سهم ۳ و چهار دهم درصدی زبان فارسی در محتوای وب

سهم ۳ و چهار دهم درصدی زبان فارسی در محتوای وب به گزارش می هاست سهم ۰.۶ درصدی زبان فارسی از محتوای وب در سال ۲۰۱۱، حالا به ۳.۴ درصد رسیده و زبان فارسی به جایگاه پنجم جهانی ارتقا یافته است.


به گزارش می هاست به نقل از ایسنا، یکی از شاخصهای مورد نیاز برای توسعه شبکه ملی اطلاعات، همواره تولید محتوای بومی بوده است؛ همان گونه که در خیلی از موارد ادعا می شود، زیرساخت های فنی شبکه ملی اطلاعات آماده است و الان نوبت بخش محتواست که با تکمیل و توسعه، این فرایند را تکمیل کند. در این راستا پیش از این در سال ۱۳۹۷، تفاهم نامه ای توسط وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران با هدف گسترش زبان و محتوای فارسی در وب منعقد شد.
محمدجواد آذری جهرمی-وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- درباره این تفاهمنامه و هدف رسیدن به چهار درصد ظرف مدت چهار سال اظهار داشته بود: مقرر است تمام اسناد کتابخانه ملی که قابل نشر است، در یک بازه زمانی به صورت نسخه دیجیتالی با استانداردهای مناسب دربیاید و همه این اطلاعات به صورت اوپن دیتا در اختیار کسب و کارها برای توسعه اشتغال قرار می گیرد. امیدواریم با این کار به سمت چهار درصدی خط و زبان فارسی در وب برسیم.
در این راستا اخیرا رضا باقری اصل، دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات با انتشار تصویر زیر و درج هشتگ حکمرانی الکترونیکی و حکمرانی فضای مجازی، در توییتر نوشت: سهم زبان فارسی از محتوای وب به ۳.۴ درصد رسید و زبان فارسی پس از انگلیسی، روسی، ترکی، اسپانیولی در جایگاه پنجم قرار گرفت. در ابتدای سال ۲۰۱۴ (دی ماه ۱۳۹۲) سهم زبان فارسی تنها ۰.۸ درصد و در جایگاه ۱۴ام بود.
بررسی آمار در وب نشان داده است زبان انگلیسی هم اکنون، با ۶۱.۸ درصد در جایگاه اول قرار دارد. بعد از آن زبان روسی با ۷.۷ درصد در جایگاه دوم، زبان ترکی ۳.۸ درصد در جایگاه سوم و زبان اسپانیایی هم با ۳.۸ درصد در جایگاه چهارم قرار دارد. همینطور زبان فارسی که در سال ۲۰۱۱ سهم ۰.۶ درصدی داشته، حالا با ۳.۴ درصد به جایگاه پنجم ارتقا یافته است. این در شرایطی است که در سال ۱۳۹۸، سهم محتوای فارسی با ۲.۱ درصد، در جایگاه هشتم جهان قرار داشت.


منبع:

1400/04/29
22:38:32
0.0 / 5
711
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان