90 درصد اپلیكیشن های اندرویدی اطلاعات كاربران را جمع آوری می كنند

90 درصد اپلیكیشن های اندرویدی اطلاعات كاربران را جمع آوری می كنند می هاست: بالغ بر ۹۰درصد از اپلیكیشن های موجود در فروشگاه گوگل پلی استور، اطلاعات كاربران را جمع آوری می كنند.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، پژوهشگران و محققان امنیت سایبری فعال در دانشگاه آكسفورد اخیرا دریافته و اعلام نموده اند كه خیل عظیمی از اپلیكیشن ها و برنامه های اندرویدی كه در فروشگاه آنلاین و اینترنتی گوگل پلی استور هم وجود دارند، دسترسی های گسترده ای به اطلاعات شخصی و حریم خصوصی كاربران دارند چراكه قادرند به بهانه های مختلف داده های موردنظر خویش را از كاربران جمع آوری كنند.

بر اساس گزارشی كه توسط فایننشال تایمز انتشار یافته است، این اطلاعات كه شامل مكان جغرافیایی، جنسیت، سن و اطلاعات مربوط به سایر اپلیكیشن های نصب و استفاده شده توسط كاربر می شود، در اختیار این برنامه های اندرویدی قرار می گیرد و در صورت لزوم، شركت های توسعه دهنده مذكور قادر خواهند بود داده های مربوطه را بدست آورند و از آن سو استفاده كنند.

به گفته بعضی از كارشناسان امنیتی، هكرها و مجرمان سایبری قادر خواهند بود با رشوه دادن به شركت های توسعه دهنده برنامهه های مختلف از اطلاعات شخصی كاربران سواستفاده كرده و به دستگاه های الكترونیكی مورد استفاده آنها نفوذ پیدا كنند.

البته در بهترین حالت ممكن، اطلاعات كاربران كه توسط شركت های توسعه دهنده اپلیكیشن های اندرویدی گردآوری می شود، در اختیار شركت های مختلف به منظور ارسال، انتشار و مشاهده آگهی و تبلیغات گذاشته می گردد كه در نهایت به درآمدزایی منجر می گردد.

در گزارشی كه در وب سایت indiatoday ذكر شده است، آن دسته از اپلیكیشن هایی كه برای انتشار اخبار و همینطور استفاده كودكان توسعه داده شده است، بیشترین سواستفاده را از اطلاعات و داده های كاربران می كنند و به داده های زیادی از كاربران تابحال دسترسی داشته اند و با شركت های بزرگی همچون گوگل آنها را به اشتراك گذاشته اند.

البته این اولین باری نیست كه متوجه می شویم شركت های بزرگی نظیر گوگل و اپل و همینطور سایر توسعه دهندگان برنامه های مختلف اطلاعات كاربران را گردآوری می كنند، بلكه در مدت های اخیر كه مساله حریم خصوصی و محافظت از اطلاعات شخصی و همینطور امنیت سایبری از اهمیت خاص و بسزایی برخوردار شده است، اخبار و گزارش های زیادی در این خصوص انتشار یافته است.

هرچند كه خیلی از منتقدان فعال در حوزه تكنولوژی بر این باورند كه شركت های تكنولوژی همواره با قول توسعه قابلیت های مختلف قصد دارند از كاربران مجوز استفاده از داده های شخصی شان را بگیرند اما كاربران نباید گول این وعده ها را بخورند.

تحلیلگران دیگری در پاسخ به این عده اندك از منتقدان، عنوان می كنند كه این اقدام شركت های تكنولوژی درباره گردآوری اطلاعات مربوط به موقعیت جغرافیایی كاربران كاملا با حفظ و احترام به حریم خصوصی آن ها انجام می گردد و جای نگرانی نیست.
1397/08/06
15:34:04
5.0 / 5
5012
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان