آپتین، تنها زیرساخت ارتباطات بیسیم ابری در ایران

آپتین، تنها زیرساخت ارتباطات بیسیم ابری در ایران به گزارش می هاست بیسیم ابری آپتین یک شبکه بیسیم مبتنی بر ابر و جایگزینی مناسب برای بیسیم های سنتی مبتنی بر رادیو و یا همان واکی تاکی ها می باشد که با عرضه خدمات بیسیم به صورت ابری و با شیوه پرداخت هزینه به تناسب مصرف، به چالش های بسیاری در صنعت ارتباطات بیسیم پاسخ داده است.


استارتاپ «بیسیم ابری آپتین» از سال 1398 فعالیت خویش را در حوزه عرضه خدمات بیسیم ابری آغاز و در این مدت توانسته توجه مخاطبین زیادی را به فناوری خود جلب نماید. حاصل زحمات و تلاشهای شبانه روزی تیم فنی آپتین عرضه سرویس بیسیم (واکی تاکی) در چارچوب اپلیکیشن موبایل است که به صورت رسمی در فروردین ماه سالجاری از آن رونمایی گردید و الان اپلیکیشن بیسیم ابری آپتین در اپ استورهای ایرانی و خارجی قابل دسترس و دانلود می باشد. ایده اصلی و پیاده سازی اولیه توسط دو برنامه نویس و و با پشتیبانی و سرمایه گذاری شخصی شکل گرفت که در همین مدت کوتاه توانسته است توجه نهادها و سازمان های زیادی را جهت استفاده از سرویس خود جلب نماید.
احسان میقانی درباره این استارتاپ می گوید: ایده این کسب و کار از سال ۹۶ در مراسم راهپیمایی اربعین به ذهن ما رسید. متولی این مراسم (شهرداری تهران) در اون زمان احتیاج به یک سامانه ارتباطی داشت که نیروهای پشتیبانی در عراق بتوانند با یکدیگر ارتباط صوتی بلادرنگ داشته باشند. به دلیل قوانین حاکم بر عراق امکان استفاده از بیسیم های رادیویی رایج برای آنها فراهم نبود و این سازمان به دنبال راه کار جایگزینی بود که عملکرد این بیسیم ها را بر بستر تلفن همراه شبیه سازی کند. ما کار را از سال ۹۸ استارت زدیم. اما به علت پیچیدگی های فنی رسیدن به محصول اولیه قابل ارزیابی تا سال ۹۹ به طول کشید. هم اکنون سرویس استیبل و به صورت ابری در اختیار کاربران وجود دارد و درحال توسعه خصوصیت های دیگر روی محصول هستیم.

«بیسیم ابری آپتین» یک شبکه بیسیم مبتنی بر ابر و جایگزینی مناسب برای بیسیم های سنتی مبتنی بر رادیو و یا همان واکی تاکی ها می باشد که با عرضه خدمات بیسیم به صورت ابری و با شیوه پرداخت هزینه به تناسب مصرف، به چالش های بسیاری در صنعت ارتباطات بیسیم پاسخ داده است. از یک سو به علت ماهیت ابری این سرویس، امکان استفاده توسط افراد و نهادهای مختلف بدون احتیاج به استقرار تجهیزات زیرساختی فراهم می باشد. از طرفی کاربران و سازمان ها تنها به میزان مصرفشان هزینه پرداخت می کنند که این امر سبب صرفه جویی زیادی در هزینه ها می شود.
خدمات این استارتاپ مختص کسب و کارها و سازمان هاست و به صورت B2B فعالیت می نمایند. هم اکنون مشتریان آنها افراد و سازمان هایی هستند که از گذشته برای هماهنگی بین گروههای کاری و عملیاتی خود از بیسیم های واکی تاکی استفاده می کرده اند اما به دلیل هزینه بالای خرید و نگهداری این تجهیزات و همینطور تحریم های بین المللی به سمت استفاده از بیسیم ابری آپتین آمده اند. همچنین، استفاده از خدمات بیسیم ابری آپتین امکان بهره مندی از ارتباطات بیسیم صوتی را برای خیلی از کسب و کارهای دیگر که تابحال به علت هزینه های بالای این تجهیزات و انحصاری بودن آنها امکان استفاده را نداشته اند فراهم نموده است. درواقع یکی از ارزش هایی که بیسیم ابری آپتین خلق میکند دسترس پذیر کردن فناوری است.
روشی که این استارتاپ برای ارائه ی خدمت برگزیده است بر خلاف نسل سنتی یا همان واکی تاکی ها، نیازی به استقرار آنتن های مرکزی جهت پوشش منطقه، خرید طیف و یا دریافت مجوز ندارد. با استفاده از معماری مبتنی بر NGN، کاربران با نصب فقط یک اپلیکیشن، در هر جای ایران که دسترسی به اینترنت وجود داشته باشد می توانند با گروههای کاری خود ارتباطات صوتی شبیه همان چیزی که بیسیم انجام می دهد را داشته باشند. در واقع اپلیکیشن بیسیم ابری آپتین تمام کارکرد یک دستگاه بیسیم واکی تاکی حرفه ای را درون تلفن همراه کاربران شبیه سازی می کند.
جالب است بدانید که استفاده از بیسیم به صورت ابری در جهان طی سالهای گذشته رشد بسیار زیادی داشته و اغلب کشورهای توسعه یافته حتی زیرساخت های اضطراری خویش را هم روی این نوع شبکه ها عرضه می دهند که همچون آن میتوان به سرویس FIRSTNET در ایالات متحده اشاره نمود که علاوه بر کسب و کارها، خیلی از نیروهای نجات و امداد هم از این سرویس استفاده می نمایند.
علیرضا دریانی از دیگر دست اندرکاران این استارتاپ می گوید: در شرایطی که تحریم ها روز به روز سنگین تر می شوند و کار برای کسب و کارهای داخلی مشکل تر، سرویس هایی مثل بیسیم ابری آپتین در صورت عرضه خدمات باکیفیت می توانند نقش مؤثری در کاهش هزینه های سازمان های دولتی و کسب و کارها برای درخشش در حوزه فعالیت شان داشته باشند. هر چند باید منتظر ماند و دید که این سرویس ها در پاسخ به استقبال خوبی که دریافت می کنند، چقدر در برآورده کردن وعده های خود موفق خواهند بود.
46


منبع:

1401/02/26
09:58:14
0.0 / 5
201
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان