انواع كلاهبرداری تلفنی از وعده ی جایزه تا خالی كردن حساب

انواع كلاهبرداری تلفنی از وعده ی جایزه تا خالی كردن حساب به گزارش می هاست در حالیكه سودجویان از طریق های مختلف برای كلاهبرداری و فریب كاربران استفاده می نمایند، كلاهبرداری های تلفنی هم مدتی است كه شایع شده اند و به همین دلیل، كاربران در مواجهه با موارد مشكوك باید هوشیار باشند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، هنگامی كه با شما تماس تلفنی گرفته می شود و به شما وعده ی جایزه و هدیه می دهند، از شما اطلاعات كارت بانكی تان را می خواهند و یا مواردی از این دست كه حتماً با آنها روبرو شده اید، اما باید دقت كنید كه علیرغم جذاب بودن این پیشنهادها، احتمال این كه در آستانه ی فریب خوردن توسط كلاهبرداران قرار گرفته باشید، زیاد است.
وقتی در تماسهای تلفنی به شما می گویند برنده ی جایزه ای فوق العاده از یك مسابقه شده اید كه احتمالاً شما هیچ گاه در آن مسابقه شركت نكرده اید؛ زمانی كه می گویند برای دریافت جایزه باید مبلغی پرداخت كنید و یا از شما می خواهند، اطلاعات كاملاً شخصی و محرمانه ی مالی خویش را در اختیارشان قرار دهید، باید محتاط باشید، چونكه سیستم های تجاری مطمئن و قانونی، هیچ گاه نیاز بر جزئیات حساب مالی شما ندارند و حتی اگر قرار باشد پولی یا جایزه ای را به شما بدهند، نیاز به رمز عبور كارت شما را ندارند و دادن شماره حساب یا شماره كارت كفایت می كند.
هم چنین شما حق دارید درباره هر شخصی كه تلفنی با شما تماس می گیرد و به شما پیشنهاد می دهد، بررسی های لازم را انجام دهید، با نامه نگاری از آنها اطلاعات كاری بخواهید، تماس بگیرید، مرجع های آنها را استعلام كنید و زمانی برای فكر كردن و تصمیم گیری در مورد پیشنهاد آنها داشته باشید؛ چونكه افرادی كه به صورت قانونی و به دور از هرگونه كلاهبرداری به صورت تلفنی بازاریابی انجام می دهند، از این كه اطلاعات فعالیت معقول و منطقی خویش را در اختیار شما قرار دهند، خوشحال می شوند.
یكی از انواع كلاهبرداری های تلفنی اینگونه است كه كلاهبرداران ابتدا یك تماس كوتاه با مشترك برقرار كرده و به سرعت قطع می كنند اما تعداد زیادی از مشتركان تلفن همراه عادت دارند بعد از هر تماس ناموفق، به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده اقدام كنند؛ معمولاً به علت آن كه این تماس ها از سر شماره های بین المللی برقرار می شود، به محض تماس هزینه های سنگینی به مشترك ایرانی تحمیل می شود.
بعد از شیوع این روش كلاهبرداری، محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - تصریح كرد «قانون بقای كلاهبردار و قاچاقچی از بین نمی روند بلكه از شكلی به شكل دیگر تغییر ابزار می دهند. یك روز پیامك كلاهبرداری، این روزها Missed Call و انتظار تماس و شارژ مشترك تلفن همراه.» بعد از این هشدار، به تمام مشتركان تلفن همراه سفارش شد كه بعد از برقراری هر تماس ناآشنا و بین المللی و قطع آن، از پاسخگویی مجدد اجتناب كنند كه متحمل هزینه های سنگین نشوند.
یكی دیگر از انواع كلاهبرداری ها، درخواست پول برای یكسان سازی تعرفه های اپراتورهاست. در حالیكه یكسان سازی تعرفه ها و تك نرخی شدن تماسهای درون شبكه یا برون شبكه برای اپراتورهای اول و دوم، هزینه ای برای مشتركان ندارد و جزو خدماتی است كه توسط اپراتورها عرضه شده، اما برخی مبادرت به سودجویی از این مورد كرده و تماس هایی با آنها گرفته و بابت یكسان سازی تعرفه ها درخواست هزینه كرده اند. البته اپراتورها اعلام نمودند كه این درخواست ها كلاهبرداری بوده و نباید هزینه ای بابت این خدمات پرداخت گردد.
وزیر ارتباطات هم در جهت آگاه سازی كاربران اعلام نمود كه نرم افزارها و یا پیام هایی كه در فضای مجازی، با عنوان شارژ و یا اینترنت رایگان، تبلیغ می كنند، دروغ و فریب است. هم چنین تماس هایی كه با عنوان برنده شدن در قرعه كشی از شما درخواست اطلاعات بانكی می كنند، هم كلاهبرداری است و باید مراقب باشیم.
ازاین رو با عنایت به این كه این روزها بازار سودجویی و دریافت هزینه های مازاد بر خدمات داغ شده است و هر یك از سودجویان از راهی برای كلاهبرداری و فریب كاربران استفاده می نمایند، كاربران باید دقت داشته باشند كه هنگام رویارویی با موارد این چنینی، در مرحله ی ابتدایی هزینه ای را برای این افراد واریز نكنند و بعد از آن، مبحث را با اپراتور و مسؤولان مربوطه در بین بگذارند.
همینطور هنگام مواجهه با موارد مشكوك، هر جایی كه احساس كردید مورد متناقضی وجود دارد، یا هرگاه به فرد تماس گیرنده شك كردید، بهترین را این است كه این تماس قطع كنید. این كار بسیار هوشمندانه است و به هیچ وجه بی احترامی محسوب نمی گردد. كارشناسان می گویند در این موارد همیشه با افراد مورد اطمینان خود، اقوام و پلیس مشورت كنید و از آنها درباره‌ی این موارد پرس وجو و تحقیق كنید. اما فراموش نكنید با قطع كردن تماس می توانید از یك كلاهبرداری تلفنی جلوگیری كنید.

خبرنگار: فائزه طاهری
دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد


1397/11/27
14:46:50
5.0 / 5
4900
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان