ممنوعیت استفاده از برنامه ویز

ممنوعیت استفاده از برنامه ویز می هاست: هرچند بهترین راه برای تشویق كاربران به استفاده از تولیدات داخلی، روش های سلبی نیست اما بار دیگر با ممنوعیت استفاده از نرم افزار «ویز»، فضا برای تولیدكنندگان داخلی فراهم شده كه تولیدات خویش را با حل نقایص به كاربران ایرانی عرضه كنند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، در اطلاعیه تاكسی یاب های اینترنتی آمده است كه بنا بر دستور مقامات قضایی، از امروز ۳۰ آبان، استفاده از اپلیكیشن ویز (Waze) غیرقانونی به حساب می آید. بنابراین از رانندگان تاكسی های اینترنتی خواسته شده كه این اپلیكیشن مسیریاب را از روی گوشی های هوشمندی كه همزمان اپلیكیشن تاكسی های اینترنتی روی آنها نصب شده، پاك كنند.

اپلیكیشن ویز یك برنامه مسیریاب بر اساس GPS با قابلیت راهنمایی لحظه به لحظه برای گوشی های هوشمند است. در شرایطی كه تاكسی های اینترنتی از آن به عنوان برنامه ای با قابلیت نمایش ترافیك استفاده می كردند، سال قبل از كافه بازار حذف شده و در نهایت به دستور مقامات قضایی با این توضیح كه حوزه سرویس های مكان محور به علت ارتباط نزدیك با داده های باارزشی همچون داده های مكانی كاربران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد و ویز یك ابزار جاسوسی متعلق به رژیم صهیونیستی است، فیلتر شد.

محمود واعظی - وزیر وقت ارتباطات و فناوری اطلاعات - آن زمان درباره تصمیم برای فیلترینگ ویز اظهار كرده بود: این تصمیم در كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه ای گرفته نشده، بلكه یك قاضی در این باره حكمی را صادر كرده بود. ما با عنایت به اینكه این نرم افزار جایگزین های مختلف داشته این دستور را اجرا كردیم. اگر زمانی این نرم افزار به كسب وكارها مربوط می شد یا جایگزینی برای آن وجود نداشت ممكن بود ما مذاكراتی در این خصوص داشته باشیم اما زمانی كه این نرم افزار دارای جایگزین است چرا بخواهیم حتما از آن استفاده كنیم.

اگرچه جای خالی نرم افزارهای مسیریاب صوتی بدون دردسر فیلترشكن، باعث شد برنامه نویسان ایرانی به تولید یك نرم افزار مشابه بومی اقدام كنند، اما ظاهرا در عمل و در مدت زمانی كه اپلیكیشن دال به عنوان اپلیكیشن جایگزین معرفی شده، استفاده از این نمونه بومی كاملا جا نیفتاده است. اینكه بعد از رفع فیلتر اپلیكیشن ویز، ممنوعیت استفاده از آن در جهت تشویق كاربران به استفاده از اپلیكیشن های مشابه داخلی بوده و یا دلیل دیگری دارد، اعلام نشده است.

نبود نمونه ایرانی باكیفیت در این حوزه مشكلات بسیار زیادی برای هموطنان فارسی زبان بوجود آورده است؛ اما به علت حل نشدن نیاز كاربران همچنان رانندگان با استفاده از روش های مختلف مثل استفاده از فیلترشكن های مختلف اقدام به استفاده از مسیریاب ویز می كردند كه مجبور به قبول سختی های استفاده از این روش و پرداخت هزینه های اضافه پهنای باند و تهیه ابزارهای فیلترشكن بودند. البته هم اكنون هم استفاده از ویز به كلی ممنوع شده و بار دیگر رانندگان تاكسی های اینترنتی را با این چالش مواجه كرده است.

در آخر اطلاعیه مذكور تاكسی یاب های اینترنتی آمده كه جهت سهولت در مسیریابی می توان از سایر اپلیكیشن های مسیریاب نظیر گوگل مپس (Google Maps) یا مپس می (Maps. Me) بهره برد. درواقع باآنكه استفاده از ویز بعد از رفع فیلترینگ ممنوع شده، اما ضرورت ۱۰۰ درصدی جهت استفاده از اپلیكیشن های بومی اعلام نشده است.

مزیت استفاده از اپلیكیشن بومی، علاوه بر فارسی بودن آن، این است كه دیگر نیازی به استفاده از فیلترشكن نیست و ممنوعیت استفاده از ویز حتی در شرایطی كه این اپلیكیشن رفع فیلتر شده نشان می دهد، همچنان استفاده از اپلیكیشن های بومی به نمونه های مشابه خارجی رجحان دارد.

صرف نظر از كیفیت نرم افزارهای ایرانی و اینكه بتوانند جایگزین مناسبی برای ویز كه اكنون استفاده از آن غیرقانونی اعلام شده، باشند و از عهده رقابت با نمونه های مشابه خارجی قدرتمند خود بربیایند، اقناع نیاز كاربران هم از اهمیت بالایی برخوردار است؛ چنانچه اگر نرم افزارهای ایرانی از كیفیت مناسبی برخوردار نباشند، در میدان رقابتی با نمونه های خارجی عرصه را خواهند باخت. 

1396/08/30
20:30:47
5.0 / 5
5522
تگهای خبر: اپل , اینترنت , فیلترینگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان