هشدار

كنترل دسترسی هایی كه خودتان به نرم افزارها می دهید

كنترل دسترسی هایی كه خودتان به نرم افزارها می دهید می هاست: یك متخصص در حوزه امنیت فناوری اطلاعات با اشاره به اینكه هنگام نصب یك نرم افزار بدون خواندن، ممكن است مسائل امنیتی و نقض حریم شخصی برایتان پیش بیاید، اظهار داشت: خیلی از افراد نمی دانند چه دسترسی هایی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهند. حتی خود برنامه نویسان گاهی دسترسی ها و درپشتی هایی برای خود باز می كنند و اجازه را هم رسما از شما می گیرند.


گلمر بحری در گفت وگو با ایسنا با اشاره به اینكه در زمان نصب هر نرم افزاری در اندروید، به شما توضیح داده می گردد كه چه دسترسی هایی با نصب این نرم افزار به توسعه دهندگان آن نرم افزار می دهید، اظهار داشت: یك نرم افزار می تواند دسترسی انجام هر نوع كاری را بخواهد. این مورد مختص تاكسی یاب های اینترنتی یا سایر نرم افزارهای ایران نیست. خیلی از نرم افزارها و محصولات خارجی دیگر هم چنین دسترسی هایی را همچون دسترسی به پیامك ها و یا دوربین از شما می گیرند.
وی با اشاره به اینكه كاربر مختار است در صورت عدم تمایل به در اختیار گذاشتن دسترسی هایی كه نرم افزار طلب می كند آن را نصب نكند، توضیح داد: شما می توانید اگر احساس كردید نمی خواهید این دسترسی ها را در اختیار نرم افزار قرار دهید، در تنظیمات خود این دسترسی را ببندید و یا در نهایت اگر در تنظیمات اجازه نصب به شما داده نشد، نرم افزار را نصب نكنید.
این كارشناس در پاسخ به اینكه آیا این مورد نقض حریم شخصی محسوب نمی شود، اظهار داشت: نقض حریم شخصی زمانی است كه شما بدون اجازه به چیزی دسترسی پیدا كنید، اما طبق قانون در زمان نصب همه این نرم افزارها، از شما سوال پرسیده شده و اطلاع داده می گردد كه این دسترسی ها گرفته می شود، در نتیجه نقض حریم شخص نیست.
بحری تصریح كرد: بعضی از دسترسی هایی كه از كاربران گرفته می شود، به علت نخواندن و كوتاهی كاربر است وگرنه این حق به علت متن باز بودن اندروید برای هر كسی كه بخواهد در اندروید برنامه ای بنویسد وجود دارد. كاربران باید یاد بگیرند وقتی می خواهند از یك محصول استفاده كنند، اطلاعاتی كه هنگام نصب نرم افزار به آنها داده می گردد را به جای رد كردن، مطالعه كنند. در آن صورت از این كه چرا چنین دسترسی هایی داده شد و چرا یك تاكسی یاب اینترنتی یا هر نرم افزار دیگری چنین كنترلی دارد، گله مند نخواهند شد.
اجازه ای كه خودتان به برنامه نویس می دهید
وی ادامه داد: خیلی از افراد خصوصا هنگام نصب بازی ها نمی دانند كه چه دسترسی هایی در اختیار برنامه نویسان قرار می دهند و این كار را به راحتی انجام می دهند. حتی خود برنامه نویسان گاهی دسترسی ها و درپشتی هایی برای خود باز می كنند و اجازه را هم رسما از شما می گیرند. اما شاید تابحال این قضایا آنقدر رسانه ای نشده یا برایشان مساله ای تولید نكرده است. اما زمانی كه یك نرم افزار را بدون خواندن نصب می كنید، بعد ممكن است مسائل امنیتی و نقض حریم شخصی برایتان پیش بیاید.
این متخصص امنیت IT در پاسخ به اینكه آیا در سیستم عامل iOS هم چنین دسترسی هایی وجود دارد، اظهار داشت: بله اما نه به گستردگی اندروید و دسترسی هایش محدودتر است. با این حال، برنامه نویس به مواردی همچون دوربین یا سافاری دسترسی دارد و این طور نیست كه این اطلاعات را در اختیار قرار ندهد.
بحری با اشاره به اینكه دسترسی هایی كه برنامه نویسان هنگام نصب یك نرم افزار از كاربر می خواهند، بسیار رایج و حتی گاهی لازم است، اضافه كرد: اگر بخواهیم از حوزه امنیت به مبحث نگاه كنیم، این یك حق است كه اندروید به علت متن باز بودن در اختیار برنامه نویس قرار می دهد و هر كس می تواند این دسترسی را داشته باشد.
وی همینطور تصریح كرد: به هر صورت برای برنامه نویسی این مورد در اختیار قرار دادن دسترسی وجود دارد و برای این است كه شما بتوانید به صورت یك پارچه و یكجا از چندین امكان در یك نرم افزار استفاده كنید. طبیعتا همیشه در كنار مزایا یا مخاطراتی هم دارد و این كاربر است كه باید حواسش به این مورد باشد.


 

1396/09/10
01:11:40
5.0 / 5
5086
تگهای خبر: اینترنت , دوربین
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان