روستاهای بی ارتباط كاهش یافتند

روستاهای بی ارتباط كاهش یافتند به گزارش می هاست باآنكه وضعیت ارتباطات پهن باند در سال های گذشته رو به رشد بوده، اما طبق آمار، در یك سال اخیر، پهن باند ثابت روند كاهشی داشته و در مقابل، توسعه ارتباطات سیار، جای این كاستی را گرفته است.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، طی سه سال گذشته، اپراتورهای سیار با سرمایه گذاری های خود دسترسی پهن باند سیار را توسعه داده اند، بطوریكه همه شهرهای كشور تحت پوشش نسل سوم و چهارم تلفن همراه قرار گرفته اند. البته در این سال ها، اپراتور ثابت رشد كمی داشته و الان رشدش منفی شده است و از سویی هم پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی سبب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای ثابت باشد و این مورد سبب شده بعضی از شركت های FCP و عرضه دهنده اینترنت ثابت، كم كم گرفتار مشكلات مالی و از بازار بیرون بروند.
البته همان گونه كه مسؤولان معتقدند، بدون اشتراك زیرساخت های پسیو در لایه دسترسی سیم مسی و درون شهری، ایجاد تحول در دسترسی پهن باند ثابت امكان پذیر نخواهد بود. اهمیت این مساله از آن جهت است كه دسترسی پهن باند ثابت از لزوم های شكل گیری خیلی از خدمات پهن باند بخصوص در حوزه خدمات ویدئویی و ابری است، بدون این گونه دسترسی، تحول در كسب و كارها و صنایع و شكل گیری دامنه وسیعی از خدمات پهن باند و درنتیجه تحول دیجیتالی و حركت به سمت اقتصاد دیجیتالی برای كشور امكان پذیر نخواهد بود.
ارتباطات سیار جای ثابت را نمی گیرد
امكان دارد برخی تصور كنند به سبب توسعه خوب شبكه ارتباطات سیار، بی نیاز از شبكه ارتباطات ثابت هستیم، این در شرایطی است كه به اعتقاد كارشناسان، بدون شك دسترسی پهن باند سیار به هیچ وجه در ایران نمی تواند جایگزین دسترسی پهن باند ثابت شود. هم چنین تجربه كشورهای اروپایی و سایر كشورهای با شرایط مشابه ما این مورد را نشان داده است. ازاین رو رسیدن به سرانه مصرف دیتای دنیا تنها با دسترسی پهن باند سیار سرمایه گذاری بسیار عظیمی نیاز دارد كه از عهده اپراتورهای سیار ما خارج است.
با این وجود، نمی توان انكار كرد كه در سال های اخیر، وضعیت ارتباطات در روستاها تغییر كرده و كمتر جایی را می توان یافت كه از حداقل ارتباطات همچون ارتباطات تلفن ثابت، تلفن همراه و پهن باند برخوردار نباشد. آمار منتشرشده توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، هم نشان از توسعه ی مشتركان ارتباطی دارد.
توسعه ی حوزه تلفن همراه در سال ۹۶ توسعه ی حوزه تلفن همراه تا آذر ماه سال ۹۷ توسعه ی حوزه اینترنت پهن باند در سال ۹۶ توسعه ی حوزه اینترنت پهن باند تا آذر سال ۹۷ هم چنین در این راستا مهرداد ترابیان - مجری طرح ارتباطات روستایی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات- با بیان این كه در ابتدای دولت دوازدهم ۹ درصد روستاها هیچ نوع سرویس نداشتند و از نعمت ارتباطات برخوردار نبودند، اضافه كرد: هم اكنون این عدد به زیر سه درصد رسیده كه یعنی به شدت آمار تعداد روستاهای بدون ارتباط كاهش پیدا كرده است و بنا داریم با وجود همه مشكلات تمام اهداف برنامه ششم توسعه را تا انتهای سال ۹۸ محقق نماییم كه اساساً توسعه پهن باند به همه روستاها خواهد رسید.
وی درباره توسعه هایی كه در این حوزه رخ داده است، اظهار داشت: در ابتدای دولت دوازدهم، ۳۲ درصد از روستاها دارای سرویس كامل یعنی تلفن ثابت، تلفن همراه و پهن باند بودند كه با اجرای پروژه هایی در یك سال و نیم گذشته، هم اكنون ۶۳ درصد از روستاها دارای ارتباطات كامل هستند كه از این بابت نزدیك به دو برابر ظرفیت روستاها در سه سرویس افزایش پیدا كرده است.
ترابیان توسعه رخ داده در مدت كوتاه گذشته را ناشی از توجه زیاد به بخش روستایی دانست و اظهار نمود: توسعه ارتباطات روستایی از پروژه هایی است كه قبل از انتهای برنامه ششم توسعه محقق می شود، چراكه هم اكنون عملكرد این حوزه بیشتر از ۱۰ درصد جلوتر از برنامه است.1397/12/09
16:23:26
5.0 / 5
4340
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان