معاینه فنی خودرو در بلد

معاینه فنی خودرو در بلد می هاست: رانندگی با وسیله نقلیه ایمن و استاندارد، یکی از با اهمیت ترین ضرورت های عبور و مرور است؛ این موضوع، هم برای تامین امنیت راننده و سرنشینان و هم برای کاهش آلایندگی در شهرها بسیار مفید و ضروری می باشد. به همین دلیل و طبق دستورالعمل پلیس راهنمایی و رانندگی، تمامی خودرو ها می بایست برگه معاینه فنی خودرو را دریافت نمایند و در غیر این صورت، در هر روز تردد بدون برگه معاینه فنی، مبلغ 50 هزارتومان جریمه خواهند شد.برای پیدا کردن مراکز معاینه فنی خودرو در شهر تهران، کافی است در نوار بالایی نقشه در اپلیکیشن «بلد» و در بخش خدمات خودرو، گزینه مرکز معاینه فنی خودرو را انتخاب کنید تا تمامی مراکز معاینه فنی شهر تهران به شما نمایش مراکزی که داده شود. در این بخش می توانید انتخاب کنید که فقط مراکز باز یا مراکز با عکس یا حتی فقط از طرف کاربران امتیاز بالایی کسب کرده به شما نمایش داده شود.
بعد از انتخاب نزدیکترین مرکز معاینه فنی خودرو، می توانید نسبت به گرفتن نوبت آنلاین، بوسیله سایت «ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو های تهران» به آدرس «https: //inspection.tehran.ir» اقدام کنید. چند مرکز معاینه فنی در تهران وجود دارد؟
در حال حاضر ۱۷ مرکز معاینه فنی با ۵۶ خط معاینه در تهران فعال می باشند که آدرس و اطلاعات تماس تمامی آنها در «بلد» موجود است. همین طور سه مرکز معاینه فنی خودرو های سنگین، هشت واحد سیار و ۱۰ خط معاینه موتورسیکلت مکانیزه نیز در تهران وجود دارد. چه خودروهایی باید معاینه فنی بگیرند؟
تمامی خودرو های ساخت داخل و خارجی که ۴ سال از ساخت آنها گذشته باشد می بایست برای معاینه فنی به مراکز مربوطه مراجعه کنند. رانندگان باید توجه داشته باشند که تاریخ معاینه فنی خودرو را به خاطر بسپارند؛ برای اینکه در صورتیکه هرسال طبق تاریخ دریافت معاینه فنی قبلی، به مراکز مراجعه نکنند، خودروی آنها به ازای هر روز تردد در شهر مبلغ ۵۰ هزارتومان جریمه خواهد شد که غیرقابل بخشش است.
نرخ معاینه فنی خودرو ها نسبت به سال قبل تغییری نداشته و امسال نیز خودرو های سبک در مراجعه اول باید ۴۷ هزارتومان بپردازند و درصورت نیاز به مراجعه دوم نیز ۱۰ هزارتومان باید پرداخت کنند. این رقم برای خودرو های سنگین در مراجعه اول ۷۱ هزارتومان و در مراجعه دوم ۱۲ هزارتومان است.
طبق قانون معاینه فنی، موتورسیکلت ها نیز موظف به دریافت معاینه فنی هستند و مبلغ معاینه فنی آنها ۱۲ هزارتومان است؛ اما متاسفانه طبق اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی، تعداد بسیار ناچیزی از رانندگان موتورسیکلت ها برای معاینه فنی مراجعه می کنند. معاینه فنی خودرو ها شامل چه مواردی است؟
بررسی ظاهری: تمامی شیشه ها و چراغ های خودرو می بایست سالم باشد، لاستیک ها باید به اندازه کافی عاج داشته باشند؛ همین طور داشتن وسایل جانبی مانند کمربند، بوق و... نیز الزامی است.
بررسی از لحاظ آلایندگی: در این بخش توسط دستگاههای مشخصی میزان آلایندگی خودرو مشخص می شود و درصورت بالاتر بودن از حد مجاز، معاینه فنی مردود خواهد شد.
بررسی چراغ: پیش از مراجعه برای معاینه فنی، حتما چراغ های خودرو را بررسی کنید که انحراف نور نداشته باشد برای اینکه در این مرحله انحراف چراغ ها توسط کامپیوتر بررسی می شود.
بررسی میزان انحراف چرخ ها، کمک فنر، ترمزها و سیستم تعلیق: شامل سنجش میزان انحراف خودرو بعد از طی یک کیلومتر، بررسی سلامت کمک فنرها و دقت و سلامت ترمزهای اصلی و دستی و نیز سلامت سیستم تعلیق خودرو از دیگر مراحل معاینه فنی است. تفاوت معاینه فنی خودروی بنزینی و دوگانه سوز
خودروهای بنزینی فقط باید معاینه فنی بنزینی داشته باشند اما خودرو های دوگانه سوز بازرسی چشمی و ظاهری از مخزن هم دارند. در بعضی موارد، پس از بررسی ظاهری مخزن، تشخیص انجام آزمون هیدوراستاتیک داده می شود که در این حالت خودروی دوگانه سوز می بایست سه مرحله آزمون هیدوراستاتیک، بازرسی چشمی و معاینه فنی عادی را پشت سر بگذارند. معاینه فنی تاکسی ها
تاکسی هایی که ده سال یا کمتر عمر دارند، باید هر شش ماه معاینه فنی داشته باشند و تاکسی هایی که بالای ده سال عمر دارند می بایست هر دو ماه یکبار برای معاینه فنی مراجعه کنند. مردودی معاینه فنی و رفع أن
سالانه ۲۱ درصد خودرو ها و هشت درصد اتوبوس ها در تست آلایندگی مردود می شوند. همین طور هرساله ۸۰ درصد اتوبوس ها در تست های فنی مردود می شوند. رانندگان تمامی خودرو های مردود شده، می بایست حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز نسبت به رفع مشکلات خودرو اقدام و جهت بررسی مجدد به همان مرکز مراجعه کنند. معاینه فنی برتر چیست؟
در زمان تست آلایندگی خودرو، اگر میزان آلایندگی خودرو در حد مجاز بوده و نیز دور موتور خودرو طبق استاندارد باشد، معاینه فنی برتر به خودرو تعلق می گیرد. خودرو های سواری در شهر تهران برای دریافت معاینه فنی برتر نیازی به پرداخت مبلغ اضافه ندارند.
خودروهایی که معاینه فنی برتر دریافت نمایند، ۳۰ درصد تخفیف برای ورود به محدوده طرح ترافیک و نیز ۲۰ درصد تخفیف برای ورود به طرح ترافیک و زوج و فرد دریافت می کنند. همین طور خودرو های دارای معاینه فنی برتر، عوارض کمتری نیز می پردازند.

1400/11/30
21:21:37
0.0 / 5
268
تگهای خبر: آنلاین , اپل , اپلیكیشن , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان