تغییر لوگوی گوگل به احترام نخستین پزشك زن هندی

تغییر لوگوی گوگل به احترام نخستین پزشك زن هندی می هاست تغییر لوگوی گوگل به احترام نخستین پزشك زن هندیبه گزارش می هاست به نقل از ایسنا، "آناندی گوپال جوشی" بعنوان نخستین پزشك زن هند شناخته می شود. وی با نام "یامونا" در ۳۱ مارس ۱۸۶۵ در یك خانواده "برهمین" كه در ایالت ماهاراشترا متولد شد.

"برَهمین"(Brahmin) گونه ای طبقه در آیین هندو است كه بعنوان آموزگار، روحانی و محافظان سنت های مقدس پیشین شناخته می شوند. برَهمین ها به صورت سنتی، مسئول مراسم های مذهبی در معابد بودند و هم بعنوان واسطه میان خدایان معبد و مردمان عمل می كردند.

یامونا در سن ۹ سالگی با یك مرد بیوه كه حدودا ۲۰ سال بزرگتر از وی بود، ازدواج كرد. او بعد از ازدواجش آناندی نام گرفت.

آناندی هنگامی كه تنها ۱۴ سال داشت، نخستین فرزندش كه یك پسر بود را به دنیا آورد، اما این نوزاد به علت عدم دسترسی به مراقبت های پزشكی كه برای زنده ماندن وی مورد نیاز بود، بیش از ۱۰ روز دوام نیاورد.

این حادثه زندگی آناندی را برای همیشه تغییر داد و باعث شد تا به سراغ تحصیل پزشكی برود.

شوهرش "گوپالرائو جوشی"، به وی خواندن و نوشتن آموخت و وی را تشویق به تحصیلات عالیه كرد. در آن روزها، برهمین ها در زبان سانسكریت مهارت داشتند. اما شوهر آناندی بعنوان یك متفكر مترقی كه از آموزش برای زنان حمایت می كرد، یادگیری زبان انگلیسی را بعنوان یك انتخاب عملی تر توصیف كرد و به وی آموخت.

وی آناندی را تشویق كرد كه علاقه خویش را به پزشكی دنبال كند. در نهایت آناندی بعد از اقامت كوتاهی در كلكته، با اینكه از ضعف جسمانی رنج می برد، توسط دو آشنای انگلیسی خویش را به آمریكا رساند.این كار به مذاق هندوها خوش نیامد و وی را به شدت مورد سرزنش قرار دادند. مسیحیان از او حمایت كردند و خواستند وی دین خویش را به مسیحیت تغییر دهد.

وی در یك سخنرانی در تالار كالج سرامپور (Serampore)، درباره آزار و اذیتی كه وی و شوهرش متحمل شده بودند، صحبت كرد. وی بر نیاز به پزشكان زن هندو در هند تصریح كرد و همینطور متعهد شد دین خویش را تغییر نخواهد داد.

سخنرانی وی مورد استقبال عموم مردم هند قرار گرفت و كمك های مالی از سراسر هند آغاز شد.

آناندی هنگامی كه در آمریكا بود، به كالج پزشكی زنان پنسیلوانیا كه اكنون بعنوان دانشكده پزشكی دانشگاه دركسل(Drexel) شناخته می شود، نامه ای نوشت و درخواست نمود كه برنامه پزشكی وی كه دومین برنامه پزشكی زنان در جهان است را حمایت كنند. "ریچل بادلی"، رئیس دانشكده، او را ثبت نام كرد.

آناندی در سن ۱۹ سالگی تحصیلات پزشكی خویش را آغاز كرد و در ۱۱ مارس ۱۸۸۶ فارغ التحصیل شد. مبحث رساله او «مامایی در بین هندوهای آریایی» بود.

ملكه ویكتوریا، فارغ التحصیلی وی را تبریك گفت.

آناندی در اواخر سال ۱۸۸۶ در بین استقبال باشكوه مردم به هند بازگشت.

وی توسط دولت سلطنتی كولهاپور بعنوان پزشك بخش عمومی بیمارستان محلی "آلبرت ادوارد" منصوب گردید.

وی به علت آب و هوای سرد و رژیم ناآگاهانه در آمریكا به بیماری سل مبتلا شده بود و در تاریخ ۲۶ فوریه ۱۸۸۷ پیش از رسیدن به سن ۲۲ سالگی درگذشت.

درگذشت وی، سراسر هند را غرق در ماتم كرد و در سراسر این كشور برای وی عزاداری كردند.

میراث او و مسیری كه برای نسل های آینده زنان بنا كرد، همچنان ادامه دارد.

یك دهانه در سیاره زهره(ونوس) به یاد وی نام گذاری شده است.
1397/01/13
19:03:44
5.0 / 5
5015
تگهای خبر: گوگل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان