جزئیات دومین دور از طرح رجیستری گوشیها

جزئیات دومین دور از طرح رجیستری گوشیها به گزارش می هاست بعد از اپل، گوشیهای گوگل، بلك بری و موتورولا بعنوان مدل هایی كه مشمول فاز اجرایی مرحله دوم رجیستری می شوند، اعلام شد؛ بدین ترتیب اقداماتی كه تا پیش از این تنها برای گوشیهای شركت اپل لازم بود، اكنون به این گوشیها تسری یافته و كاربران هم باید موارد احتیاط را هنگام خرید و در جهت فعال سازی رعایت نمایند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، در جهت ادامه مرحله دوم رجیستری، رگولاتوری اعلام نمود: نظر به اجرای موفقیت آمیز مراحل اولیه طرح رجیستری و در جهت اهداف پیشگیری از قاچاق گوشی تلفن همراه، تحقق حقوق مصرف كنندگان، واردكنندگان قانونی و فروشندگان مجاز و برپایه تصمیمات متخذه در یازدهمین جلسه كمیته راهبری طرح رجیستری، در ادامه مرحله دوم طرح و از ساعت ۲۴ روز جمعه ۸ دی ماه تمامی مدلهای گوشی تلفن همراه گوگل، بلك بری و موتورولا مشمول طرح می شوند.

طبق اعلام رگولاتوری، فاز دوم چند مرحله دارد كه ابتدا شامل برند اپل و به مرور شامل برندهای دیگر شده و نهایتا تا دو ماه آینده اعلام می گردد كه كلیه گوشیها و تجهیزات سیم كارت خور شامل این طرح می شوند. بعد از آن اگر هر گوشی از سامانه های گمركی وارد و ثبت نشده و غیرمجاز باشد، متعلق به هر برندی كه باشد قابل سرویس گیری در شبكه تلفن همراه نخواهد بود.

آغاز فاز دوم رجیستری با محصولات اپل

پیش از این فاز دوم رجیستری از تاریخ ۱۴ آذرماه شروع شده و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات طی اطلاعیه ای اعلام نموده بود «فاز دوم طرح ثبت گوشی تلفن همراه تمام مدلهای گوشی و تبلت آیفون را شامل خواهد شد و به تدریج در هفته های بعد از آن سایر مدلهای گوشی و تبلت هم تحت پوشش طرح رجیستری قرار می گیرند. » بدین ترتیب گوشیهای گوگل، بلك بری و موتورولا مرحله ی بعدی از گوشیهایی هستند كه فاز اعمال سیاست رجیستری برای آنها اجرایی می گردد.

به گفته مسئولان، با اجرای این طرح، برای تمامی گوشیها و تبلت هایی كه تا پیش از تاریخ اجرای هر مرحله فعال شده است مشكلی به وجود نمی آید اما بعد از آن صرفا گوشیهایی كه از مبادی قانونی وارد كشور شده اند فعال خواهند شد. ازاین رو به كلیه دارندگان مدلهای گوشی فوق سفارش می گردد تا تاریخ ذكرشده گوشیهای موجود خویش را فعال كنند. بعد از تاریخ هشتم دی ماه هم همانند گوشیهای اپل پیش از فعال سازی با استعلام كد ۱۵ رقمی (IMEI) با استفاده از سامانه #۷۷۷۷* یا #۴* اصالت گوشی را استعلام و بعد از اطمینان از ثبت گوشی نسبت به خرید آن اقدام نمایند.

مكانیزم پله ای برای اعمال سیاست رجیستری

در حالی كه وعده اجرای رجیستری به دولت های پیشین برمی گردد و حتی چندین بار هم شاهد اجرای ناموفق این طرح بودیم، در نهایت با آمادگی سیستم های فنی و زیرساخت های این طرح به قول مسئولان ارتباطات و ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز، مرحله های آغازین این طرح شامل آگاه سازی بخش های مختلف و پایش كل شبكه اپراتورهای موبایل و ثبت و مانیتورینگ آخرین شناسه های تركیبی گوشی و سیم كارت، بار دیگر از مهرماه كلید خورد و محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- از مكانیزم پله ای برای اجرای اعمال سیاست اطلاع داد.

البته اعلام برندهای فاز دوم رجیستری با تاخیر همراه بود و درنهایت هم با عرضه مدلهای جدید محصولات شركت اپل، مسئولان اپل را بعنوان یكی از برندهایی كه بعد از رجیستری سرویس نخواهند گرفت، اعلام نمودند و معرفی سایر برندها هم به نظر وزیر ارتباطات منوط شد.

اصالت گوشی را حتما بررسی كنید

برای اطمینان از اصالت گوشی، چند مرحله وجود دارد؛ روی جعبه، پشت تجهیز تلفن همراه یا روی جلد تلفن همراه و در نرم افزار گوشی یك IMEI هست. افراد باید هر سه این اعداد را با هم تطبیق دهند. ابتدا استعلام كد روی جعبه را بررسی كنند، سپس آن را با IMEI پشت تجهیز تطبیق داده و اگر مطابقت داشت اقدام به احصای IMEI نرم افزاری دستگاه با *#۶# كنند. آخرین اقدام این است كه همین كد را روی فاكتور خرید بنویسند و آن را به مهر فروشنده مهمور كنند. این مرحله گام اول رجیستری و استعلام اصالت كالاست.

در نهایت لازم است هنگام خرید برندهایی كه اعلام شده اند، دقت كنید. ابتدا شماره ۱۵ رقمی (IMEI) پشت جعبه تلفن همراه را به شماره ۷۷۷۷ پیامك و یا با استفاده از كد دستوری #۷۷۷۷* شماره گیری كنید. منوی اول استعلام اصالت دستگاه است و سوال می گردد كه شماره IMEI را وارد كرده و بعد از آن با استفاده از سامانه همتا پیامكی ارسال می گردد.

اگر گوشی در شبكه ثبت شده باشد، پیامكی برایتان می آید كه گوشی مجاز است و می توانید خریداری كنید. اما اگر در پیامك بیاید كه این گوشی در سامانه ثبت نشده و غیرمجاز است، به هیچ عنوان نباید آن را بخرید، زیرا در شبكه تلفن همراه سرویس نخواهد گرفت. 

1396/10/06
19:36:22
5.0 / 5
5900
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان