برنامه اساسی برای فضای مجازی ایران

برنامه اساسی برای فضای مجازی ایران به گزارش می هاست عضو شورای عالی فضای مجازی كشور گفت: واقعیت این می باشد كه در عمل فضای مجازی كشور در اختیار ما نبوده و بنابراین باید فكر اساسی در این حوزه صورت گیرد.


در جلسه بررسی سند توسعه پایدار یونسكو كه توسط موسسه پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی با اشاره به اینكه ساختار شبكه ای بهترین ساختار برای پیاده سازی سند توسعه پایدار یونسكو است و این شبكه الان در اختیار آنهاست گفت: در حال حاضر ده شركت در دنیا جزو برترین ها هستند كه 7 شركت آنها IT است در واقع شركت های نفتی نیز بعد از این شركت ها قرار گرفته اند به گونه ای كه اپل با 600 میلیارد دلار و بعد از آن گوگل و مایكروسافت قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه بزرگترین شبكه ها امریكایی هستند كه فرهنگ این كشور را ترویج می كنند تصریح كرد: یك شركت امریكایی 60 درصد ترافیك اینترنت را در اختیار دارد و یكی از دیتاسنترهای این كشور بیش از 60 درصد میزبانی دنیا را در اختیار دارد در واقع امروز كل آدرس های اینترنتی دنیا در امریكا كنترل می شود.
انتظاری با بیان اینكه تولید و توزیع فرهنگ در امریكا اتفاق می افتد اضافه كرد: در حال حاضر 70 درصد ترافیك بین المللی كشورمان در اختیار یك شركت است كه صاحب آن یك یهودی روس است
عضو شورای عالی فضای مجازی كشور افزود: اگر بخواهیم یك سایت غیرفرهنگی را از این شبكه اجتماعی حذف كنیم وزارت ارتباطات ما باید از این شركت درخواست كند تا نسبت به حذف این شبكه اقدام نماید، واقعیت این است كه تصمیم گیری در فضای مجازی در اختیار كشور ما نیست و این ها متاثر از حكمرانی جهانی است.
 وی با بیان اینكه فضای واقعی به سمت فضای مجازی رفته اضافه كرد: هویت ملی ما در فضای مجازی در حال شكل گیری است اما با این وجود ما هیچ مدیریت و حكمرانی در این فضا نداریم در واقع در حوزه محتوای فضای مجازی فاقد قوانین لازم هستیم.
انتظاری با اشاره به اینكه انتشار اخبار جعلی، دروغ، اخبار شبه دار و اطلاعات غیرمستند از معضلات فضای مجازی است و در امریكا هم با همین مشكل مواجهند تصریح كرد: فیس بوك برای رفع این مشكل یك نرم افزار تهیه كرده ولی سوال این است كه ما در ایران چه كردیم؟
عضو شورای عالی فضای مجازی كشور گفت: اساس تشكیل شورای عالی فضای مجازی مبتنی بر اقتدار و حكمرانی ما در این حوزه بوده اما سوال این است كه چه اتفاقی در این زمینه افتاده است؟ واقعیت این است كه امروز شبكه ملی اطلاعات كشورمان كه یكی از پروژه های اساسی بوده به صورت یك پروژه نمایشی درآمده و فكر نمی كنم آنچه مد نظر رهبر معظم انقلاب بوده اجرا شده باشد.
وی بیان كرد: واقعیت این است كه در عمل فضای مجازی كشور در اختیار ما نیست بنابراین باید فكر اساسی در این حوزه شود.
1396/04/15
00:11:46
5.0 / 5
4790
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان