وزیر ارتباطات:

ضربه به اعتماد عمومی با مسدود شدن ویز

ضربه به اعتماد عمومی با مسدود شدن ویز به گزارش می هاست وزیر ارتباطات با انتقاد از نحوه اجرای دستور قضایی درباره مسدود شدن اپلیكیشن مسیریاب ویز، اظهار داشت: باآنكه برای مسدود شدن این اپلیكیشن كه اسرائیلی است و ما هم استفاده از آن را قبول نداریم، دستور قضایی صادر شد، اما نحوه اجرای آن به اعتماد عمومی جهت استفاده از اپلیكیشن های داخلی آسیب زد.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امروز در برنامه صبحانه كاری اتاق بازرگانی با بیان این كه با تولید موانع نمی توان انتظار توسعه تولیدات بومی را داشت، اظهار نمود: درست است كه در مواردی دولت مانع توسعه استارت آپ هاست، اما تنها دولت در این مورد نقش ندارد و موانع برای استارت آپ ها زیاد است.

وزیر ارتباطات با بیان این كه وزارت ارتباطات تا حد زیادی تصدی گری را واگذار كرده است، اضافه كرد: هرچند انتقاداتی به نحوه خصوصی شدن مطرح است و برخی می گویند شركت ها بیشتر خصولتی شدند اما هم اكنون تنها شركت ارتباطات زیرساخت به صورت مستقیم برای ارتباطات درآمد دارد كه درآمد آن سالانه ۲۰۰۰ میلیارد تومان است كه در مقایسه با درآمد سایر بخش ها از جمله اپراتورها و مخابرات شش تا هفت درصد بازار را تشكیل می دهد.

وی با اشاره به رفع تصدی گری و آزادسازی فعالیت ها در حوزه پست، بیان كرد: با تلاشی كه طی چهار سال قبل صورت گرفت درآمد ۳۵۰ میلیارد تومانی پست به ۸۰۰ میلیارد تومان رسید كه امیدواریم با اجازه دادن به بخش خصوصی و فعال شدن دو اپراتور خصوصی در كوتاه مدت، درآمد حوزه پستی را به دو برابر برسانیم.

آذری جهرمی با بیان این كه ارتباطات حوزه مناسبی است كه دولت تصدی گری خویش را كم كند و مقررات زدایی داشته باشد، اظهار داشت: حجم بازار ارتباطات كشور امروز ۳۵ هزار میلیارد تومان است كه مطابق برنامه ششم باید ۲. ۵ برابر شود. البته ما در حوزه ارتباطات ثابت عقب ماندگی هایی داریم كه باید جبران شود، زیرا به نظر می رسد بازار این بخش یك دهم آن چیزی است كه باید باشد، در صورتی كه در حوزه موبایل این توسعه اتفاق افتاده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر رشد چند برابری كشورهای دنیا در حوزه فناوری اطلاعات، بیان كرد: اگر روزی شركت های بزرگ دنیا شركت های صنعتی بودند، امروز عمدتا فناوری اطلاعات هستند، ازاین رو این حوزه از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در سفر به مالزی، دریافتم مهم ترین پیام كشورهای اسلامی توسعه اقتصاد دیجیتال است و این كار با توسعه فناوری اطلاعات ممكن می گردد.

وی ادامه داد: همینطور در سفر هند هم كه از ۱۲۴ كشور دنیا حضور داشتند، سخنرانان كلیدی همه در توسعه اقتصاد دیجیتال تاكید داشتند و هند بعنوان یك اقتصاد در حال توسعه مقرر كرده تا سال ۲۰۲۵ كه اقتصاد آن پنج تریلیون دلار است، یك تریلیون یعنی ۲۰ درصد آن به بخش اقتصاد دیجیتال اختصاص یابد.
آذری جهرمی با بیان این كه ما همچنان به اقتصاد كلان مثل نفت و پتروشیمی وابسته ایم، اضافه كرد: قدرت تحول اقتصاد دیجیتال بسیار بزرگ تر از اینهاست و همه كشورها برای آن برنامه ریزی كرده اند. هم اكنون حجم بازار IT، ۴. ۲ تریلیون دلار است و در كشورهای توسعه یافته سهم اقتصاد دیجیتال پنج درصد است و بین رشد GDP و اقتصاد دیجیتال ارتباط معناداری وجود دارد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این كه رشد ارزش IT در برنامه ششم توسعه ۱۹. ۴ است، اظهار داشت: ما حتی اگر دخالتی در این بازار نداشته باشیم، ۱۹. ۴ درصد رشد خواهیم داشت. هم اكنون فناوری اطلاعات كه زیرساخت اقتصاد دیجیتال است حتی یك سرفصل مجزا ندارد. در اقتصاد دیجیتال معمول است كه دولت هایی كه می خواهند از این فرصت استفاده كنند علاوه بر رگولاتوری ENABLER هم باشند.
برخی مسوولان هنوز نگاه فناوری ستیز دارند
وی با بیان این كه برخی همچنان نگاه فناوری ستیز در كشور دارند و این نگاه حتی در بعضی از مسوولان دیده می شود، اضافه كرد: اما دنیا به فكر استفاده از فرصت های فناوری است.
آذری جهرمی درباره كاهش تصدی گری دولت و رفع انحصار ادامه داد: یكی از این اقدامات آزادسازی ظرفیت ترانزیت بین الملل بود كه در انحصار زیرساخت قرار داشت. همینطور با عقد قرارداد ترانزیت جنوب به شمال كه بعد از سه ماه مذاكره صورت گرفت ۳۰۰ گیگ به ظرفیت ترانزیت بین الملل اضافه شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر اهمیت بخش خصوصی در توسعه فناوری اطلاعات، بیان كرد: ما رییس نظام صنفی رایانه ای را در سازمان تنظیم مقررات ارتباطات عضو كردیم تا نظرات بخش خصوصی كه از اركان مهم این عرصه هستند بدون ملاحظه و رانت و دخالت نظر دولتی مطرح شود و این كار هم كمك شایانی به ما كرده است. دولت برنامه ریزی و بخش خصوصی اجرا می كند ازاین رو اگر نظرات بخش خصوصی را نداشته باشیم توسعه محقق نخواهد شد.
وی با بیان این كه تخمین زده شده چه میزان تجهیزات در حوزه تا پنج سال آینده نیاز است، اضافه كرد: در بخش اول ما می توانیم تولید و صادرات داشته باشیم. در بخش دوم مسیری لازم است كه به دنیا برسیم و بخش سوم حوزه هایی است كه نمی توانیم تولید كنیم. ما با هماهنگی سندیكای مخابرات اقلامی را استخراج كردیم كه می توان از تولیدات بومی آن بهره برد. همینطور كمیسیون تنظیم مقررات هم مصوبه ای برای حمایت از شركت هایی دارد كه از محصولات داخلی استفاده می كند و ما ظرفیت داریم تولید داخلی را توسعه دهیم.
آذری جهرمی تصریح كرد: در چهار سال آینده با عنایت به برنامه ششم توسعه حداقل پهنای باند مورد دسترسی باید ۲۰ مگابیت بر ثانیه باشد، ازاین رو باید از فناوری ADSL به سمت VDSL برویم و در حوزه فیبر نوری و ارتباطات ثابت هم انقلاب خواهیم داشت.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به انتقادی مبنی بر تغییر تعرفه های اینترنت ثابت توسط وزارت ارتباطات، اظهار داشت: وظیفه دولت قیمت گذاری نیست بلكه سیاست گذاری است به شرطی كه شرایط رقابتی را فراهم كنیم. شاخص رقابت پذیری ما در دو حوزه نهادسازی و سرمایه گذاری مشكل دارد. هم اكنون حوزه ثابت ما انحصاری است. اگر در حوزه ثابت هم مانند موبایل چند نوع اپراتور پیدا كنیم تعرفه نمی گذاریم، ازاین رو تا زمانی كه شرایط رقابتی فراهم نشده و انحصار وجود دارد ما موظف به تعرفه گذاری هستیم.
رونمایی از اپلیكیشن «دولت موبایل» تا سه ماه آینده
جهرمی با اشاره به مشكلات سد راه اجرای دولت الكترونیك در كشور و عدم همكاری برخی دستگاه ها، اظهار داشت: وضعیت دولت الكترونیك در كشور مطلوب نیست و ما در این زمینه برای حل مشكلات با سازمان امور استخدامی جلسات مفصلی داشته ایم. رئیس جمهور هم بر اجرای دولت الكترونیك تاكید ویژه داشته و در جلسات دولت اجرای دولت الكترونیك را پیگیری كردند. ما هم بر این مورد تاكید داریم و باید دستگاه های اجرایی با ما همكاری كنند. در این زمینه صدمه شناسی كرده ایم و قرار است در این مرحله با همكاری سازمان امور استخدامی، ۲۰ سرویس اولیه را كه مردم بتوانند از آنها خدمات بگیرند استخراج كرده و الكترونیكی كنیم.
وی با اشاره به اینكه وزارت ارتباطات هم نسبت به تكالیف خود در دولت الكترونیكی عقب است، اظهار داشت: امیدواریم با تشكیل كمیته مشترك با سازمان امور استخدامی خیلی از چالش ها رفع شود. مطابق با مصوبات جدید دولت، دستگاههای دولتی از تولید شبكه برای عرضه خدمات دولتی منع شده اند و ملزم هستند كه خدماتشان را بر بستر شبكه دولت الكترونیك ارائه نمایند. سازمان فناوری اطلاعات هم اپلیكیشن دولت موبایل را طراحی و آماده كرده است كه امیدواریم تا سه ماه آینده رونمایی شود. این دو مبحث می تواند سبب پیشرفت این پروژه ملی شود.
لزوم رفع موانع استارت آپ ها
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاكید بر ضرورت حل موانع استارتاپ ها اظهار نمود: آغاز به كار این شركت ها به علت موانع دست وپاگیر زمان بر است و حتی روال انحلال این شركت ها هم حداقل سه ماه زمان می برد. استارت آپ ها ممكن است در ۹۰ درصد مورارد شكست بخورند اما روند انحلال آنها به حدی دشوار است كه اقدام به این كار نمی كنند كه ممكن است بعدها برای آنها دچار مشكل شود.
جهرمی ادامه داد: در كشوری مانند آلمان شركت ها می توانند در عرض چند ساعت شروع به كار كنند و در صورتی كه طول عمر كمتر از دو سال داشته باشند، از مالیات معاف هستند و دولت در پرداخت بیمه آنها مشاركت می كند. ما هم پیشنهاداتی را برای حمایت از استارتاپ ها درنظر گرفته ایم كه در جلساتی با معاونت علمی و وزارتخانه های صنعت و اقتصاد، به بحث گذاشته ایم تا در نهایت بتوانیم مدل چارچوب قانونی برای كسب و كارهای نوپای ICT تولید كنیم.
وی با اشاره به اینكه شبكه ملی اطلاعات چیزی جز رشد كسب وكارهای نوپا نیست، اضافه كرد: كسی كه برای كسب وكارهای نوپا مانع تولید كند، مانع شبكه ملی اطلاعات است. ۱۷ درصد فارغ التحصیلان ما در حوزه فناوری اطلاعات هستند كه باید برایشان برنامه ریزی اشتغال كرد. ما همینطور پیشنهاد می كنیم سازمان نظام صنفی رایانه ای به نظام صنفی فناوری اطلاعات و سندیكای صنعت مخابرات به سندیكای فناوری اطلاعات تبدیل شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات همینطور خواهان بازگشت لایحه مالكیت معنوی كه هم اكنون در كمیسیون اجتماعی مجلس در دست بررسی است به دولت شد و اظهار داشت: این لایحه نیازمند اصلاح است. همینطور ما پیگیر تسهیل نظام پرداخت الكترونیك برای كسب وكارهای فناوری اطلاعات از بانك مركزی هستیم.
در این مراسم همینطور غلامحسین شافعی - رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران - با اشاره به ورود پارلمان بخش خصوصی و اتاق های بازرگانی استانی برای توجه جدی به استارتاپ ها و كسب وكارهای نوین با هماهنگی و همكاری سازمان های ذی ربط، اظهار نمود: امیدواریم بخش خصوصی بعنوان مجری اصلی عرصه فناوری اطلاعات به حساب آمده و نظرات از جانب وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مود توجه قرار گیرد تا در اجرای برنامه ها با مشكل مواجه نشویم.
وی با اشاره به اینكه رشد فناوری های نوین و توسعه زیرساخت های فناوری اطلاعات به سرعت در حال تسخیر عرصه ها و فعالیت های مختلف اقتصادی در سطح جهان بوده و ارتقای بهره وری و كارایی در گروی توسعه این بخش است، اظهار داشت: اگر تا روز گذشته نام هایی همچون جنرال موتورز، سونی و سامسونگ بعنوان شركت های بزرگ در جهان مطرح بود، به فاصله كوتاهی شركت های بزرگ و اثرگذار به گوگل، مایكروسافت و آمازون تغییر یافته است.
شافعی همینطور تصریح كرد: باید در ایران هم ضمن حركت در این راستا، در زمینه جبران مافات كرده و با هماهنگ كردن اقتصاد كشور با فناوری های نو، متناسب با آن رو به جلو حركت كنیم. همگام با این مساله، باید نیروهای جوان كشور را دریافته و نسبت به بهبود فضای كسب و كار اقدام كنیم؛ هرچند مقاومت هایی هم در این راستا وجود دارد.


 

1396/09/07
00:18:10
5.0 / 5
5097
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان