاری در نظرسنجی صداوسیما توسط احدی از كاركنان اسپانسر یكی از برنامه های حاضر در نظرسنجی صورت گرفته است كه آرا را به سود برنامه خود تغییر داده است. انگیزه این فرد و یا آمر بایستی در بررسی های پلیسی مشخص شود.
صرف نظر از این كه اختلال صورت گرفته در این برنامه نظرسنجی تا چه اندازه به حوزه ارتباطات مربوط می شود و نقش شركت های ارزش افزوده كه تا قبل از این مجرم شناخته شده بودند چه بوده است، بنظر می رسد هنوز از این برنامه و شخصی كه بعنوان عامل دستكاری شناسایی شده، به صورت رسمی نامی برده نمی شود؛ اتفاقی كه بیش تر كاربران توئیتر هم در پاسخ به این توئیت وزیر ارتباطات به آن اشاره كردند.
منبع:

1398/02/07
16:12:47
5.0 / 5
4707
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان