چین ادعا كرد

کامپیوتر کوانتومی جدید چین یک میلیون برابر قدرتمندتر از گوگل است

کامپیوتر کوانتومی جدید چین یک میلیون برابر قدرتمندتر از گوگل است می هاست: چین ادعا می کند کامپیوتر کوانتومی جدید چین یک میلیون برابر قدرتمندتر از کامپیوتر کوانتومی گوگل و سریع ترین کامپیوتر کوانتومی جهان است.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، به نظر می رسد رقابت توسعه کامپیوتر های کوانتومی بین ایالات متحده و چین در حال افزایش می باشد.
فیزیکدانان در چین ادعا می کنند که دو کامپیوتر کوانتومی با سرعت عملکردی بالایی ساخته اند که از رقبای خود در ایالات متحده پیشی می گیرد و از فوتون های نور برای به دست آوردن نتایج بی سابقه ای استفاده می نمایند. این مطالعات در مجلات داوری همتای Physical Review Letters و Science Bulletin انتشار یافته اند.
چین قبلاً در توانایی های فناورانه خود اغراق کرده است، اما این اغراق ها معمولا به فناوری های دفاعی برمی گردد. یعنی اینکه این ادعای جدید می تواند واقعی باشد.
یکی از این ابر رایانه های جدید که "جیوژانگ 2"(Jiuzhang 2) نام دارد، می تواند در یک میلی ثانیه معادله ای را محاسبه کند که سریع ترین کامپیوتر معمولی جهان برای انجام آن 30 تریلیون سال زمان نیاز دارد. این پیشرفت در مصاحبه ای با تیم تحقیقاتی چینی که روز سه شنبه از شبکه دولتی چین پخش گردید، فاش شد.
"پان جیانوی" محقق ارشد این مطالعات، اظهار داشت که ابر رایانه دیگر به نام "زوچونگژی 2"(Zuchongzhi 2) یک کامپیوتر کوانتومی ابررسانای قابل برنامه ریزی 66 کیوبیتی است و 10 میلیون برابر سریع تر از کامپیوتر کوانتومی 55 کیوبیتی گوگل معروف به "سیکامور"(Sycamore ) است که آنرا تبدیل به سریع ترین ماشین در جهان می کند و نخستین ماشینی است که طی دو سال قبل گوگل را شکست داده است.
"زوچونگژی 2" نسخه بهبودیافته دستگاه قبلی است که سه ماه پیش تکمیل شد. "جیوژانگ 2" اما یک کامپیوتر کوانتومی متفاوت می باشد که با نور کار می کند و کاربردهای کمتری دارد، اما می تواند با سرعت های دیوانه وار 100 هزار میلیارد (عدد یک با 23 صفر جلوی آن) بار سریع تر از بزرگترین کامپیوتر های معمولی امروزی کار کند..
در حالیکه خصوصیت های این کامپیوتر های جدید حکایت از انقلاب در محاسبات و رایانش دارد، به این زودی ها وارد بازار نخواهند شد. این دو ماشین فقط می توانند در محیط های بکر و فقط برای کارهای بسیار خاص کار کنند و البته حتی با مراقبت های ویژه، آنها هنوز هم خطاهای زیادی مرتکب می شوند.
پروفسور "پان" از دانشگاه علم و فناوری چین می گوید: در مرحله بعدی امیدواریم با چهار تا پنج سال کار سخت به تصحیح خطاهای کوانتومی دست یابیم.
کامپیوتر های کوانتومی چین می توانند پیشرفت های نسل بعدی دهه های آینده را تأمین کنند.
"پان" اضافه کرد: بر مبنای فناوری تصحیح خطای کوانتومی، ما می توانیم استفاده از کامپیوتر های کوانتومی اختصاصی یا شبیه سازهای کوانتومی را برای حل بعضی از مهم ترین سؤالات علمی بررسی نماییم. مدارهای "زوچونگژی 2" باید تا دمای بسیار پایین خنک شوند تا عملکرد بهینه را برای یک کار پیچیده ممکن کند.
کاربردهای این ماشین شامل محاسبه جهش های ژنی، پیشبینی قیمت سهام، جریان هوا در پرواز مافوق صوت و ایجاد مواد جدید است. با عنایت به اهمیت روز افزون این فرآیندها با افزایش سرعت انقلاب صنعتی چهارم، اغراق نیست اگر بگوییم که کامپیوتر های کوانتومی در عملکردهای کلیدی اجتماعی، از تحقیقات دفاعی گرفته تا پیشرفت های علمی و نسل بعدی اقتصاد، نقش محوری خواهند داشت.
منبع:

1400/08/07
14:30:31
0.0 / 5
193
تگهای خبر: دانشگاه , صنعت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان