در نشست بررسی دستاوردهای دولت الكترونیك

رئیس مجلس: برگزاری الكترونیكی انتخابات سلامت آنرا تضمین می نماید

رئیس مجلس: برگزاری الكترونیكی انتخابات سلامت آنرا تضمین می نماید می هاست: رییس مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: برگزاری الكترونیكی انتخابات سلامت آنرا تضمین و حضور مردم را تسهیل می كند، همینطور دقت نظر شورای نگهبان را زیاد می كند چون كه روش های سنتی منسوخ شده است.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، علی لاریجانی در نشست بررسی دستاوردهای دولت الكترونیك و میزان پیشرفت آن، اظهار داشت: مجلس در برنامه ششم توسعه دولت را موظف كرده كه تا آخر سال دوم اجرای برنامه ششم توسعه، زیرساخت های اجرای دولت الكترونیك را فراهم آورد و هم اكنون چند ماه بیشتر تا آخر سال باقی نمانده است كه باید هرچه سریع تر تا ماه های باقیمانده اجرایی شود.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینكه گام های اولیه از لحاظ زیرساختی برای اجرای دولت الكترونیك برداشته شده است، اضافه كرد: چند نكته باید رفع گردد تا به مقصود قانونگذار در برنامه ششم توسعه برای اجرای دولت الكترونیك دست یافت كه یكی از نیازهای ضروری در كشور اجرای دولت الكترونیك است.
وی با اشاره به اینكه مقصود از اجرای دولت الكترونیك تنها اتصال قوه مجریه به سیستم نیست، اضافه كرد: تمام دستگاه هایی كه به مردم خدمات عرضه می دهند باید اطلاعات خویش را در دسترس قرار دهند چون كه مقصود از دولت الكترونیك حكومت هوشمند است كه تمامی دستگاه ها شامل قوه مقننه، قوه قضائیه و نیروهای مسلح باید به این سیستم متصل شوند تا بتوان عرضه خدمت به مردم را تسهیل كرد.
لاریجانی با اشاره به اینكه مقصود از عرضه اطلاعات در دسترس قرار دادن تمامی اطلاعات نیست، تصریح كرد: مقصود اطلاعاتی است كه برای دسترسی مردم و آسان سازی فعالیت های آنها ضروری می باشد.
وی اضافه كرد: مقصود قانونگذار این بوده كه تمام حكومت اطلاعات خویش را در دسترس قرار دهد تا بهره وری افزایش یافته و جلوی مفاسد گرفته شود ازاین رو اگر نیاز است كه قانون روشن تر نوشته شود باید به مجلس و كمیسیون صنایع اعلام گردد در غیر این صورت پیشنهاد باید به شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوای سه گانه عرضه شود.
رئیس نهاد قانونگذاری كشورمان با اشاره به اینكه باید اطلاعات ۲ هزار و ۵۰۰ دستگاه در دولت الكترونیك قرار گیرد، افزود: ظاهرا تنها اطلاعات ۲۶۰ دستگاه در دولت الكترونیك قرار گرفته است البته برخی دستگاه ها در داخل سازمان خود الكترونیكی شده اند اما به دولت الكترونیك متصل نشده اند كه باید در این زمینه سیاست تشویقی و تنبیهی در نظر گرفته شود.
وی با اشاره به اینكه مجلس و كمیسیون صنایع و معادن می توانند مبحث اتصال دستگاه ها به دولت الكترونیك را پیگیری كنند، تصریح كرد: می توان در بودجه سال ۹۸ الزامات آنرا در نظر گرفت و اگر مبحث جنبه قانونی ندارد می توان در شورایعالی اقتصادی قوای سه گانه مبحث را پیگیری كرد.
لاریجانی با تاكید بر اینكه دسترسی افراد به اطلاعات دستگاه ها از حقوق شهروندی است، اضافه كرد: تمام كشورهای دنیا به دنبال چنین سیستمی هستند و اگر دستگاه ها به موقع اطلاعات خویش را به مردم عرضه كنند بهره وری در بخش های مختلف شامل صنعت، خدمات و كشاورزی افزایش می یابد.
وی با اشاره به اینكه شورای نگهبان باید از برگزاری انتخابات به صورت الكترونیكی استقبال كند، افزود: برگزاری الكترونیكی انتخابات سلامت آنرا تضمین و حضور مردم را تسهیل می كند و همینطور دقت نظر شورای نگهبان را زیاد می كند چون كه روش های سنتی منسوخ شده است.
رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان كرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند به برگزاری الكترونیكی انتخابات كمك نماید تا برای شورای نگهبان این اطمینان خاطر حاصل شود كه برگزاری الكترونیكی مشكلی تولید نمی كند.
وی با اشاره به اینكه دولت الكترونیك ابزار مورد نیاز برای تقویت بنیه اقتصادی كشور و افزایش بهره وری است، اضافه كرد: مقام معظم رهبری هم بر اجرای دولت الكترونیك تاكید كرده اند كه باید در این زمینه همت كرد.
لاریجانی با تاكید بر اینكه فضای مجازی در كشور به تدوین برخی قوانین نیاز دارد، افزود: زمانی كه بحث هوشمندسازی مطرح می گردد باید نظاماتی در كشور در نظر گرفته شود و هم اكنون خیلی از كشورها فضای مجازی را نظام مند كرده اند اما در ایران قوانین در این حوزه كمك است.
وی با اشاره به اینكه باید نشستی بین دبیرخانه شورای عالی فضای مجازی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مجلس در حوزه فضای مجازی برگزار گردد و تدابیر لازم در بخش امنیت و حقوق خصوصی مردم در نظر گرفته شود، تصریح كرد: برخی كشورها ۱۵۰ قانون در حوزه فضای مجازی وضع كرده اند كه با عنایت به اینكه امكان دارد تدوین این قوانین در كشور بار مالی داشته باشد و ایراد اصل ۷۵ قانون اساسی بر آن مترتب شود دولت باید در این زمینه لایحه عرضه نماید.
رئیس قوه مقننه خاطرنشان كرد: قوانینی كه در حوزه فضای مجازی بار مالی نداشته باشد می تواند به صورت طرح در مجلس تهیه و مابقی باید به صورت لایحه از جانب دولت ارسال شود تا در فرصت باقیمانده مجلس دهم مورد بررسی و تصویب قرار گیرد.1397/09/06
22:09:43
5.0 / 5
4796
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان