گزیده اخبار اقتصادی سه شنبه

یارانه پنهان كی بر می گردد؟

یارانه پنهان كی بر می گردد؟ می هاست: با تصمیمات اخیر دولت، گوشت قرمز از یارانه پنهان (ارز ۴۲۰۰ تومانی) بی نصیب ماند و این پرسش مطرح است كه این یارانه چه زمانی و چگونه به جیب خانوار باز می گردد.


به گزارش خبرنگار ایسنا، بررسی خبرهای روز جاری اقتصادی نشان از آن دارد كه عموم خوانندگان اخباری همچون یارانه ارزی گوشت، حذف صفرهای پول ملی، چرایی رشد بورس تهران، بررسی بازار تلفن همراه، عرضه فروش فوری محصولات سایپا، گران فروشی برخی خودروسازان، واردات ۴ میلیون دلاری رژ لب، نرخ ارز و حواشی بازار ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
از بهار سال قبل بود كه با ایجاد نوسان در بازار ارز خیلی از بازارهای اقتصادی نوسان قابل توجهی به خود گرفت. اعمال تحریم های یكجانبه و غیرقانونی آمریكا عاملی شد تا رشد قیمت در عموم بازارهای اقتصادی رخ دهد. در این فعل و انفعالات بازار محصولات خوراكی كه در سبد كالای مردمی نقش اساسی ایفا می كنند با كاهش قدرت خرید تأثیر بسیار زیادی را دریافت كرد كه بازار گوشت یكی از پرچم داران نوسان و رشد قیمت بشمار می رود.
دولت برای كنترل و مدیریت بازار كالاهای اساسی از سال قبل ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات كالاهای اساسی اختصاص داد اما در ایام اخیر با وجود آنكه مصوبه مجلس برای تأمین كالاهای اساسی به وسیله ارز ۴۲۰۰ تومانی وجود داشت دولت ارز پرحاشیه ۴۲۰۰ تومانی را برای گوشت حذف نمود و مقرر است از این پس گوشت با ارز سامانه نیما به كشور وارد شود. این مسائل در حالی رخ داده كه دولت مدعی شده در جای دیگری مابه التفاوت حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای گوشت را به مردم پرداخت می كند اما تا به این لحظه راهكاری برای آن اعلام نكرده و از طرف دیگر هر زمان كه دولت قصد آنرا داشته به صورت نقدی یارانه ای به مردم پرداخت كند ایرادات بسیاری گرفته شده است.
اما نكته قابل توجه آن است كه اقدامات دولت با وجود تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی برای گوشت در سال قبل جوابگو نبود و عاملی شد تا قیمت گوشت در بازار به شدت افزایش یابد به هر حال جای سوال دارد كه با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اختصاص ارز نیمایی به واردات گوشت، قیمت این ماده پروتئینی تا چه اندازه رشد خواهدنمود و در كنار آن دولت چگونه می خواهد این مابه التفاوت را در سبد خانوار جبران كند.
حال بررسی ها حكایت از آن دارد كه با آغاز توزیع اینترنتی گوشت با نرخ ارز نیمایی ارزش هر كیلوگرم گوشت تازه ران قیمتی در حدود ۹۹ هزار و ۵۰۰ تومان دارد كه این قیمت در مقابل میانگین قیمت همین محصول در بازار نهایتاً ۵۰۰ تا ۵، ۰۰۰ تومان فاصله دارد.
تكرار ماجرای صفرهای بی محل
در سال های گذشته ارزش پول ملی كاهش قابل توجهی داشته است و سال قبل بود كه بانك مركزی به واسطه رشد قابل توجه ارزش ارز و به تبع آن افت ارزش پول ملی پیشنهاد نمود تا ۴ صفر از پول ملی حذف شود اما این پیشنهاد تا به امروز مسكوت مانده و بررسی ها نشان از آن دارد كه این پیشنهاد جهت بررسی های بیشتر در دستور كار كمیسیون اقتصادی هیئت دولت قرار گرفته است.
تجربه دیگر كشورها در سال های گذشته نشان از آن دارد كه با حذف صفر از پول ملی ارزش پول ملی رشد می كند اما تا حدودی آثار تورمی به همراه دارد. از این رو خیلی از كارشناسان بر این باورند به سبب آنكه حذف صفر از پول ملی آثار تورمی به همراه دارد باید تورم كشور تك رقمی شود و پس از آن حذف صفر از پول ملی در دستور كار قرار گیرد اما نكته قابل توجه آن است كه تنها با حذف صفر از پول ملی نمی توان به رفع مشكلات اقتصاد همچون كاهش تورم دست یافت و برای دستیابی به این مهم باید در كنار حذف صفر از پول ملی باید اقدامات دیگری در دستور كار قرار گیرد و اقتصاد آمادگی این تصمیم و اقدام را داشته باشد.
چرایی رشد شاخص بورس
در دو روز گذشته شاخص بورس تهران رشد قابل توجهی داشت و به ارقام عجیب و غریبی دست پیدا كرد و جای سوال داشت كه این اتفاق به چه دلیل رخ داده است. در بررسی دو روز گذشته بازار بورس به این مهم دست پیدا می شود كه رشد شاخص بورس تنها به سبب تضعیف ارزش پول ملی به ثبت رسیده و نباید آن چنان از بابت این رشد قابل توجه خوشحال بود.
اما نكته قابل توجه آن است كه تمام نمادهای بورس روند صعودی به خود گرفته كه در ارتباط با این مساله آقابزرگی-كارشناس بازار سرمایه معتقد می باشد كه اشتیاق تبدیل نقدینگی به دارای در كنار جو روانی ركوردشكنی ها را سبب شد. در دو ماه اخیر تمام سهم ها چه آنهایی كه از نظر بنیادی قوی بودند و چه ضعیف ها همه با هم رشد كردند.
وی همین طور بر این باور است كه در این چند روز اخیر قسمتی از نقدینگی كه در گذشته از بازار سهام خارج شده بود به بازار بازگشت و با عنایت به كاهش رشد اقتصادی ایجاد خسارت سیل و رشد ارزش دلار بیشتر مردم منابعشان را در بازار بورس سرمایه گزاری نموده اند.
بازار، خالی از خریدار
یكی از بازارهایی كه در سال های اخیر به واسطه ارتقای فناوری رشد و جایگاهی قابل توجهی به خود گرفته بازار تلفن همراه می باشد كه بعنوان جزو جدا نشدنی زندگی امروزی بشمار می رود. اما این بازار در چند وقت اخیر با مشكلات متعددی در زمینه واردات و رجیستری دست و پنجه نرم می كند و عاملی شده تا تقاضای خرید در این بازار كاهش یابد. البته با توجه به این مشكلات گزارش های میدانی از بازار تلفن همراه حكایت از آن دارد كه پرچم داران برندهای مختلف هم زمان با بازارهای جهانی در كشور تأمین و عرضه می شود. حال با این شرایط میثم دادخواه-كارشناس حوزه مخابرات و فناوری اطلاعات معتقد می باشد تقاضا در بازار به شدت افت كرده و این مساله به سبب رشد قیمت دلار در ایام اخیر است و در كنار آنكه متقاضی در بازار آن چنان وجود ندارد فروشندگان باز به سبب نوسان بازار دست از عرضه كشیدند برای اینكه چشم اندازی برای تأمین كالا در ایام آینده وجود ندارد.
مشتری مداری شاید زمانی دیگر
روزهای پایانی سال قبل بود كه وزارت صنعت، معدن و تجارت با عنایت به افزایش قیمت خودرو در بازار به این نتیجه رسید كه كاهش عرضه دلیل افزایش قیمت خودرو در بازار است از این رو با وجود آنكه شركت های خودروسازی نتوانسته بودند بطور كامل به تعهدات گذشته خود عمل كنند آنها را مجبور به طراحی و اجرای طرح فروش و فروش فوری كرد. در ماه های پایانی سال قبل به خصوص اسفند ماه دو شركت خودروسازی ایران خودرو و سایپا به صورت روزانه بعضی از محصولات خودرا در طرح فروش فوری قرار دادند. حال امسال این طرح فروش برای بار دیگر از چند روز گذشته شروع شده و طرح فروش فوری سایپا قیمت عرضه پراید ۳۷ میلیون و ۳۸۱ هزار تومان تعیین شده است. این طرح فروش فوری در حالی شروع شده كه این دو شركت در طرح های فروش فوری گذشته خود همچنان به مشتریان تعهد دارند و نتوانستند قسمتی از تعهدات خودرا پاسخگو باشند.
در حالی كه بازار و وزارت صنعت و معدن و تجارت به این نتیجه رسیدند كه قیمت ها در بازار خودرو تا حدودی غیرمنطقی است و باید با افزایش عرضه قیمت ها متعادل شود بعضی از خودروسازان همچون خودروسازی مدیران خودرو كه به عرضه محصولات چینی می پردازند بعضی از محصولات خودرا تا حدود ۳۰ میلیون تومان گران تر از بازار به فروش می رساند و این در شرایطی است كه در سال های گذشته وزارت صنعت معدن تجارت خودروسازان داخلی را مكلف به آن كرده بود تا به داخلی سازی قطعات تاكید بیشتری داشته باشند و رفته رفته میزان داخلی سازی خودرا بالا برند اما این مساله آن چنان عملی نشد و برخی شركت های خودروسازی تنها به دنبال آن است تا میزان درآمد خود از بازار خودرو را به هر قیمتی حفظ كنند.
حال با این شرایط بررسی آمار تولید خودرو در اسفندماه سال گذشته نشان از آن دارد با وجود افت در تولید اتوبوس، كامیون، كامیونت، كشنده، ون مینی بوس و میدل باس نسبت به بهمن ماه سال ۱۳۹۷، اما میزان تولیدات خودرویی كشور در یك ماهه اسفند نسبت به مدت مشابه بهمن ماه سال قبل رشد را به ثبت رسانده كه این میزان رشد را مدیون افزایش حجم تولید سواری و وانت بوده است.
نكته قابل توجه در این آمار آن است كه در این مدت طرح های پیش فروش و فروش فوری شركت های خودروسازی در دستور كار بوده و بنظر می رسد این مساله عامل رشد بخش سواری بوده است. اما در حالی آمار تولید خودرو انتشار یافته كه آمار كیفیت تولید در اسفندماه باز اعلام شده و نكته قابل توجه در این آمار حضور یك خودرو ۵ ستاره در بین ۴۹ مدل خودروی سبك تولیدی بوده است. پژو ۲۰۰۸ در حالی ۵ ستاره كیفی در اسفندماه دریافت كرده است كه در بهمن ماه ۴ ستاره بود، در كنار پژو ۲۰۰۸، ۱۳ خودرو توانسته ۴ ستاره را از آن خود كنند. اما بررسی آمار تولید و كیفیت خودرو نشان از آن دارد كه انجمن خودروسازان از تولید بیشتر از ۸۲ هزار دستگاه خودرو در اسفندماه آگاهی داده بود اما آمار شركت بازرسی كیفیت و استاندارد ایران از تولید ۵۰ هزار دستگاهی در این مدت حكایت دارد.
هزینه ۴ میلیونی برای آرایش لب
از سال قبل اقتصاد ایران شرایط خاصی را پشت سر می گذارد از این رو دولت و خیلی از بخش ها در میزان هزینه كرد خود دقت بیشتری را در دستور كار قرار داده اند و كشور به دنبال آن است تا كالاهایی كه توان تولید داخلی آن وجود دارد را بوسیله واردات تأمین نكند كه برای این مهم بنظر می رسد باید نیاز و توان كشور بطور دقیق مورد ارزیابی قرار گیرد یكی از طریق های بررسی ورودی و خروجی بازار ایران بررسی آمار كمرگ است كه بررسی ها نشان از آن دارد كه طی ۱۱ ماهه سال قبل به میزان ۹۲ تن انواع فرآورده های آرایش لب به ارزش ۴ میلیون و ۲۲۸ هزار دلار به كشور وارد شده این میزان فرآورده آرایشی لب از ۱۵ كشور به ایران وارد شده كه بزرگترین صادركننده به ایران در این زمینه كشور آلمان بوده است.
رفت و برگشت بازار ارز
دلار و یورو امروز با كاهش قیمت همراه بودند و قیمت خرید یورو در بانك ها به زیر ۱۵ هزار تومان رسید. بانك ها امروز (۲۷ فروردین) هر دلار آمریكا را ۱۳ هزار و ۲۰۸ تومان و هر یورو را ۱۴ هزار و ۹۲۸ تومان خریداری می كردند. قیمت خرید دلار در روز گذشته در بانك ها ۱۳ هزار و ۲۹۵ تومان و یورو ۱۵ هزار و ۳۹ تومان بود. همین طور بانك ها پوند را با افزایش قیمت نسبت به روز گذشته ۱۷ هزار و ۲۹۰ تومان خریداری می كنند. یورو مسافرتی باز امروز در شعب ارزی بانك ها ۱۵ هزار و ۶۷۹ تومان بود كه با احتساب كارمزد بانك مركزی و بانك عامل به حدود ۱۶ هزار تومان می رسد.
این در حالی است كه صرافی های مجاز بانك مركزی امروز قیمت خرید هر دلار آمریكا را ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت فروش آنرا ۱۳ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام نموده اند كه نسبت به روز گذشته كاهش حدود ۱۰۰ تومانی داشته است. قیمت خرید یورو باز در این صرافی ها ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۵ هزار و ۵۵۰ تومان اعلام شده است كه نرخ یورو باز نسبت به روز گذشته با كاهش حدود ۱۰۰ تومانی همراه بوده است.1398/01/28
14:22:29
5.0 / 5
4545
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان