پیش بینی جدید آژانس بین المللی انرژی

رشد تقاضا برای نفت کمتر می شود

رشد تقاضا برای نفت کمتر می شود به گزارش می هاست، آژانس بین المللی انرژی (IEA) در جدید ترین گزارش ماهانه خود پیش بینی نمود رشد تقاضای جهانی برای نفت در سه ماهه چهارم سال میلادی جاری تحت تأثیر عمیق شدن کندی اقتصادی، متوقف خواهد شد اما روند رشد پرقدرت آن در سال ۲۰۲۳ ازسرگرفته می شود.به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، آژانس بین المللی انرژی اعلام نمود چین با بزرگترین کاهش سالانه تقاضا برای نفت در بیشتر از سه دهه گذشته روبروست چونکه بحران ملکی و قرنطینه های پیاپی برای مقابله با شیوع کووید ۱۹، رشد اقتصاد این کشور را متاثر کرده است. تقاضای چین برای نفت سال جاری به میزان ۴۲۰ هزار بشکه در روز معادل ۲.۷ درصد کاسته می شود که اولین کاهش سالانه تقاضا برای نفت، از زمان افت یک درصدی در سال ۱۹۹۰ است.

چین در جهت سیاست کووید صفر، محدودیتهایی کرونایی را باردیگر وضع کرده است و شهرهای بزرگی مانند چنگدو با ۲۱ میلیون سکنه، تحت قرنطینه قرار گرفته اند. در این بین، قیمت مسکن با وجود تدابیر دولتی، برای یازدهمین ماه متوالی کاهش پیدا کرده است.

پیش بینی کاهش تقاضا برای نفت در چین، سبب شد آژانس بین المللی انرژی پیشبینی تقاضای جهانی برای نفت را در جدید ترین گزارش ماهانه خود کم کند. این کشور موتور مصرف نفت جهان در دو دهه گذشته بوده است و حتی در دوران بحران مالی سال ۲۰۰۹-۲۰۰۸ و پاندمی ۲۰۲۰ موفق شد رشد کند.

در گزارش آژانس بین المللی انرژی آمده است: هم اکنون وخامت فضای اقتصادی و تکرار قرنطینه های کووید در چین، همچنان روی فضای بازار تأثیر گذاشته است.

طبق پیشبینی آژانس بین المللی انرژی، مصرف نفت جهان سال جاری به میزان دو میلیون بشکه در روز رشد خواهد نمود که حدود ۱۱۰ هزار بشکه در روز کمتر از برآورد قبلی این آژانس است و به ۹۹.۷ میلیون بشکه در روز می رسد. تقاضا به همین میزان در سال ۲۰۲۳ رشد خواهد نمود.

بهای معاملات نفت در سه ماه گذشته تحت تأثیر سیگنال های کندی اقتصادی جهانی، حدود ۲۵ درصد کاهش پیدا کرده و روز چهارشنبه در لندن نزدیک به ۹۳ دلار در هر بشکه معامله شد.

با تیره شدن دورنمای اقتصاد جهانی، تولیدکنندگان اوپک پلاس روند افزایش تولید نفت را معکوس کردند و از احتمال کاهش بیشتر تولید در ماههای آینده خبر دادند.

رکود چین تا حدودی با مصرف قوی نفت در خیلی از کشورها برای تولید نیرو به جای استفاده از گاز طبیعی گران، جبران شده است. حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز نفت در سه ماهه چهارم سال جاری جذب خواهد شد و اوایل سال ۲۰۲۳، دو برابر سطح یک سال پیش خواهد بود.

آژانس بین المللی انرژی به اختلاف بین بازارهای نفت خام که با مازاد عرضه یک میلیون بشکه در روز در نیمه دوم سال مواجهند و بازار فرآورده های نفتی، اشاره نمود. در مجموع، عرضه نفت حفظ شده است چونکه اعضای آژانس بین المللی انرژی مانند آمریکا، از ذخایر نفت استراتژیک، نفت برداشت کرده اند و صادرات نفت روسیه در مقابل تحریمهای غربی، تاب آور مانده است. عرضه دیزل که برای کامیونها استفاده می شود و سوخت جت، فوق العاده محدود مانده است. محدود شدن صادرات چین و هند، بازارهای دیزل را گرفتار محدودیت عرضه نموده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اجرای تحریم های اتحادیه اروپا ضد فروش نفت روسیه که اوایل دسامبر به اجرا گذاشته می شود، امکان دارد بازارهای نفت را در ماههای آینده با محدودیت عرضه بیشتری روبرو کند.

منبع:

1401/06/25
10:32:32
0.0 / 5
195
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان