چند نکته و سفارش برای پیشگیری از هک تلفن همراه

چند نکته و سفارش برای پیشگیری از هک تلفن همراه به گزارش می هاست، با عنایت به اهمیت روز افزون محافظت از اطلاعات شخصی و امنیت سایبری دستگاههای الکترونیکی و گوشیهای هوشمند، امنیت اطلاعات آنها به یکی از بزرگترین دغدغه های خیلی از کاربران در فضای مجازی تبدیل گشته است.به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، با عنایت به خطر هکرها و مجرمان سایبری که به علل مختلف و نامشخصی به نفوذ و دسترسی به حریم خصوصی کاربران گوشیهای هوشمند و کامپیوتر علاقه و تمایل دارند، کاربران باید توجه ویژه ای داشته باشند که دستگاه الکترونیکی متصل به اینترنت آنها مورد هجوم و حمله سایبری هکرها قرار نگیرد.

کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه امنیت سایبری همواره تلاش کردند که کاربران را از نشانه های هک شدن گوشی موبایل خود آگاه سازند تا در صورت مشاهده آنها، به مرتفع ساختن مشکلات ناشی از هک گوشی و اطلاعات خود بپردازند.

از کجا بفهمیم گوشی هک شده است؟

یکی از مهم ترین این نشانه ها، کند شدن یکباره عملکرد گوشی موبایل و هنگ کردن های بی جهت آن است. البته هک شدن یکی از دلایلی است که باعث کند شدن عملکرد گوشی می شود و کاربران باید بدانند که سنگین شدن کارت حافظه و حافظه داخلی گوشی هم می تواند یکی از عواملی باشد که در هنگ کردن های مکرر دستگاه آنها مقصر است.

یکی دیگر از این نشانه ها، ضعیف شدن باتری گوشی هوشمند است. این نشانه بدان معناست که ظرفیت باتری و شارژدهی گوشی کاربران به صورت ناگهانی و بدون دلیل خاصی گرفتار افت شدیدی شود. همینطور یکی دیگر از نشانه های در رابطه با کاهش عملکرد باتری، داغ تر شدن بیش از حد آن به هنگام استفاده یا شارژ شدن است.

کاربران بسیاری در فضای مجازی عنوان کرده اند که تغییرات ناگهانی و ناخودآگاهی که در وضعیت دانلود گوشی آنها به وجود می آید، یکی از اولین نشانه های مهمی است که نشان میدهد هکرها و مجرمان سایبری به اطلاعات و داده های خصوصی کاربران نفوذ و دسترسی پیدا کرده اند.

کاربرانی که به صورت ناگهانی تماس تلفنی و ویدئویی آنها قطع می شود، در خیلی از مواقع عنوان کرده اند که گرفتار حملات سایبری و هجوم هکرها به حریم خصوصی خود شده اند.

پیغام های عجیب و غریب

در صورتی که دستگاه گوشی کاربران به صورت خود به خود پیغام های عجیب و غریب دریافت و ارسال می کند، می توانید تا حد زیادی با اطمینان خاطر عنوان کنید که هکرها و مجرمان سایبری به حریم خصوصی شما راه پیدا کرده و نفوذ یافته اند.

نصب و دانلود برنامه های جدیدی که هیچگاه نام انها را هم نشنیده و مبادرت به دانلود آنها نکرده اید، یکی دیگر از اصلی ترین عواملی است که نشان میدهد گوشی هوشمند شما تحت حمله و هجوم بدافزارهای خطرناک یا نفوذ هکرها و جاسوسان قرار گرفته است. از کار افتادن ناگهانی برنامه های مورد استفاده کاربران هم یکی دیگر از نشانه های حمله سایبری و بدافزاری است که معمولا به صورت لغو نصب یا قطع برقراری ارتباط برنامه مذکور با گوشی هوشمند اتفاق می افتد.

ظاهر عجیب و غریبی که وبسایت های مشهور نمایش داده می شود، هم نشان دهنده فعالیتهای مخرب هکرها و بدافزارهای مشهور موجود در فضای مجازی است و بعنوان یکی از اصلی ترین و مهم ترین نشانه هایی که کاربران را به آگاهی از هک شدن دستگاه الکترونیکی خود وا می دارد، افزایش قبض تلفن همراه آنهاست چونکه خیلی از هکرها با جاسوسی از اطلاعات خصوصی کاربران از شماره های تماس آنها هم سواستفاده کرده و با برقراری تماس با افراد ناشناس، باعث افزایش قبض تلفن همراه آنها می شوند.

در نهایت، انتشار اطلاعات، تصاویر و ویدیوهای شخصی در فضای مجازی و اینترنت می تواند یکی از اصلی ترین نشانه هایی باشد که کاربران بتوانند به وسیله آن متوجه شوند که گوشی آنها گرفتار هک و حمله سایبری و بدافزاری شده است.

با توجه به اهمیت روز افزون محافظت از اطلاعات شخصی و امنیت سایبری دستگاههای الکترونیکی و گوشیهای هوشمند، امنیت اطلاعات آنها تبدیل به یکی از بزرگترین دغدغه های خیلی از کاربران در فضای مجازی شده است.

در همین رابطه، کارشناسان و متخصصان فعال در حوزه فناوری با انتشار گزارشی در وبسایت phonearena، از کاربران گوشیهای هوشمند درخواست کرده اند که با عنایت به افزایش موج نفوذ هکرها به دستگاههای الکترونیکی و هوشمند، دقت و توجه بیشتری به ارتقای امنیت سایبری گوشیهای خود کنند و نکات گوناگونی را در این جهت رعایت نمایند.

مواردی مانند بروزرسانی اپلیکیشن ها و سیستم عامل گوشی، عدم دانلود اپلیکیشن ها از منابع و پلت فرم های نامعتبر و اپلیکیشن هایی که از شما مجوز دسترسی بی مورد می خواهند. همینطور استفاده از قفل های هوشمند بیومتریک برای ورود به گوشی، یا عدم استفاده از شبکه وای فای عمومی، بازنکردن ایمیل، لینک و فایل های مشکوک و نامعتبر و عدم استفاده از شارژرهای عمومی برای گوشی؛ از مهم ترین نکات در زمینه ارتقای امنیت سایبری گوشیهای هوشمند و پیشگیری از نفوذ هکرهاست.

بیشتر تلفن های همراه از سیستم های عامل مخصوص استفاده می نمایند و حدودا فرمت بیشتر فایل های کامپیوتری را تشخیص می دهند. ازاین رو برخی ویروس ها و بدافزارها هم در تلفن های همراه نفوذ می کنند. دقت در انتقال فایل های کامپیوتری و استفاده از آنتی ویروس های مخصوص موبایل برای در امان ماندن از صدمه ها و تهدیدها را هم باید جدی گرفت.

گوشیهای تلفن همراه مجهز به امکانات ارتباطی متنوعی مثل wifi، bluetooth hotspot و Mobile data و NFC هستند. بر مبنای اطلاعات سایت پلیس فتا، هنگامی که از این امکانات ارتباطی استفاده نمی کنید، آنها را غیرفعال کنید. مجرمان قادرند تا با هک و نفوذ به گوشی شما، اختیار آنرا در دست گرفته، ضمن برقراری تماسهای تلفنی به حساب شما، اطلاعات و محتواهای درون گوشی شما را به سرقت ببرند.

اطلاعات محرمانه را روی گوشی نگه ندارید

اطلاعات محرمانه شامل عکس، ویدئوی شخصی و خانوادگی خویش را برروی گوشی خود نگهداری نکنید. هنگام خرابی گوشی تلفن همراه خود، حتی الامکان بعد از تخلیه کامل اطلاعات و محتواهای موجود در آن، برای تعمیر به تعمیرکاران مجرب و قابل اعتماد رجوع کنید. احتمال گم شدن یا به سرقت رفتن تلفن های همراه، بیشتر از سایر ابزارهای کامپیوتری است. ازاین رو، اطلاعات و محتواهای ذخیره شما در آن، در معرض خطر و صدمه های جدی ناشی از دسترسی سارق به آنها قرار دارد.

علاوه بر موارد ذکر شده تلفن های همراه دارای قابلیت هایی هستند که می توانند بعنوان ابزارهای جاسوسی مورد استفاده قرار بگیرند، ازاین رو در اماکن مهم و حساس به سفارش های امنیتی در خصوص عدم استفاده از تلفن های همراه توجه کنید. به پیغام های دریافتی از راه پیامک و ایمیل که به شیوه های مختلف مثل اعلام برنده شدن شما در مسابقات و قرعه کشی ها، امور خیریه و مواردی از این دست و اطلاعات کارت بانکی شما درخواست می کنند، اعتماد نکرده و به آنها پاسخ ندهید؛ علاوه بر این تلاش کنید موقعیت یاب جهانی Gps را فقط در مکان هایی که به آن نیاز دارید روشن نگه دارید.

همچنین سفارش شده که اگر کاربران مشکوک شدند که تلفن همراهشان آلوده شده است به قسمت setting تلفن همراه خود رجوع کنند؛ قسمت در ارتباط با اپلیکیشن ها را باز کنند در بخش سمت راست سه نقطه که وجود دارد در آنجا گزینه permission application را جست و جو و کلیک کنند و در آنجا قسمت message و پیامک ها را ببینند که دسترسی ارسال پیامک را به کدام اپلیکیشن که در تلفن همراهشان نصب کرده اند داده شده است؛ ازاین رو اگر کاربران مشاهده نمودند این دسترسی خارج از انتخاب خود بوده باید آنرا حذف نمایند.

منبع:

1401/09/09
10:44:32
0.0 / 5
355
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان