نصب قفل کودک روی اینترنت همه ایرانی ها

نصب قفل کودک روی اینترنت همه ایرانی ها دنیای اقتصاد نوشت: روز سه شنبه خیلی از کاربران ایرانی در جست وجوهای اینترنتی خود با محدودیت هایی مواجه گشتند که نشان می دادند تنظیمات «جست وجوی ایمن» برای آنها فعال گشته است.


بدین سان مشخص شد که حالت جست وجوی ایمن یا Safe Search به صورت پیش فرض روی موتورهای جست وجوی گوگل و بینگ برای کاربران ایرانی فعال گشته است و حتی امکان غیرفعال کردن آن هم وجود ندارد؛ حالتی که در واقع موتورهای جست وجو آنرا برای کودکان فعال می کنند تا از این طریق دسترسی آنها به محتوای نامناسب و خشونت آمیز امکان پذیر نباشد و فعال شدن آن برای تمام کاربران ایرانی، موج تازه ای از اعتراضات و انتقادات به اعمال محدودیت های پی درپی اینترنتی را به دنبال داشته است. تا لحظه نگارش این گزارش هم کاربران ایرانی همچنان با پیغام «جست وجوی ایمن به پنهان کردن محتوای بی پرده در جست وجو کمک می کند؛ محتوایی مثل تصاویر نشان دهنده خشونت و پیوند به محتوای هرزه نگاری» مواجه می شوند که نشان داده است هنوز هم حالت جست وجوی ایمن برای آنها فعال است. حالا چنین اتفاقی آن هم در آستانه روز ملی فناوری اطلاعات و البته پس از ماه ها اختلال و افت کیفیت اینترنت، سبب شده است که نگرانی های کاربران از طبقه بندی دسترسی به اینترنت با عنوان اینترنت تخصصی، بیشتر و بیشتر شود. اشتباه سهوی یا محدودیت عمدی با اعمال پیش فرض تنظیمات جست وجوی ایمن برای تمام کاربران ایرانی، در واقع همه آنها بعنوان کودک در نظر گرفته شده اند. بررسی ها نشان داده است که هر چند این حالت بیشتر برای کاربران اینترنت همراه ایرانسل و همراه اول گزارش شده است، اما حتی بعضی کاربران اینترنت ثابت هم آنرا تجربه کرده اند. با این وجود، کاربران اینترنت همراه امکان تغییر و غیرفعال کردن حالت جست وجوی ایمن را نداشته و درمقابل برخی از کاربران اینترنت ثابت می توانند این حالت را برای خود غیرفعال کنند. قفل شدن اینترنت برای کاربران ایرانی درست همراه با عرضه سیمکارت کودک همراه شده است و همین مبحث ظن اعمال این محدودیت از جانب اپراتورهای تلفن همراه را تقویت می کند. با این وجود بعضی منابع آگاه اعلام نموده اند که اپراتورهای تلفن همراه نقشی در این اتفاق ندارند و احیانا این تغییرات از سطوحی بالاتر مانند شرکت زیرساخت اعمال شده است.

از طرفی بعضی فعالان و کارشناسان معتقدند که امکان دارد فعال شدن حالت جست وجوی ایمن برای کاربران ایرانی در اثر یک اشتباه فنی به دنبال فعال سازی اینترنت امن برای سیمکارت های کودک، رخ داده باشد و لزوما یک تغییر و محدودیت عمدی نباشد. بعضی دیگر هم احتمال می دهند که این اقدام از جانب شرکت زیرساخت و در جهت اجرای پروژه شبکه ملی اطلاعات، انجام شده باشد. این احتمال چندان هم دور از ذهن نیست، چون در ماه های گذشته و در جهت طرحی آزمایشی که ابتدا در خوزستان اجرا شد، کاربران با وارد کردن آدرس گوگل در مرورگر موبایل شان به آدرسی هدایت می شدند که در ارتباط با پروژه ای تحت مالکیت همراه اول و برای ترویج ابزارهای اینترنت ملی و موتور جست وجوی بومی است. چنین فرضیه ای آن قدرها هم بعید به نظر نمی رسد؛ چون درست در روزی که کاربران ایرانی با محدودیت جدیدی برای دسترسی به اینترنت مواجه گشتند، اعضای شورایعالی فضای مجازی در جلسه ای بر راه اندازی مرورگرها و موتورهای جست وجوی بومی تاکید نمودند و خواهان پیشرفت بیشتر پروژه شبکه ملی اطلاعات تا آخر سال جاری شدند. یک نظرسنجی بی نتیجه ظاهرا طرح تخصصی کردن اینترنت که به عقیده وزیرارتباطات برای اعمال قانون برفضای مجازی باید صورت گیرد، حالا کلید خورده است. عیسی زارع پور دو هفته پیش دریک گفت وگوی تلویزیونی با تکیه بر این که اینترنت کودک هیچ ارتباطی با طرح صیانت ندارد، اظهار داشته بود: «کودکان و نوجوانان در فضای مجازی بشکلی بی پناه رها شده اند و بهتر است برای تهدیدات موجود برای آنها در فضای مجازی، چاره ای اندیشیده شود.» او عرضه اینترنت مخصوص کودکان را به شکلی تخصصی کردن اینترنت دانست و اعلام نمود که در آینده نزدیک بعضی از سکوهای فیلترشده برای برخی از اقشار خاص که به این سکوها احتیاج دارند، با هماهنگی دستگاههای مختلف در اختیارشان قرار داده خواهد شد.» وی در دفاع از ایده تخصصی کردن یا طبقه بندی دسترسی به اینترنت اظهار داشت: «ما می خواهیم گشایشی داشته باشیم تا یک سری پلت فرم های فیلتر شده برای گروه هایی مانند اساتید و خبرنگاران در دسترس باشد.»

چند روز بعد از تاکید وزیر ارتباطات بر اجرای طرح اینترنت کودک، مهدی سالم، سخنگوی وزارت ارتباطات و مدیر مرکز روابط عمومی این وزارت خانه، مبادرت به برگزاری یک نظرسنجی در شبکه اجتماعی توییتر کرد و در آن از کاربران خواست تا اعلام کنند که با استفاده از اینترنت ایمن برای مراقبت از فرزندان شان در فضای مجازی، موافق هستند یا خیر. تنها چند ساعت پس از انتشار این پست در حساب توییتر سخنگوی وزارت ارتباطات، مشخص شد که اغلب کاربران با اعمال چنین طرحی مخالف هستند. خیلی از کاربران در واکنش به این نظرسنجی، فرهنگ سازی و آموزش به والدین جهت استفاده از ابزارهای کنترلی موجود در سیستم عامل ها، نرم افزارها، شبکه های مجازی و گوشیهای موبایل را روشی بهتر و موثرتر برای حفاظت از فرزندان شان دانستند. به عقیده آنها هر خانواده ساختار و فرهنگ متفاوتی دارد و ترجیح می دهد تا بسته به نیاز و تشخیص خودش تصمیم بگیرد که فرزندانش به چه محتوایی دسترسی داشته باشد. با این همه دو روز بعد مهدی سالم در توییتی از احتمال ورود روبات ها به نظرسنجی، دستکاری و ایجاد خطا اطلاع داد و دیگر آنرا معیار خوبی برای سنجش آرای کاربران ندانست.

طبقه بندی دسترسی به اینترنت که حالا از اینترنت کودک شروع شده و مقرر است در آینده بشکلی گسترده در جامعه اعمال شود، نگرانی های جدی از اعمال محدودیت های بیشتر، نقض حریم خصوصی و نظارت بر نوع محتوای مورد استفاده کاربران را بوجود آورده است. چنین اتفاقی هر چند به عقیده مسئولان، ارتباطی با طرح صیانت ندارد، اما اقدامی هم راستا با گمانه زنی هایی است که درباره اعمال محدودیت اینترنت وجود دارند. 23302

1401/05/07
13:36:03
0.0 / 5
298
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان