دعوا در دولت بر سر فیلترینگ

دعوا در دولت بر سر فیلترینگ به گزارش می هاست، روزنامه خراسان نوشت: روز گذشته در صورتیکه اظهارات وزیر ارتباطات درباره ی جرم انگاری تولید و تجارت فیلترشکن با واکنش هایی همراه شد، امیر سیاح، رییس بهبود فضای کسب وکار اظهار داشت: «در جلسه ای که روز گذشته در وزارت ارتباطات داشتیم و در حقیقت جلسه شورای اقتصاد بود، با قاطعیت بیان کردم که خواسته ما بازگرداندن اینستاگرام است و اگر می خواهید مردم به پلت فرم دیگری کوچ کنند باید آن پلت فرم به قدری با کیفیت باشد که خود شان به حضور در آن تمایل داشته باشند. با زور و اجبار نمی توان راهی پیش برد.»عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیئت دولت درباره ی برخی محدودیت رسانه های اجتماعی و فروش فیلترشکن ها گفت فروش فیلترشکن و کسب درآمد از آن مجاز نیست اما متاسفانه جرم انگاری هم نشده و تلاش هایی دارد صورت می گیرد که این مسئله به سرعت علاوه بر بدون مجوز بودن، جرم انگاری هم بشود که جزو وظایف بنده نیست و طبیعتاً نهادهای مربوط باید آنرا دنبال کنند اما آن چه مهمست اینکه استفاده از آنها موجب ایجاد ناامنی در ابزارهای ارتباطی مردم خواهد شد..
وی با اشاره به اینکه توسعه اقتصاد دیجیتال و پشتیبانی از کسب و کارهای فضای مجازی در دستورکار دولت می باشد، اشاره کرد: به همین دلیل روز گذشته مصوبه معافیت مالیاتی کسب و کارهایی را داشتیم که در بستر فضای مجازی فعال می باشند تا تسهیلات بانکی و حمایت های تبلیغاتی را در قالب ۱۵ ماده در پشتیبانی از این کسب وکارها ارائه دهیم و در آینده نزدیک به شکل گسترده اطلاع رسانی خواهد شد.
وی اضافه کرد: با این اقدام کسب و کارهای مجازی کشور، جان تازه ای خواهد گرفت و شیوه اجرا و اقدام هفته آتی اطلاع رسانی می شود.
وزیر ارتباطات اضافه کرد: کسب وکارها در سکوهایی که می روند، مخاطب برایشان مهمست و این نگرانی جدی وجود دارد کسانی که به سکوهای داخلی می روند، در فضاهای داخلی چه مخاطبانی خواهند داشت و در مصوبه ای که برای این مسئله داریم، یک بسته ویژه برای تبلیغات و کسب و کارهایی که در این سکوهای داخلی فعال شوند در نظر داریم. به کسب و کارهایی که می خواهند در بستر داخلی فعالیت کنند قول می دهیم در کمترین زمان ممکن بتوانند شرایطی را که در زمینه های خارجی داشتند احیا کنند.

محدودیت های اخیر امنیتی است
وی همین طور اظهار داشت: در یک ماه گذشته هیچ گاه اینترنت در کشور بطور کامل قطع نشده بود ولی ما مقداری محدودیت داشتیم و آن هم به سبب مسائل امنیتی بود که در همه کشورها وجود دارد. در این روزها خیلی از محدودیت ها برداشته شده، غیر از دو برنامه ای که از قبل هم اعلام شده بود. وقتی محدودیت ها رفع گردد، خسارت های مردم توسط اپراتورها جبران خواهد شد. حتی درباره ی ارائه دهندگان خدمات ماهواره ای نیز اعلام نموده ایم که از فعالیت شرکتی که قواعد جمهوری اسلامی و قواعد بین المللی را بپذیرد، استقبال می نماییم.
زارع پور درباره ی وضعیت نهایی پلت فرم های دارای محدودیت، اظهار داشت: تصمیم گیری درباره ی ادامه فعالیت این دو پلت فرم در مراجعی گرفته می شود که وزارت ارتباطات یک عضو از آن تشکیلات است و ما نظرات کارشناسی خودرا در آن جا ارائه می نماییم اما اجازه دهیم این تصمیم توسط همان مجموعه متولی این امر اعلام گردد که ادامه فعالیت این دو پلت فرم چگونه خواهد بود.
در همین حال، محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره ی برنامه این وزارتخانه برای معرفی یک پلت فرم قابل اعتماد داخلی برای مردم اظهار داشت: در اتفاقاتی که افتاد و تصمیماتی که از طرف مراجع امنیتی گرفته شد مهم ترین بحث این بود که ما در زمینه خدمات داخلی، پلت فرم ها و شبکه های پیامرسان، باید چند مسئله را برای مردم کاملاً تامین کنیم؛ یکی اینکه به هر حال این تسهیل و سرویس ها و خدماتی را که لازم است به آنها بدهیم نکته بعدی اینکه باید مردم آن حس اعتماد عمومی را داشته باشند که من فکر می کنم این خیلی مهم می باشد.
وی اضافه کرد: الان این بحث در مراجع مختلف تصمیم گیری وجود دارد و ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قسمتی از این حوزه که مربوط به تامین محتواست مسئولیت داریم و کارها را پیگیری می نماییم. با همدلی با هم در مجموعه دستگاه قضایی و وزارت ارتباطات و همه مجموعه ها به این اجماع رسیده ایم که هر کاری این جا اتفاق می افتد باید دو پیش فرض داشته باشد؛ یکی که بیشترین تسهیل و دسترسی اتفاق بیفتد و اینکه اعتماد عمومی راجع به آن وجود داشته باشد این کاری است که ما دنبال می نماییم و فکر می کنم با اجماعی که در نظام روی این مساله است ان شاءا... مردم با آرامش بتوانند این کار را انجام دهند.

مقام وزارت اقتصاد: خواهان بازگرداندن اینستاگرام هستیم
روز گذشته در صورتیکه اظهارات وزیر ارتباطات درباره ی جرم انگاری تولید و تجارت فیلترشکن با واکنش هایی همراه شد، امیر سیاح، رییس بهبود فضای کسب وکار اظهار داشت: «در جلسه ای که روز گذشته در وزارت ارتباطات داشتیم و در حقیقت جلسه شورای اقتصاد بود، با قاطعیت بیان کردم که خواسته ما بازگرداندن اینستاگرام است و اگر می خواهید مردم به پلت فرم دیگری کوچ کنند باید آن پلت فرم به قدری با کیفیت باشد که خود شان به حضور در آن تمایل داشته باشند. با زور و اجبار نمی توان راهی پیش برد.»

بیشتر بخوانید: نماینده مجلس: فیلتر «اینستاگرام» و «واتس اپ» موقتی است گزارش جنجالی آرمان امروز درباره ی رسمیت بخشی به فروش وی پی ان در کشور نماینده مجلس: رئیسی بجای ایجاد یک میلیون شغل، ۱۰ میلیون شغل اینترنتی را از بین برد / اگر مجلس پای کار بود باید وزیر ارتباطات استیضاح می شد
۲۱۲۲۰


منبع:

1401/08/03
08:19:11
0.0 / 5
251
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان