همه با هم، مزایای تکنولوژی های جدید را به مردم عرضه نماییم

همه با هم، مزایای تکنولوژی های جدید را به مردم عرضه نماییم مدیرعامل ایرانسل، بامداد پنجشنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۰، در سخنرانی آنلاین خود در پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE 2021)، ضمن تشریح مهم ترین کاربردهای فناوری های نوظهور و پیشبینی رشد استفاده از آنها تا سال ۲۰۲۵ میلادی، ابراز امیدواری کرد که همه‌ی بازیگران زیست بوم فناوری اطلاعات و ارتباطات بتوانند با کمک هم، مزایای فناوری نوظهور دیجیتال را به مردم ارائه نمایند.مدیرعامل ایرانسل در سخنرانی خود در پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE 2021)، ابراز امیدواری کرد که همه‌ی بازیگران زیست بوم فناوری اطلاعات و ارتباطات بتوانند با کمک هم، مزایای فناوری نوظهور دیجیتال را به مردم ارائه نمایند.
به گزارش روابط عمومی ایرانسل، دکتر بیژن عباسی آرند، که بامداد پنجشنبه ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۰، در پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE 2021)، به صورت آنلاین سخنرانی می کرد، در سخنان خود، مهم ترین کاربردهای فناوری های نوظهور و پیشبینی رشد استفاده از آنها تا سال ۲۰۲۵ میلادی را بیان کرد.
وی در این سخنرانی، با عنوان «لمس دنیایی هوشمند با فناوری های نوین»، فناوری هایی همچون رباتیک، نسل پنجم تلفن همراه، رایانش ابری، کلان داده، اینترنت اشیا و هم هوش مصنوعی را همچون فناوری های نوظهوری برشمرد که آینده‌ی دنیا را با انقلاب مواجه می کنند.
مدیرعامل نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، در ادامه، به طرح برخی آمار عرضه شده توسط مراکز پژوهشی درباره‌ی روند رشد استفاده از هر یک از فناوری های فوق و هم کاربردهای مهم آنها پرداخت و با اشاره به اینکه آموزش، سرگرمی، صنعت توریسم و هم هنر و موزه ها، از مهم ترین کاربردهای تلفیق دو فناوری حقیقت افزوده و حقیقت مجازی (واقعیت ترکیبی یا Mixed Reality) است، اضافه کرد: پیشبینی می شود که تا سال ۲۰۲۵، حدود ۳۳۷ میلیون نفر در جهان، کاربر این فناوری باشند و ۱۰ درصد از شرکت ها، از این تکنولوژی در فرایندهای خود بهره ببرند.
وی همینطور ضمن اشاره به فناوری رباتیک، کاربردهای مهم آنرا شامل ربات های پرستار، اسکلت های رباتیک جهت کمک به توان یابان، ربات های همراه و ربات های ویژه‌ی امور روزمره‌ی خانگی دانست و خاطرنشان کرد: بر مبنای پیشبینی ها، تا سال ۲۰۲۵، تعداد دستگاههای هوشمند خانگی به ۲۰ میلیارد دستگاه خواهد رسید و ۱۴ درصد خانواده ها در سرتاسر جهان، یک ربات خانگی هوشمند خواهند داشت. به صورت میانگین، ۱۰ ربات پرستار در آسایشگاه های سالمندان در کشورهای G8 فعال خواهد بود و ربات های صنعتی، شانه به شانه‌ی نیروی انسانی فعال خواهند بود، به شکلی که به ازای هر ۱۰هزار کارگر، ۱۰۳ ربات فعال خواهند بود.
عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس، با اشاره به اینکه با ترکیب فناوری های رایانش ابری و هوش مصنوعی، پیشبینی می شود که ۱۰۰ درصد شرکت ها در جهان از خدمات رایانش ابری استفاده کنند، ۸۵ درصد از نرم افزارهای تجاری بر بستر ابری قرار داشته باشند و ۹۷ درصد شرکتهای بزرگ از هوش مصنوعی در فروش، عملیات یا فرایندهای مدیریتی خود بهره مند شوند، ترکیب سه فناوری ارتباطات همراه، رایانش ابری و هوش مصنوعی را موتور محرکه‌ی جامعه‌ی هوشمند دانست.
وی اضافه کرد: پیشبینی شده که نرخ استفاده از دستیارهای هوشمند، به ۹۰ درصد برسد، ۴۷۰ میلیون اسپیکر هوشمند درحال استفاده باشد و ۶.۲ میلیارد نفر در سرتاسر جهان، به اینترنت دسترسی داشته باشند و به این ترتیب، افراد با به کارگیری دستیارهای هوشمند شخصی دیجیتال، دیگر نیازی به جست وجو (search) در اینترنت ندارند و با استفاده از فناوری های تشخیص حرکات چهره و تشخیص صدا، «تعامل بدون کلیک» با محیط اطراف رقم خواهد خورد و این امر، با تولید حجم زیادی از داده در اطراف شخص، می تواند شبکه‌ی شخصی او را شکل دهد.
عباسی‎آرند خاطرنشان کرد: در حوزه‌ی فناوری اینترنت اشیا، با پیشرفت فناوری های خودرو های هوشمند و متصل، ۱۵ درصد خودرو های جهان به این فناوری مجهز خواهند شد و ۲۰ درصد شرکتهای بزرگ از رایانش کوانتومی برای تحلیل داده های ساخته شده از فناوری CV2X استفاده می نمایند.
وی افزود: در زمینه‌ی کلان داده، حجم داده ای که بر مبنای ارتباط انسان با محیط اطرافش تولید می شود به ۱۸۰ زتابایت خواهد رسید و شرکت ها، از ۸۶ درصد از داده هایی که تولید می کنند، استفاده‌ی بهینه خواهند کرد.
دانشیار دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت مدرس اضافه کرد: با استفاده از هوش مصنوعی، افراد می توانند با ۹۵ درصد دقت، به سایر زبان ها صحبت کنند و ارتباطی بدون مرز را تجربه کنند و نیاز ارتباطی افراد کم شنوا و کم بینا و… که احتیاج به خدمات خاص دارند، برطرف می شود.
وی همینطور ضمن اشاره به پیشبینی تسریع در راه اندازی گسترده‌ی فناوری نسل پنجم تلفن همراه، اتصال انبوه و تأخیر کم را از مهم ترین خصوصیت های این فناوری و پخش زنده‌ی تصاویر با سرعت بالا، پزشکی از راه دور، خودورهای هوشمند و خودران و ارتباط خودرو با خودرو (IoV) و شهر هوشمند را از مهم ترین کاربست های آن دانست و اظهار داشت: پیشبینی می شود که تا سال ۲۰۲۵، تعداد ۶.۵ میلیون ایستگاه 5G در دنیا نصب شده و ۲.۸ میلیارد نفر، کاربر این خدمات در سرتاسر جهان باشند و ۵۸ درصد از مردم دنیا در مناطقی با پوشش کامل نسل پنج زندگی کنند.
مدیرعامل ایرانسل، اولین عرضه دهنده‌ی 5G در ایران، در بخش پایانی سخنان خود، ضمن اشاره به این که دنیای هوشمند با استفاده از فناوری هایی مانند 5G، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و دیگر فناوری های نوظهور، فرصت ها و تجربه های جدیدی را برای همه در هر جا فراهم خواهد کرد، ابراز امیدواری کرد که همه با هم، بتوانیم مزایای فناوری های نوظهور دیجیتال را به هر شخص، هر خانه و هر سازمان، عرضه نماییم.
هدف شهر هوشمند، حل چالش های شهرها با استفاده از فناوری است
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم در سخنان خود در این کنفرانس، ضمن اشاره به مؤلفه های شهر هوشمند، رفاه شهروندان و بهبود کیفیت زندگی، توجه به رشد اقتصادی و مقابله با چالش های موجود در شهرها با استفاده از فناوری را از مهم ترین اهداف شهر هوشمند دانست.
دکتر سید ستار هاشمی با اشاره به اینکه سهم بازار جهانی شهر هوشمند طی سالهای اخیر، حرکت رو به رشدی را تجربه کرده است، اظهار داشت: پیشبینی می شود که این سهم بازار، تا سال ۲۰۲۵، به عددی بالغ بر ۲.۵ تریلیون دلار برسد.
همچنین پروفسور حلیم یانیکومروقلو استاد دانشگاه کارلتون کانادا، طی سخنانی در این کنفرانس، ضمن اشاره به تاریخچه‌ی شکل گیری شبکه های ارتباطی، به تشریح جدید ترین روندهای فناوری ارتباطات همراه در جهان پرداخت و مهم ترین کاربردهای آن در زندگی هوشمند را بیان کرد.
پنجمین کنفرانس مهندسی مخابرات ایران (ICCE 2021) با حمایت ایرانسل، نخستین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران، طی روزهای ۲۴ و ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۰، در دانشکده‌ی مهندسی برق دانشگاه صنعتی شاهرود به صورت آنلاین برگزار گردید.
منبع:

1400/07/03
18:08:21
0.0 / 5
268
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان