مراقب این تماسهای مشکوک باشید

مراقب این تماسهای مشکوک باشید می هاست: چند سالی می شود که موضوع تماس شماره های خارجی و ناشناس، به ویژه با پیش شماره کشورهای کوچک آفریقایی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. بتازگی نیز تعداد این تماس ها بالا رفته و گزارش ها حاکی از نگرانی مشترکان تلفن همراه از این مساله است.به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: این روش و شیوه های مشابه آن با هماهنگی برخی اپراتورهای خارجی و با هدف کسب درآمد غیرقانونی یا همان کلاهبرداری از مشترکان اپراتورهای سایر کشورها با بهره گیری از خدمات مخابراتی صورت می گیرد. جدای این شماره های خارجی، شماره های هوشمند یا به اصطلاح IN هم که مدت هاست در کشور راه اندازی شـده و در صورت تماس، دقیقه ای مبلغ قبض تلفن را بالا می برند، موجب ایجاد مشکلاتی برای کاربران تلفن های ثابت یا همراه در کشور شده است. امروز در باره چگونگی جذب و خالی کردن جیب شما توسط این شماره ها مطالبی نوشته ایم که می تواند در کاهش هزینه های مخابراتی به شما کمک نماید.

نگران تماس ازدست رفته خارجی نباشید

۱- هرچند همانطور که قبل از این نوشتیم، موضوع تماسهای هزینه دار چند سال است که مطرح شده اما بتازگی باردیگر افراد زیادی در کشورمان با تماسهای تلفنی از شماره های خارجی با پیش شماره هایی نظیر۶۷۸ +، ۹۶۰+ و... که متعلق به کشورهایی مانند وانواتو، مالدیو، ماداگاسکار و... هستند مواجه گشته اند. مجموع این روش و روش های مشابه که به قصد کسب درآمد غیرقانونی از مشترکان اپراتورهای مختلف با بهره گیری از خدمات مخابراتی صورت می گیرد، بطور معمول با عنوان «تقلب مخابراتی» شناخته می شود. این اتفاق اصولا بوسیله روبات های تماس گیرنده خودکار و بصورت نرم افزاری رخ می دهد. آنها بوسیله روبات ها با تعداد زیادی از شماره هایی که بطور تصادفی ذخیره شده اند، یک یا دو تماس کوتاه برقرار می کنند و فرد وقتی این تماسهای ازدست رفته را می بیند به احتمال زیاد از سر کنجکاوی با آنها تماس می گیرد و همین جاست که مورد سوءاستفاده قرار می گیرد.

۲- در بهترین حالت کلاهبرداران خارجی با اپراتورها قراردادی نوشته اند که با افزایش سهم و درآمد اپراتورهای خارجی از تماسهای بین المللی درصدی را به خود اختصاص دهند. بطور مثال تماس با کشورهای خارجی به ویژه آفریقا، هزینه نسبتا زیادی دارد و به ازای هر یک دقیقه تماس، بیش از ۱۰ هزار تومان از اعتبار فرد کم می شود و این اعتبارهای ازدست رفته، به جیب اپراتورهای خارجی می رود که با آن تماس برقرار کردید و این اپراتورها قسمتی از این درآمد را به این کلاهبرداران خارجی می دهند.

۳- اما حالت دیگری هم وجود دارد که کلاهبرداران خارجی شما را برای تماس با شماره های ویژه (Premium) وسوسه می کنند و در این حالت برقراری تماس با این شماره ها، برای شما هزینه نسبتا زیادی خواهد داشت و هر چه طول مکالمه بیشتر شود، هزینه نیز افزایش می یابد. البته این هزینه، اضافه بر هزینه تماس بین المللی است که یا از شارژ اعتبار شما کم می کند یا آخر ماه شما را با یک قبض با مبلغ نجومی مواجه می کند.

۴- از آنجائیکه هرچه زمان تماس شما طولانی تر باشد، درآمد این کلاهبرداران بیشتر است، آنها می کوشند با صحبت کردن درباره مطالبی مانند برنده شدن لاتاری، برنده شدن جایزه هنگفت دلاری و موارد مشابه، طول مکالمه را بالا برند تا درآمد بیشتری از این طریق نصیبشان شود. البته تعدادی از شماره ها اپراتور انسانی ندارند و بعد از تماس یک پیام ضبط شده برای شما پخش می شود. نکته عجیب تر این که برخلاف گذشته در فضای مجازی برخی مدعی شده اند که در ایام اخیر تعدادی از شماره ها پیام های ضبط شده به زبان فارسی ماشینی (که توسط نرم افزار خوانده می شود) پخش می کنند و احتمال دارد برمبنای شماره مخاطبان در کشورهای مختلف زبان پیام تغییر کند که این مساله شانس فریب خوردن کاربران را بیشتر می کند.

مراقب شماره های هوشمند داخلی هم باشید

۱- شماره های هوشمند یا به اصطلاح IN مدت هاست در کشور راه اندازی شده اند؛ شماره هایی با پیش شماره مثل ۹۰۹ و ۷۰۷۰ که در صورت تماس، دقیقه ای مبلغ قبض تلفن را بالا می برند و ممکنست در آخر ماه با دیدن قبض موبایل یا تلفن ثابت خانه یا محل کار، شما را حسابی شوکه کنند.

۲- این شماره ها که قبل از این بعنوان شماره های قصه گو، بازی بچه ها و... بسیار در رسانه های مختلف تبلیغ می شد، حالا به مشاوره های حقوقی، روان شناسی، املاک و... هم رسیده و مشاوران به ازای هر دقیقه مبلغی را از اپراتورها می گیرند و اپراتورها هم آنرا روی قبض مشترک تماس گیرنده اعمال می کنند. این مبلغ برمبنای نوع خدمتی که ارائه می شود می تواند متفاوت باشد اما در ابتدای مکالمه اپراتور اعلام می کند که به ازای هر دقیقه چه مبلغی به حساب صاحب شماره منظور می شود.

۳- برخی از مشاوران املاک، در تبلیغات خود یک شماره موبایل اعلام می کنند و سپس با این عنوان که برای اطلاعات بیشتر با فلان شماره تماس بگیرید، مردم را به سمت شماره های IN هدایت می کنند. نکته دیگری که در باره این نوع شماره ها مشاهده شده، این است که مشاوران این شرکتها عموما با روش های مختلف تلاش می کنند گفت و گو طولانی تر شود و پول بیشتری از این راه به جیب بزنند. در بعضی موارد یک تماس با این مشاوران حتی بدون رسیدن به نتیجه آنها را صاحب ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان می کند.

۴- علاوه بر این، همشهری در گزارشی نوشته: با شروع سال تحصیلی دانش آموزان یا والدین آنها جهت استفاده از اپلیکیشن «شاد» آموزش و پرورش بار دیگر از موتورهای جست وجو استفاده می نمایند. اما مشکل از جایی شروع می شود که با جست وجوی عبارت «شاد، ویندوز» در گوگل، بجای سایت shad.ir با برخی از سایت هایی روبه رو می شوید که شما را تشویق به مشاوره و تماس با شماره های هوشمند برای دانلود اپلیکیشن شاد می کنند؛ بدون این که توضیح دهند تماس با این شماره برای فرد هزینه دارد.

چند سفارش به مردم

۱- تا جایی که ممکنست با شماره های خارجی ناشناس که به اصطلاح تک زنگ می زنند تماس نگیرید و اگر آشنایان شما برای سفر اربعین به کشور عراق رفته اند، کد کشور عراق (۹۶۴+) را به خاطر بسپارید و تماسهای دیگر را با تماس اطرافیان خود با شماره عراق اشتباه نگیرید. فراموش نکنید پیش شماره عراق ۹۶۴+ است و به پیش شماره مالدیو که ۹۶۰+ است، بسیار شباهت دارد.

۲- این مساله را فراموش نکنید که تماس با شماره هایی با پیش شماره ۹۰۹ و ۷۰۷۰ در داخل کشور چه با تلفن همراه باشد چه تلفن ثابت به جز هزینه مکالمه هزینه دیگری هم دارد که می تواند از دقیقه ای ۵۰۰۰ تومان شروع شود و تا ۹۰۰۰ تومان هم برسد. پس پیش از تماس با این پیش شماره ها از هزینه ای که به شما تحمیل می شود، باخبر شوید.

۳- برای آنکه در آخر ماه با قبض های نجومی روبه رو نشوید بهترین کار اول احتیاط در تماس و اطلاع رسانی به دیگر اعضای خانواده است. پیش شماره های خطوط هوشمند متمایز هستند با این وجود در صورتیکه بوسیله این شماره ها از شما کلاهبرداری شد می توانید بوسیله شماره ۱۹۵ موضوع را پیگیری کنید.

توصیه ای به مسئولان مخابرات

۱- در سال ۹۷، محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات سابق در برنامه ای تلویزیونی اظهار داشت که به دنبال راه حل برای اتمام کلاهبرداری بوسیله شماره های خارجی هستیم اما بنظر می رسد هنوز به نتیجه نرسیده و باید مسئولان این مساله مهم را پیگیری کنند.

۲- با شرکت هایی که صلاحیت استفاده از این شماره ها را ندارند و از این سرویس برای کسب درآمد نامشروع استفاده می نمایند برخورد شود.

۳- در صورتیکه پولی به ناحق گرفته شده، با مقررات گذاری و نظارت رگولاتوری، می تواند به مردم بازگردانده شود. همین طور اگر با کسانی که با تبلیغات گمراه کننده، مردم را به سمت این شماره ها هدایت می کنند، برخورد مضاعف قضایی شود، این فضا می تواند مدیریت و سامان دهی شود.

منبع:

1400/07/07
11:14:52
0.0 / 5
248
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان