ضرورت مشارکت سازمان محیط زیست و جهادکشاورزی در توسعه دانش آمار فضایی

ضرورت مشارکت سازمان محیط زیست و جهادکشاورزی در توسعه دانش آمار فضایی به گزارش می هاست رئیس انجمن آمار ایران توسعه دانش آمار فضایی در کشور را مربوط به 20 سال قبل دانست و اظهار داشت: کشاورزی، زمین شناسی، خاک شناسی، محیط زیست، زلزله شناسی و هواشناسی تنها قسمتی از این کاربردها است و خوشبختانه امروزه شاهد کاربردهای بیشتر این دانش در زمینه ها و گرایش های مختلف هستیم.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، دکتر عبدالرحمان راسخ در چهارمین سمینار آمار فضایی و کاربردهای آن که بامداد امروز شروع به کار کرد، با اشاره به روز آمار و برنامه ریزی ابراز امیدواری کرد که در این روز اهداف جامعه آماری محقق شود.

وی با اشاره به برگزاری چهارمین دوره این سمینار، اظهار نمود: آمار فضایی یکی از گرایش های مهم آماری است که تمرکز آن بر روی داده های فضایی با رویکرد های مکانی است و با چنین نگاهی می توان با مجموعه ای از روش هایی که سالهای دور و نزدیک مطرح گردیده است، از این علم در زمینه های مختلف بهره برد.

راسخ، روش های توصیفی و تحلیلی را از روش های مورد استفاده در آمار فضایی نام برد و اظهار داشت: موضوع آمار فضایی از بیش از ۲۰ سال قبل در ایران به موازات پیشرفت های سایر کشورها شروع شد و هم اکنون شاهدیم که گروهی از محققان این حوزه با فراگیری این دانش در مراکز علمی و دانشگاهی و پژوهشی مشغول به فعالیت شدند.

رئیس انجمن آمار با تاکید بر این که امروزه کاربردهای این علم بسیار توسعه یافته است، تصریح کرد: کشاورزی، زمین شناسی، خاک شناسی، محیط زیست، زلزله شناسی و هواشناسی تنها قسمتی از این کاربردها است و خوشبختانه امروزه شاهد کاربردهای بیشتر این دانش در زمینه ها و گرایش های مختلف هستیم.

راسخ، برگزاری این سمینار را به همراه دانشگاه تربیت مدرس دانست و تصریح کرد: این جلسه همچون سمینارهای پایدار و موفقی است که با برنامه ریزی منظم درحال برگزاری است.

وی افزود: نکته قابل توجه در چهارمین دوره این سمینار، میزبانی آن از طرف پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله بعنوان یکی از مراکز علمی و تحقیقاتی غیر دانشگاهی است.

راسخ ابراز امیدواری کرد که در سالهای آینده مؤسسات و نهادهای وابسته به دانش آمار فضایی همچون سازمان محیط زیست و وزارت جهاد کشاورزی در برگزاری این سمینار مشارکت بیشتری داشته باشند.
منبع:

1400/08/05
17:51:54
0.0 / 5
240
تگهای خبر: دانشگاه , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان