جزئیات پول هایی كه عربستان در سیلیكون ولی سرمایه گزاری نموده است

جزئیات پول هایی كه عربستان در سیلیكون ولی سرمایه گزاری نموده است می هاست: عربستان سعودی در چند سال اخیر بخشی از ثروت نفتی خویش را در سیلیكون ولی و در حوزه آی تی در آمریكا سرمایه گزاری نموده است.به گزارش می هاست به نقل از خبر آنلاین، حالا و بعد از قتل جمال قاشقچی روزنامه نگار منتقد توسط نیروهای بن سلمان، فشار روی این كشور زیاد شده و ضمن تحریم احتمالی، امكان دارد سرمایه گذاری های این كشور در خارج مورد تهدید قرار گیرد.
علاوه بر بخش هایی مانند هتلداری، فولاد، زیرساخت های حیاتی، پول های نقد عربستانی ها در كمپانی های آی تی سرمایه گذاری شده است و میلیاردها دلار (حدود 90 میلیارد دلار) یا به صورت مستقیم با استفاده از صندوق مستقل دارایی ها و یا با استفاده از صندوق سافت بنك ژاپن توزیع و سرمایه گذاری شده است.
صندوق مستقل دارایی یا صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان موسوم به PIF است كه از 2015 و به دستور بن سلمان سرمایه گذاری روی صنایع "تِك" و "های تِك" را در دستور كار خود قرار داده است.
بیش از 45 میلیارد دلار هم با استفاده از واحد سرمایه گذاری كمپانی سافت بنك توزیع ثروت شده است.
به طور مستقل هم صندوق PIF در سال 2016 بیشتر از 3.5 میلیارد دلار در تاكسی آنلاین اوبر سرمایه گذاری كرد و یاسر الرومایان را بعنوان عضو هیئت مدیره وارد اوبر كرد.
همچنین 5 درصد از سهام تسلاموتورز (به گفته ایلان ماسك) متعلق به عربستانی ها است.
ماه گذشته هم PIF اعلام نمود بیشتر از 1 میلیارد دلار در كمپانی رقیب تسلا یعنی Lucid Motors سرمایه گذاری می نماید.
استارتاپ Magic leap كه در كار توسعه محصولات واقعیت افزوده است هم اعلام نمود 500 میلیون دلار سرمایه گذاری را از عربستان به خود جذب كرده است.
منهای صنایع آی تی اخیراً اعلام گردید عربستان بیشتر از 20 میلیارد دلار روی صندوق توسعه زیرساخت آمریكا سرمایه گزاری نموده است. این صندوق اغلب پروژه های زیرساختی در آمریكا را به ارزش 100 میلیارد دلار در اختیار دارد.
داشتن سهام در فولادسازی ArceloMittal و POSCO nv در كنار گروه هتلداری AccorInvest بخش دیگری از سرمایه گذاری مستقیم و غیرمستقیم عربستانی ها به شمار می آید.
از سوی دیگر گفته می گردد بخش اعظمی از سرمایه 93 میلیارد دلاری صندوق سرمایه گذاری سافت بنك توسط عربستان تأمین شده است. دیتای منتشرشده از جانب موسسه Dealogic نشان داده است دلارهای نفتی زیادی به استارتاپ های آی تی در سراسر جهان تزریق شده است.
سال گذشته در یك مورد از جانب عربستان 4.4 میلیارد دلار روی WeWork (استارتاپ فضای كاری در سراسر جهان) سرمایه گذاری شد.
سرمایه گذاری 2.25 میلیارد دلاری روی بخش بدون راننده جنرال موتورز / GM Cruise Holdings انجام شده است. سه كمپانی Slack، DoorDash و Improbable Worlds هم دلارهای نقد نفتی از عربستان گرفته اند.
بیش از 25 درصد از سهام Arm Holdings (صنایع نیمه هادی در انگلیس) متعلق به عربستان است كه در سال 2016 این كمپانی توسط سافت بنك به ارزش 32 میلیارد دلار خریداری شد.
اما منهای سرمایه گذاری های انجام شده عمومی بخش بزرگی از سرمایه گذاری ها در بخش آی تی توسط افراد به صورت خصوصی انجام شده است كه بعضاً رسانه ای هم نمی گردد.
پرنس الولید بن طلال سهامدار بزرگ توئیتر و دارنده 2.3 درصد از سهام اسنپ چت ازجمله این افراد است كه در آی تی سرمایه گذاری های سنگینی كرده است.
وی هلدینیگی به نام Kingdom Holding Company دارد كه روی Lyft و موسیقی آنلاین فرانسوی Deezer بر مبنای دیتای منتشره از جانب Refinitive سرمایه گزاری نموده است.
بن طلال / عكس زیر

5656

1397/07/26
18:37:27
5.0 / 5
5095
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان