در شورای عالی فضای مجازی تصویب شد

تعیین متولیان حوادث فضای مجازی

تعیین متولیان حوادث فضای مجازی نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث در فضای مجازی با شناسایی متولیان حوادثی شامل كلاهبرداری و اخاذی كه در فضای مجازی برای شهروندان و شركت ها رخ می دهد، به منظور جلوگیری از توسعه این گونه موارد تصویب شد.به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، مركز ملی فضای مجازی كشور طرح نظام ملی پیشگیری و مقابله با حوادث در فضای مجازی را برای تصویب نهایی به شورای عالی فضای مجازی عرضه كرده بود و این طرح در شورا مورد بررسی قرار گرفته و نهایتا در این شورا به ریاست رئیس جمهوری حسن روحانی تصویب شد.

بر اساس مصوبه مذكور، حوادثی كه در حوزه عمومی به وقوع می پیوندد، توسط نیروی انتظامی مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت و حوادثی كه در سازمان ها رخ می دهد با استفاده از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات رسیدگی خواهد شد. همینطور همه دستگاه ها موظف شدند كه با حوادث فضای مجازی دستگاه مربوط به خود مقابله كنند و در این رابطه از امكانات بخش خصوصی استفاده كنند.

طبق این مصوبه مسئولیت جمع آوری ادله دیجیتال در جرایم عمومی فضای مجازی به عهده نیروی انتظامی است و مسئولیت جمع آوری ادله دیجیتال تخلفات اداری در سازمان ها به عهده سازمان حراست كل كشور خواهد بود.

در جلسه شورای عالی فضای مجازی همینطور وضعیت سطح سایبری كشور در مقایسه با كشورهای دیگر و راه های توسعه و افزایش قدرت سایبری كشور به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.

طرحی برای جلوگیری از توسعه كلاهبرداری ها و اخاذی ها

دبیر شورای عالی فضای مجازی پیش از این هم درباره طرح نظام پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی اظهار كرده بود: در فضای مجازی شاهد حوادث زیادی برای شهروندان و شركت ها از جمله كلاهبرداری ها و اخاذی ها هستیم كه باید متولیان آن شناسایی شده تا این گونه موارد توسعه پیدا نكند.

فیروزآبادی همینطور توضیح داده بود: ما در فضای مجازی شاهد حوادث زیادی برای شهروندان خود و شركت های خصوصی هستیم. كلاهبرداری ها و اخاذی ها و جعل هایی صورت می گیرد. به علت خاصیت هایی كه در شبكه ارتباطات وجود دارد و فاصله های زمانی و مكانی از بین می رود، یك كلاهبرداری می تواند به سرعت در كشور گسترش یابد. برای جلوگیری از توسعه یك كلاهبرداری در شبكه، چه در سطح شهروند و چه شركت های خصوصی، طرحی وجود دارد كه امیدواریم در شورای عالی به بحث گذاشته شده و تصویب شود.

به گفته فیروزآبادی، این طرح هر نوع حادثه ای كه سبب اختلال در فعالیت در این فضا می گردد ناشی از حمله ها، صدمه های سیستم هاست و سبب شده كاركرد شبكه های ICT و سامانه های سخت افزاری و نرم افزاری دچار اختلال شود، را شامل می گردد. بعضی از این حوادث هم منجر به جرم می گردد. با این طرح قصد داریم مدیریت حوادث را در برنامه داشته باشیم. نظامی كه باید در سازمان ها برای مقابله وجود داشته باشد، اصولی كه شركت ها باید رعایت كنند و اینكه چه شركت هایی صلاحیت این كار را دارند، در این طرح بررسی می گردد.

وی با اشاره به اینكه در این طرح مدیریت حوادث در حوزه فضای مجازی مد نظر قرار گرفته، توضیح داده بود: این نظام پیش از جرایم دیده شده است، چون كه ممكن است بعضی از حوادث منجر به جرم شود؛ بنابراین مباحث فنی و نحوه مقابله سازمان ها با آن را دیده ایم تا در صورتی كه شركت و یا شهروندان دچار حادثه شوند، تكلیفشان مشخص باشد و بدانند باید به كجا رجوع كنند.

همچنین هر نوع جرم، كلاهبرداری و حادثه ای كه سبب اختلال در فعالیت فضای مجازی می گردد و هم حملات و صدمه های سیستمی كه كاركردهای شبكه های ارتباطی و سامانه های سخت افزاری و نرم افزاری را دچار اختلال می كند، در این نظام آمده و برای رسیدگی به آن پیش بینی هایی صورت گرفته است.

 

1396/08/17
23:22:28
5.0 / 5
5134
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان