هواوی به دنبال شكستن انحصار غرب در فناوری های پیشرفته تولید تراشه

هواوی به دنبال شكستن انحصار غرب در فناوری های پیشرفته تولید تراشه به گزارش می هاست تولید تراشه دومین صنعت دقیق دنیا بعد از هواپیماسازی است اما دستگاههای لیتوگرافی مورد استفاده در ساخت تراشه تنها در انحصار چند شرکت غربی هستند. گزارش های انتشار یافته نشان داده است هوآوی حالا برای ساخت دستگاههای لیتوگرافی و شکستن انحصار در یکی از پیشرفته ترین دانش های بشری خیز برداشته است.جنگ سیاسی واشنگتن با پکن سبب صدمه به برخی کمپانی های بزرگ چینی شده اما شرکتی نظیر هواوی از این اتفاق بعنوان فرصتی برای شکستن انحصار فناوری غرب بهره برده است. گزارش های انتشار یافته حاکی از سرمایه گذاری عظیم هوآوی بر روی توسعه دستگاههای تولید تراشه است که نه تنها می تواند هوآوی را از سازندگان خارجی بی نیاز کند، بلکه می تواند صنعت تراشه را هم متحول کرده و فناوری ساخت چیپست دیگر در انحصار چند شرکت غربی نباشد.

سرمایه گذاری هواوی در صنعت تولید تراشه
برای یک کمپانی کوچک یا حتی متوسط، تحریم و ممنوعیت آمریکا می تواند آخر کار باشد؛ اما هنگامی که پای یک غول فناوری همچون هوآوی در بین است، نتیجه آن توسعه اکوسیستم اختصاصی HarmonyOS و خیلی از اقدامات دیگر می شود.
اخیراً شرکت سرمایه گذاری Hubble Technology Investment که زیرمجموعه هواوی است، 88 میلیون یوان (معادل 12.8 میلیون دلار) بر روی شرکت RSLaser Opto-Electronics Technology سرمایه گزاری نموده که در زمینه توسعه سیستم های نوری مورد استفاده در تولید تراشه به روش لیتوگرافی فعالیت می کند. با این سرمایه گذاری عظیم، هوآوی هفتمین سهام دار بزرگ این شرکت است.

دپارتمان سرمایه گذاری هوآوی که در آوریل 2019 تأسیس شد، تابحال در 28 شرکت در رابطه با صنعت نیمه هادی سرمایه گزاری نموده است. این سرمایه گذاری هوآوی شامل حوزه هایی چون تولید تراشه های آنالوگ، ماده سیلیکون کاربید مورد استفاده در ساخت تراشه، تراشه های مدار تغذیه، تراشه های هوش مصنوعی، تراشه های مورد استفاده در خودرو ها و کانکتورها می شود.
چشم انداز هوآوی برای شکستن انحصار شرکتهای آمریکایی
سرمایه گذاری کلان هوآوی بر روی توسعه دستگاههای لیتوگرافی در شرایطی است که این دستگاه ها با محدودیت تولید روبرو هستند و قادر به تأمین نیاز روز افزون دنیا برای تجهیزات الکتریکی بی شمار نیستند. از همین رو دسترسی به دستگاههای لیتوگرافی می تواند برگ برنده ای برای هوآوی و حتی یک دستاورد در خدمت تمام دنیا باشد.

شاید برخی تصور می کردند محدودیت های وضع شده توسط دولت آمریکا در نهایت به افول هوآوی بیانجامد اما این کمپانی نشان داده منابع مالی، دانش و انگیزه کافی برای بی نیاز شدن از فناوری های خارجی را دارد که معرفی سیستم عامل HarmonyOS 2.0 یکی از آخرین نشانه های آن است.

اهمیت استراتژیک دستگاههای لیتوگرافی
بد نیست بدانید یک دستگاه لیتوگرافی EUV که از آن در ساخت تراشه های مُدرن کامپیوتر، گوشی موبایل و... استفاده می شود، از 100، 000 جزء مختلف تشکیل شده و نزدیک به 120 میلیون دلار قیمت دارد. این دستگاه به اندازه یک ایستگاه اتوبوس است و باید در 40 کانتینر حمل شود. مشکل اصلی آنجاست که ظرفیت تولید دستگاههای لیتوگرافی در دنیا بسیار محدود است و تنها تعداد اندکی از آنها در سال تولید می شود.

شرکت آلمانی ASML تقریباً تنها تولیدکننده کنونی دستگاههای لیتوگرافی در دنیاست که تجهیزات خویش را به غول های سازنده تراشه می فروشد؛ انحصاری که حالا هواوی به دنبال شکستن آن است و با این اتفاق، معادلات قدرت در عرصه تکنولوژی هم به نفع این کمپانی تغییر خواهد نمود.
2121


منبع:

1400/04/05
20:08:55
0.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
هاست و دامین

هاست و دامین

mihost.ir - حقوق مادی و معنوی سایت می هاست محفوظ است

می هاست

هاست ارزان