استفاده از شبكه های اجتماعی بطور قطع بر سلامت روان تاثیر می گذارد

استفاده از شبكه های اجتماعی بطور قطع بر سلامت روان تاثیر می گذارد می هاست: پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا با مطالعه بر روی ۱۴۳ دانشجو راجع به تاثیر شبكه های اجتماعی بر سلامت روان و احساس تنهایی افراد تحقیق كردند.به گزارش می هاست به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، انسان ها رابطه پیچیده ای با رسانه های اجتماعی پیدا كرده اند. شبكه های اجماعی می توانند راهی برای ارتباط گیری مجدد با دوستان قدیمی و نزدیك شدن به آنها باشند، اما همینطور می توانند سبب تولید احساس تنهایی شوند.

اكنون محققان دانشگاه پنسیلوانیا می گویند كه به یك ارتباط عِلّی بین زمان صرف شده در شبكه های اجتماعی نظیر فیس بوك، اینستاگرام و اسنپ چت و كاهش تندرستی رسیده اند.

در واقع مطالعه محققان تایید كرده است كه كاربران هر چه بیشتر در شبكه های اجتماعی وقت بگذرانند، سلامتشان بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرد.

مطالعات و نظرسنجی های بسیاری در مورد اثرات رسانه های اجتماعی بر سلامت روان كاربران در طول سالیان اخیر انجام شده است، اما برپایه این تحقیق محققان دانشگاه پنسیلوانیا، یك رابطه علی كه تاكنون هیچگاه ثابت نشده بود، در این ارتباط كشف شده است.

تیم محققان با كمك ۱۴۳ دانشجوی كارشناسی، به بررسی وضعیت سلامت روانی آنها پرداختند و از آنها خواسته شد تا از طی سه هفته به صورت مداوم از میزان شارژ باتری موبایل خود اسكرین شات بگیرند.

آنها به دو گروه تقسیم شدند؛ یك گروه كنترل كه رفتار فعلی و عادت وقت گذرانی در رسانه های اجتماعی را حفظ كردند و یك گروه آزمایشی كه زمان استفاده خود از این شبكه های فیس بوك، اینستاگرام و اسنپ چت را به ۱۰ دقیقه در هر كدام در روز محدود كردند.

محققان دریافتند كه كسانی كه زمان كمتری را در شبكه های اجتماعی صرف می كنند، كاهش قابل ملاحظه ای در احساس تنهایی را نشان می دهند.

"ملیسا جی. هانت" رهبر تیم توضیح داد: استفاده كمتر از رسانه های اجتماعی، معمولا به كاهش قابل توجه در افسردگی و تنهایی می انجامد. این تاثیرات بخصوص برای افرادی كه افسرده تر هستند، برجسته بود.

وی اضافه كرد: ادبیات موجود در رسانه های اجتماعی نشان داده است كه مقیاس عظیمی از مقایسه های اجتماعی در آنها وجود دارد. هنگامی كه شما به زندگی دیگران نگاه می كنید، بخصوص در اینستاگرام، این نتیجه گیری آسان است كه زندگی همه باحال تر یا بهتر از شما است.

وی افزود: این مطالعه كامل نیست و نتایج آنها توسط شركت كنندگان گزارش داده شده و محققان دقیقا نظارت نمی كردند كه افراد چگونه از موبایل خود استفاده می كردند. آنها می توانند زمان خویش را در فیس بوك، اسنپ چت و اسنستاگرام محدود كرده باشند، اما می توانستند آن زمان ذخیره شده را صرف رفتن به توییتر و دیگر رسانه های اجتماعی كرده باشند.

به همین دلیل است كه "هانت" اذعان می كند كه نمی تواند بگوید كه این نتیجه گیری برای همه شبكه های اجتماعی صادق است. او همینطور نمی تواند بگوید كه این مورد برای گروه های سنی مختلف به همین قوت است یا خیر.

هر چند به صورت قطع می توان اظهار داشت كه محدود كردن استفاده از شبكه های اجتماعی، با بهبود سلامت روان و صدمه كمتر به آن همراه خواهد بود.
1397/08/20
15:50:14
5.0 / 5
5222
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان