جزئیات صدور ارز دیجیتال در یك بانك داخلی

جزئیات صدور ارز دیجیتال در یك بانك داخلی می هاست: یك فعال حوزه بانكداری الكترونیكی به احتمال صدور ارز دیجیتالی از جانب پست بانك پرداخت و جزئیات این طرح را مورد بررسی قرار داد.


عماد ایرانی - كارشناس و فعال حوزه بانكداری الكترونیكی - در گفت وگو با ایسنا با اشاره به صحبت های مطرح شده درباره احتمال راه اندازی ارز دیجیتال در ایران توسط پست بانك، اظهار نمود: در این رابطه دو احتمال وجود دارد؛ یكی این كه این ارزها پایه ریال باشد و دیگر اینكه این ارز دیجیتال اساسا دارای ارزش متفاوتی باشد. در صورت پایه ریال بودن، این ارزهای دیجیتال معادل ریال هستند كه سبب انتقال راحت تر پول به اقصی نقاط جغرافیایی می شود؛ آن هم بدون اینكه سیستم مركزی آن تحت نظارت كسی باشد.
وی با بیان این كه مهم ترین مزیت ارز دیجیتالی انتقال راحت آن است، اظهار داشت: در صورت پایه ریال بودن، بانیان این ارز دیجیتالی مطرح شده به هر اندازه ای كه قصد تولید واحدهای ارزی وجود داشته باشند، باید به همان نسبت پول را از شبكه در گردش بلوكه كنند و در اختیار بانك مركزی قرار دهند تا خلق پول صورت نگیرد.
كارشناس حوزه بانكداری الكترونیكی به احتمال دوم چگونگی صدور ارز دیجیتال توسط پست بانك هم پرداخت و ادامه داد: در صورتی كه این ارز دیجیتالی مطرح شده پایه ریالی نباشد در اینجا دیگر مبحث از حوزه خدمات الكترونیكی بیرون می آید و این سوال مطرح می گردد كه آیا این ارز سبب تغییر ارزش پول ملی خواهد شد یا نه؟ در این مورد مساله خلق پول مطرح است كه بانك مركزی وارد قضیه می گردد.
ایرانی با اشاره به این كه نمی توان از حالا تاثیر این پول جدید را بر روی پول ملی منفی یا مثبت فرض گرفت، بیان كرد: در اغلب اوقات البته این تاثیر منفی بوده است، هرچند به نظر می رسد احیانا این ارز دیجیتال پایه ریال خواهد بود و به ازای آن پول از گردش خارج خواهد شد.
وی با اشاره بعنوان آزمایشی بودن این ارز دیجیتالی هم در این رابطه توضیح داد: آزمایشی بودن به محدوده فناوری اشاره ندارد؛ بلكه بیشتر این قضیه مطرح است كه این ارز چقدر می تواند در جهت اهداف تعیین شده حركت نماید، یا این كه كارشناسان بررسی كنند كه وضعیت امنیتی یا قابلیت های دیگر این پول دیجیتال چگونه است. درواقع منظور از آزمایشی بودن امتحان كردن خود فرآیند گردش این ارز دیجیتالی است.1396/12/13
22:07:33
5.0 / 5
4732
تگهای خبر: الكترونیك , دیجیتال
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان