معاون علمی رییس جمهور:

با فیلترینگ و قوانین دست وپاگیر مانع كسب وكار جوانان نخبه نشویم

با فیلترینگ و قوانین دست وپاگیر مانع كسب وكار جوانان نخبه نشویم می هاست: معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار داشت: آنچه كه امروز باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد، این است كه سیستم اقتصاد سنتی در كسب و كار بداند كه باید بر جوانان نخبه و متخصص سرمایه گذاری كند، نه آنكه بر سر راه آنها سد شود و یك روز با فیلترینگ و روزی دیگر با قوانین دست و پاگیر و... مانع از فعالیت آنها شود، چراكه درنهایت خود اوست كه می بازد.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در جلسه شورای ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی كه در استانداری برگزار شد، درباب اهمیت سرمایه‎گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش و بی اثر بودن سرمایه گذاری دولت در این حوزه اظهار داشت: اینكه تنها دولت در این حوزه سرمایه گذاری كند، راه به جایی نمی برد؛ سرمایه گذاری در حوزه پژوهش تنها زمانی موثر است كه اگر دولت در این حوزه سرمایه گذاری كرد، بخش خصوصی باز نسبت به دولت بیشتر مبادرت به سرمایه گذاری كند.
​ معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با تاكید بر احداث محیط و اكوسیستمی مناسب برای رشد اقتصاد دانش بنیان محور، اظهار نمود: آنچه كه منجر به رشد اقتصاد دانش بنیان می شود، محیط و اكوسیستم است كه در آن عوامل مختلفی اثرگذار می باشد به صورتی كه عامل مالی در رده پنجم و یا ششم قرار می گیرد؛ در صورتی كه در اقتصاد نفتی عامل مالی در آغازین رده قرار می گیرد و بعنوان عاملی محوری به حساب می آید.
وی افزود: زمانی كه پول عاملی محوری در یك اقتصاد مدنظر گرفته می شود، اقتصادی همچون اقتصاد نفتی شكل می گیرد، در صورتی كه اقتصاد دانش بنیان برمبنای نیروی انسانی است؛ هم اكنون شاهد می باشیم كه بعضی از این جوانان كالایی با حجم كم با ارزشی بالا به فروش می رسانند، در صورتی كه این ارزش با ارزش دو بشكه نفت برابری می كند. درواقع تفاوت جدی اقتصاد دانش بنیان با اقتصاد نفتی در درآمد بسیار حاصل از صادرات با سرمایه گذاری اندك و حجم قابل توجه ارزش افزوده آن است.
محصولات همراه با علم، ارزشی بالا اما وزنی كم
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در این باره اظهار داشت: شركت هایی در حوزه بیوتكنولوژی فعالیت دارند كه ۱۳۰ میلیون یورو صادر كرده كه وزن تمام این كالاها ۷۰ كیلوگرم بوده است؛ در واقع هر ۵ تا ۶ گرم از این كالا چند صد دلار ارزش داشته است. درنتیجه این ارزش افزوده ناشی از دانشی است كه منجر به تفاوت هایی در اقتصاد كشور میگردد. شاید چندین تن سنگ آهن و هزاران لیتر نفت صادر نماییم، اما ارزش آن با این دسته از كالاها برابری كند.
روحیه كارآفرینی در همگان برانگیخته شود
ستاری با تاكید اینكه آن چیزی كه موجب میگردد یك اقتصاد شكل گیرد، اكوسیستم است، اشاره كرد: در امتداد دستیابی به اقتصاد دانش بنیان باید فرهنگ جامعه تغییر یابد. در واقع كارآفرینی باید تبدیل به یك ارزش تلقی شود؛ همه افراد جامعه كارآفرینی ارزش باشد و این روحیه كه همه سازمان و بخش ها افتخارشان بستن یك كسب و كار با هر عنوان باشد، خود معضلی جدی برای توسعه و ارتقای فضای كسب و كار است.
وی با اشاره به اینكه تمام شهر تبدیل به چارك علم و فناوری شود، اضافه كرد: تفكر استخدام شدن در سازمان های دولتی باید در ذهن فرزندانمان كمرنگ تر شود و باید اكوسیستمی احداث شود تا بتوانیم از فرزندان این جامعه و تقویت توانمندی و تخصص آنها در توسعه كشور و ارتقای اشتغال و رونق تولید حمایت نماییم و از سویی دیگر این امر برای حفظ و ماندگاری این نیروی انسانی ثمین در سطح استان و كشور است.
پارك علم و فناوری نباید به یك محیط فیزیكی محدود شود
پارك علم و فناوری تنها یك محیط كسب و كار نیست، البته دلیلی ندارد كه این پارك حتما باید به یك محیط فیزیكی محدود باشد؛ چراكه كل شهر می تواند پارك علم و فناوری به شمار رود. بدین سبب هر فردی در خانه خود كسب و كاری احداث كند و هر كس كه دارای ایده خوبی بود، می تواند از تسهیلات این پارك بهره ببرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عنوان كرد: در حقیقت سیستم دانش بنیان مربوط به فیزیك نیست، بلكه پارك علم و فناوری به كل شهر اطلاق شود. تفاوت یك شهر استارت آپی با شهری مانند شهرهای ما این است كه مردم از وضع موجود در شهر به دنبال ایده و فرصت همراه با علم و دانش هستند.
كلید رونق اقتصاد در دستان سرمایه گذاران بخش خصوصی در حوزه پژوهش
ستاری اشاره كرد: دلیل حمایت ما از استارت آپ ها این است كه این استارت آپ ها در یك نوع تفكر فرهنگی آمیخته شده و روشی را برای حل معضلات اجتماعی به مردم نمایش می دهد. یك شهر هوشمند شهری است كه هر روز آموزش های جدیدی را فرا بگیرند تا بتوانند در زندگی روزمره خود از امكانات تكنولوژی بهره ببرند، اما اینكه چگونگی دستیابی به آن امر این است كه بخش خصوصی در حوزه پژوهش سرمایه گذاری كند.
وی درباب اهمیت سرمایه‎گذاری بخش خصوصی در حوزه پژوهش و بی اثر بودن سرمایه گذاری دولت در این حوزه، اظهار نمود: اینكه تنها دولت در این حوزه سرمایه گذاری كند، راه به جایی نمی برد؛ سرمایه گذاری در حوزه پژوهش تنها زمانی موثر است كه اگر دولت در این حوزه سرمایه گذاری كرد، بخش خصوصی باز نسبت به دولت بیشتر مبادرت به سرمایه گذاری كند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور افزود: اگر به درستی مطرح شود كه سرمایه گذاری در حوزه پژوهش می تواند در اقتصاد كشور راهگشا باشد، سرمایه گذاران به جای آنكه در حوزه هایی مانند دلار، طلا و سكه سرمایه گذاری كنند، به این سمت و سو سوق داده می شوند. تمام تلاش ما بر روی اقتصاد دانش بنیان و اكوسیستم است.
ستاری افزود: شركت های استارت آپی كه امروز توسعه پیدا كردند، دو و سه پارسال در فضای كسب وكار حضور نداشتند، اما كسانی كه تصمیم گرفتند در این حوزه سرمایه گذاری كنند، دارای شم اقتصادی بالایی بودند. البته سرمایه گذاری باید توسط بخش خصوصی و با استفاده از تسهیلات دولتی باشد، اما نباید دولت سهام دار شود، برای اینكه دولت شریك خوبی برای سرمایه گذاری نیست.
باید در امتداد رفع مشكلات محیط كسب و كار استارت آپ ها گام برداشت
وی اضافه كرد: تنها دولت نباید در امتداد اصلاح محیط و اكوسیستم فضای كسب و كار اقدام نماید، برای احداث این فضا باید همه بخش ها شامل بانك ها، بیمه ها، ادارات، اماكن، شهرداری و بسیاری سازمان ها و دستگاه هایی كه در فضای كسب و كار دخیل و موثر هستند، در امتداد بهبود فضای كسب وكار این استارت آپ ها گام بردارند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور درباب بعضی از مشكلات شركتهای فناور و استارت آپی، اشاره كرد: شركت های فناور و استارت آپی امروز با مشكلاتی شامل بیمه و گمرك و... رو به رو هستند كه باید برای رفع مشكلات آنها تلاش هایی صورت گیرد تا محیط كسب و كار برای فعالیت این بخش ها فراهم گردد.
ستاری با اشاره به اهمیت كارآفرین و كارآفرینی اظهار داشت: اگر كارآفرین و كارآفرینی مقدس شمرده شود، كسی به خود اجازه نمی دهد كه كركره واحد كارآفرینی را پایین كشیده و یا آنها را در اموری همچون ستاندن مالیات، گمرگ، بیمه و... تحت فشار بگذارد، برای اینكه این فرد كارآفرین، اشتغال برای افراد جامعه به وجود آورده و رونق اقتصادی را برای جامعه به همراه داشته و برای جامعه یك ارزش شمرده می شود.
پتانسیل بالای خراسان رضوی در فناوری
وی با تاكید بر اینكه خراسان رضوی دارای پتانسیل بالایی در حوزه فناوری و شركت های دانش بنیان است، اشاره كرد: این پتانسیل ها شامل نیروی انسانی و ظرفیت های مرزی گسترده است. در واقع فرهنگ كارآفرینی قوی در خراسان رضوی وجود دارد. همین طور معاونت علمی ریاست جمهوری آمادگی همكاری برای تبدیل كردن مشهد به شهری نوآور، فناور و هوشمند را دارد. همین طور شركت های دانش بنیان فوق العاده ای در پارك علم و فناوری و شهرك صنعتی توس مستقر هستند كه آینده موفقیت آمیزی را برای خراسان رضوی رقم خواهند زد.
سیستم اقتصاد سنتی با فیلترینگ و قوانین دست و پاگیر مانع كسب وكار جوانان نخبه نشود
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عنوان كرد: آنچه كه امروز باید مورد توجه و اهمیت قرار گیرد، این است كه سیستم اقتصاد سنتی در كسب و كار بداند كه باید بر جوانان نخبه و متخصص سرمایه گذاری كند، نه آنكه بر سر راه آنها سد شود و یك روز با فیلترینگ و روزی دیگر با قوانین دست و پاگیر و... مانع از فعالیت آنها شود، چراكه درنهایت خود اوست كه می بازد.
ستاری با اشاره به اینكه زبان فارسی در رتبه 9 در فضای مجازی قرار گرفته است، اضافه كرد: ایران از نظر جمعیت در رتبه شانزدهم دنیا قرار دارد؛ اما زبان فارسی رتبه نهم را در اینترنت و فضای مجازی از آن خود كرده است. بیشتر از 50 درصد تعداد نام های كاربری اینترنت در خاورمیانه متعلق به ایرانی ها است، این در شرایطی است كه كشورهای عرب زبان جمعیت بیشتری از ایران دارند.
باید از اقتصاد سنتی فاصله گرفت
وی اظهار نمود: هر روز شاهد ورود برنامه های جدید در حوزه های مختلف مانند پزشكی، نانو و... هستیم و این ابزارها توسط مردم مورد قرار استفاده می گیرند. برای تحقق مشهد هوشمند باید فرایندها و بوروكراسی و دسترسی شركت ها به منابع اصلاح گردد و همین طور صندوق پژوهش و فناوری استان تقویت شود.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اشاره كرد: 450 شركت نوآور در اطراف شهر تهران مستقر شده اند كه سود حاصل از فعالیت آنها به مردم منطقه باز رسیده است، از طرف دیگر كارخانه نوآوری در تهران راه اندازی شده كه یك هزار و 500 نفر را جذب كرده و تا آخر سال این تعداد به سه هزار و 500 نفر جوان كارآفرین خواهد رسید.
ستاری افزود: تابحال هزار و 500 ایده نوآورانه و فناورانه در دنیا احصا و در چارچوب هفت جلد كتاب گردآوری شده و توسط معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به چاپ رسیده است؛ این یك موقعیت استثنایی برای استان است كه از راه آن می تواند از اقتصاد سنتی فاصله گرفته و جهشی در حوزه اقتصادی احداث كند؛ اما این امر نیازمند همكاری همه در امتداد احداث محیط كسب و كار مناسب می باشد.
به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، سورنا ستاری شب گذشته در حاشیه مراسم افتتاح مركز نوآوری شهری كه در چارسوق هنر پارك كوهسنگی مشهد برگزار شد، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: اینكه شهرداری تصمیم بگیرد مشكلات مردم را خودش حل كند یا اینكه مشكلات را خود مردم در چارچوب توسعه استارت آپ ها و ایده های نوآورانه حل كنند و شهرداری هم سود ببرد، یك تحول فرهنگی است كه باید اتفاق بیفتد.
وی افزود: خوشبختانه در این زمینه دید مناسبی در شهرداری مشهد وجود دارد و كاملا با اصول این تفكر همگام هستند و این حوزه را می شناسند. توسعه این كار باید در شهر اتفاق بیفتد و افتتاح مركز نوآوری شهری درواقع شروعی به سوژه است و امیدواریم بتواند منجر به این شود كه مردم هر روز بخشی از مشكلاتشان توسط فرزندان خودشان حل شود.
استارت آپ ها برای حل معضلات شهر راهكارهای خلاقانه و بومی نمایش می دهند
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اشاره كرد: استارت آپ ها می توانند در تمام حوزه ها راهكارهای خلاقانه و بومی برای حل معضلات شهر عرضه كنند. این مساله هنگامی اتفاق می افتد كه ما محیط كسب و كار مناسب برای آنها احداث نماییم. ساخت مراكزی مثل اینجا شروعی است به جهت اینكه این محیط كسب و كار در شهر احداث شود.
ستاری درباب اپ های حج و زیارت اظهار داشت: فعلا صحبت های مقدماتی با سازمان حج و زیارت انجام دادیم. البته دوره قبل با سازمان حج و زیارت همكاری خوبی داشتیم و خیلی از استارت آپ ها توانستند در این حوزه كار كنند. امیدوارم در دوره جدید هم بتوانیم همكاریمان را توسعه دهیم.
مركز نوآوری شهری یك محیط كسب و كار جدید است
وی درمورد سفارش خود به شهرداری به جهت اینكه مركز نوآوری شهری به شكوفایی برسد، عنوان كرد: اینجا یك محیط كسب و كار جدید است. این محیط باید توسط شهرداری درست شود و افراد بتوانند مشكلات شهری را با خلاقیت خود حل كنند.
نسل جدید كارآفرینان، بزرگ ترین یادگاری دولت است
ستاری در مراسم افتتاح مركز نوآوری شهری با اشاره به اینكه اتفاق بزرگی در حوزه آموزش در حال رخ دادن است، اظهار نمود: این بسترهای آموزشی مثلا دوره دبستان، متوسطه، كارشناسی و... كه درحال حاضر داریم، در آینده نخواهیم داشت. مفهوم آموزش در آینده آموزش تا لحظه مرگ است و پلت فرم این آموزش در آینده، شهرها هستند. شهرها در سال های آینده نقاط مهمی خواهند شد چون بستر اصلی آموزش هستند. اینكه درمورد شهر هوشمند و نوآور صحبت می نماییم، یعنی شهری كه هر روز افراد آن از خواب بیدار می شوند، یك چیزی یاد می گیرند.
وی افزود: تصوراتی از این مساله را درحال حاضر می بینیم؛ اینكه افراد مسن هم با اپلیكیشن جدید كار می كنند مثلا وقت دكتر می گیرند و.... این میگردد همان آموزش كه هر لحظه یك فرهنگ متولد میگردد و آموزش صورت می گیرد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور درباب اینكه چگونه می توان فرزندان خودرا در این مملكت نگه داریم، اظهار داشت: چاره این مساله توسعه اقتصاد دانش بنیان است. بخشی از آن، توسعه استارت آپ هاست. استارت آپ ها عملا یك تفكر و فرم فرهنگی هستند. وقتی آشغال در خیابان می بینیم، یك فرهنگ این است كه بد وبیراه به دولت بگوییم و یك فرهنگ این است كه بگوییم از این جمع آوری آشغال چه پولی در می آید.
ستاری اشاره كرد: استارت آپ ها محدود به این ایده های محدود نیستند. در این راستا حدود هفت جلد كتاب در حوزه های مختلف چاپ كردیم. ۵ جلد دیگر هم درحال چاپ هستند. این كتاب ها در حوزه های پسماند، آلودگی هوا، خشكسالی، حل معضلات اجتماعی مثل فقر و... قرار دارند. این چاره ها قابل پیاده سازی است و ایده هایی هستند كه در دنیا موفق بوده اند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور عنوان كرد: آیا مسائل شهر را مقرر است شهرداری و دولت حل كند یا خود مردمی كه در شهر زندگی می كنند مشكلات را حل و كارآفرینی كنند و به واسطه حل معضلات شركت های چند هزارمیلیارد تومانی داشته باشند؛ اتفاقی كه هم اكنون در حال رخ دادن است.
وی تصریح كرد: از مشكلات ما در این زمینه این است كه اغلب افراد می روند و روی یك ایده كار می كنند. باید بدانیم كه از پیروی ایده های دیگران به جایی نمی رسیم. هنر در نوآوری و خلاقیت است. این همه ایده بكر در شهر قابل پیاده سازی است؛ اگر محیطی درست نماییم. این جوانان چیزی نمی خواهند جز محیط. اگر ما محیط را فراهم نماییم، خودشان پول جذب می كنند. كیست كه نخواهد در استارت آپی كه هفته ای ۱۰ درصد رشد می كند، سرمایه گذاری كند. كیست كه الان آرزو نداشته باشد یك درصد از سهام شركت هایی كه چند هزار میلیاردی شدند را داشته باشد. كدام سرمایه گذار حاضر است به جای سكه و... در این استارت آپ ها سرمایه گذاری كند؟ اینجاست كه پژوهش اقتصادی میگردد و بخش خصوصی پولش را در پژوهش می گذارد. محیط كارآفرینی مناسبی در خراسان داریم با این همه شركت های قدیمی و كسب و كار ریشه دار.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اشاره كرد: بخش سنتی جامعه باید این را متوجه شوند كه در مقابل این جوانان نمی تواند روبرو شود. درستش این است كه به جای مقابله روی آنها سرمایه گذاری كند. از قشنگترین مثال ها بانك مركزی است. پارسال تراكنش های فین تك ها ۱۳۰ هزار میلیارد تومان بود. روزی میلیاردها تراكنش و آن هم بدون خطا در كشور انجام میگردد و همه آنها با نرم افزار داخلی صورت می گیرند. یك نرم افزار خارجی در آنها نیست. این مساله فقط در چارچوب یك محیط كسب و كار به وجود آمده و دولت هم هزینه ای در اینجا انجام نداده است.
ستاری اشاره كرد: به جای اینكه در مقابل این شركت ها بایستیم، محیطی را درست نماییم كه بخش خصوصی در این شركت ها سرمایه گذاری كند. نمونه های موفق را در كتاب های چاپ شده و همین طور سایت معاونت علمی و فناوی گردآوری كرده ایم. در این نمونه ها از هر معضل، یك كسب و كار احداث و خلق ثروت انجام شده است.
كارخانه نوآوری در تهران حداكثر تا آخر سال راه می افتد
وی با اشاره به اینكه "كارخانه نوآوری در تهران حداكثر تا آخر سال راه می افتد"، بیان كرد: هم اكنون ۱۵۰۰ جوان در آنجا فعالیت می نمایند و تا آخر سال این تعداد به ۳۵۰۰ نفر خواهد رسید. این اتفاق موجب عوض شدن فرهنگ آن منطقه شده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینكه «در خصوص ناحیه های نوآوری در تهران درحال تفاهم هستیم»، اظهار نمود: یك بخش، ناحیه نوآوری شریف است كه اطراف دانشگاه صنعتی شریف است. بیشتر از ۴۵۰ شركت دارد. ماهی ۲۰-۳۰ شركت اضافه می شود، بدون اینكه دولت در آن سرمایه گذاری كند، فقط با یكسری ابتكار و محیط این اتفاق افتاده است. جوانان جز محیط كه در آن كار كنند و نفس بكشند از ما چیزی نمی خواهند. ما تصور می نماییم آنها پول می خواهند درحالی كه اینگونه نیست و برعكس آنها با پول دولت نابود می شوند. استارت آپ ها بدانند اگر سمت دولت بروند، به جهت اینكه دولت در آنها سرمایه گذاری كنند، اشتباه می كنند و نابود خواهند شد. اینجا جایی است كه بخش خصوصی باید سرمایه گذاری كند و پول دولت در زیرساخت و احداث محیط كسب و كار باید هزینه شود.
وی اظهار نمود: این نوع حركت كه در شهرداری مشهد شروع شده مقدس است. مشكلات این شهر را خود جوانان حل می كنند و بهتر از ما این كار را انجام می دهند. ما یكسری ایده های قدیمی داریم و چاره ما كاملا تیپیك است. هرگاه مسئولین عوض می شوند دوباره آن ایده ها را می آوریم. این چاره ها و ایده ها اثربخشی خودرا از دست داده. در نسل جوان نوآوری است كه مشكلات را حل می كند. نسل جوان باید این ابتكار و نوآوری را تزریق كند.
ستاری اشاره كرد: نسل جدید كارآفرینانی كه در برنامه اقتصاد دانش بنیان دولت متولد می شود، بزرگترین یادگاری از این دولت می باشد كه خواهد ماند. جوانانی كه درست ۲۵ تا ۳۵ سال هستند و شركت های بزرگ دارند. برنامه اقتصاد دانش بنیان چیزی نیست جز اینكه محیط تنفس جدید به جوانان بدهیم، به جهت اینكه مشكلات جامعه را حل كنند، در قبال آن كسب و كار داشته باشند و شهرداری برای خود درآمدزایی كند؛ اتفاقی كه در بانك مركزی می افتد و برای هر تراكنش مبلغی را خود بانك مركزی می گیرد. این مساله عدم مقاومت در مقابل ایده های جدید است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اضافه كرد: خیلی حوزه هاست كه اصلا كسی وارد آنها نشده است. بهترین چاره برای پیدا كردن این حوزه ها این است كه به كتاب های چاپ شده رجوع شود. افراد می توانند این ایده ها را بگیرند و بومی سازی كنند.
وی با اشاره به اینكه «امیدوارم این جریان ادامه داشته باشد»، عنوان كرد: حتی آمادگی سرمایه گذاری مالی را البته در حوزه زیرساخت داریم، نه در حوزه ای كه بخواهیم شریك شركت ها شویم و در كسب و كار آنها دخالت نماییم. همین طور به جهت اینكه كارخانجات نوآوری راه بیندازید، آمادگی داریم كمك نماییم.1397/10/11
23:14:31
5.0 / 5
4804
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان