چراغ هایی كه برای هوشمندسازی تهران روشن شد

چراغ هایی كه برای هوشمندسازی تهران روشن شد می هاست: پروژه هایی مانند دوربین های كنترل ترافیك و ثبت تخلف و چراغ قرمز از فرآیندهای هوشمندسازی است كه با سرمایه بخش خصوصی و كارفرمایی بخش حاكمیتی، خدمت جدیدی به شهروندان عرضه داده است.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، این روزها و بخصوص در كلان شهر تهران درطول یك شبانه روز شاهد انواع ترافیك ها در یك تقاطع خاص هستیم، در نتیجه استفاده از یك زمان بندی ثابت و ازپیش تعیین شده برای یك چراغ راهنمایی، كاملا سبب كنترل ترافیك نمی گردد و این در شرایطی است كه با نصب چند حسگر در یك تقاطع و یك سیستم كامپیوتری، به راحتی می توان مدیریت چراغ های راهنمایی را به یك سیستم هوشمند سپرد و از به هدررفتن زمان افراد و سوخت خودروها در پشت چراغ قرمز و هم چنین افزایش آلودگی هوا جلوگیری كرد.
زیرساخت های هوشمند عموما دربردارنده پروژه های زیربنایی هستند كه در معابر درون شهری و برون شهری توسط شهرداری ها در شهرها و یا توسط وزارت راه در جاده ها و آزادراه های برون شهری، قابل اجراست كه از آن جمله می توان به نصب سیستم های كنترل هوشمند در تقاطع ها یا تابلوهای متغیر ترافیكی و چراغ راهنمایی كه در سطح خیابان و جاده نصب می شوند، اشاره نمود.
گاهی اتفاق افتاده كه رانندگان در برخی از چراغ های راهنمایی، شاهد برخی ناهماهنگی در شمارشگرها بودند كه مثلا به یكباره پرشی در اعداد رخ داده یا شمارشگر بر روی یك عدد به مدت چند ثانیه ثابت باقی مانده است. این نوع اتفاقات عملكرد سیستم چراغ راهنمایی هوشمند را به وضوح نشان می دهند.
همینطور از جانب دیگر با عنایت به افزایش روزافزون استفاده از دوربین های نظارت تصویری ترافیك، علاوه بر بهره گیری از بستر ارتباطی بی سیم، شیوه های دیگری نظیر استفاده از ارتباط مبتنی بر بستر اینترنت پرسرعت، استفاده از بستر فیبر نوری و غیره طی سالهای اخیر لزوم یافته است.
دوربین كنترل ترافیك نوعی دوربین مداربسته است كه در حاشیه یك مسیر و در بالای آن یا داخل خودروی پلیس نصب شده و وظیفه ثبت تخلفات رانندگی، شامل سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز، استفاده غیرمجاز از خط ویژه اتوبوس، ورود غیرمجاز به محدوده طرح ترافیك، نظارت بر تردد خودروهای سنگین و ثبت تخلف ورود غیرمجاز به معابر شهری، كشف خودروهای تحت تعقیب، ثبت سرعت لحظه ای و سرعت میانگین و ثبت تخلف سرعت غیر مجاز را بر عهده دارد.
طی سالهای گذشته بعضی از شركتهای داخلی تجربیاتی در این باره داشته و الان از طرح های آن ها در سطح شهرها استفاده می شود؛ شهاب جوانمردی، مدیر یكی از این شركت ها در گفت وگو با ایسنا با اشاره به امكانات لازم برای هوشمندسازی شهر اظهار نمود: اگر امروز بحث كنترل ترافیك و طرح زوج و فرد در تهران، مكانیزه انجام می شود، به واسطه این است كه شهرداری ها به صرافت افتادند و شركت های خصوصی هم وارد این عرصه شدند و در این زمینه مشاركت كردند. عملا نتیجه اش این بود كه با دانش و سرمایه بخش خصوصی و كارفرمایی بخش حاكمیتی، یك خدمت جدید شهری به شهروندان عرضه شود.

او در ادامه اظهار نمود: دوربین های كنترل ترافیك، ثبت تخلف چراغ قرمز و این گونه پروژه های هوشمندسازی شهر از پروژه های شركت ماست. عملا در فرآیند هوشمندسازی شهر با عنایت به اینكه منابع عمومی و بودجه های شهرداری ها برای ارتقای سطح هوشمندی در شهرها كافی نبوده، در بعضی شهرها و خصوصا كلان شهرها به این نتیجه رسیدند كه با مشاركت بخش خصوصی این كار را انجام دهند و بخش خصوصی از طراحی، تدارك، اجرا، پشتیبانی و تامین مالی كار را انجام می دهد.

جوانمردی در پاسخ به اینكه برای تكمیل هوشمندسازی شهرها باید چه اقداماتی انجام داد، توضیح داد: به اعتقاد من، شهر هوشمند كامل وجود ندارد چونكه در هر دوره ای، با فناوری های نوین، می توان یك سری امكانات را فراهم نمود. ما باید نگاه نماییم با عنایت به نیازمندی ها و اولویت های شهرمان در بحث ترافیك، آلودگی و دسترسی به خدمات مختلف شهری، هوشمند شدن، كجاها می تواند كمك كند؛ اینكه هزینه شهروندان كاهش پیدا كند، سطح دسترسی در رفاه بالاتر برود و زندگی مطلوب شهری اتفاق بیفتد.

جوانمردی افزود: ازاین رو یك نسخه واحد هوشمند شدن برای شهرهای مختلف نداریم؛ در نتیجه هر شهری باید ببیند می خواهد به چه سطح و عمق از هوشمندی برای رسیدن به اهدافش برسد. جزء جزء شهر تهران از حیث بهره مندی از امكانات فناوری اطلاعات و ارتباطات در سطح استانداردهای خوب جهانی است اما از حیث تجمیع خدمات، داده ها و گردش اطلاعات ضعف زیادی دارد. سفارش ما برای تسریع این فرآیند هم این است كه این بخش ها را هم به بخش خصوصی واگذار كنند.1397/04/29
00:05:59
5.0 / 5
6132
تگهای خبر: خدمات , دوربین , فناوری , نصب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان